Oscary 2019, Oscary statuetka
Fot. AFP/EAST NEWS
OSCARY 2019

Skandal przed oscarową galą! Transmisja pominie cztery kategorie, by wyświetlić reklamy...

W jednej z nich nominowany jest Polak!

Weronika Kostyra 13 lutego 2019 11:35
Oscary 2019, Oscary statuetka
Fot. AFP/EAST NEWS

Już niebawem po raz 91. rozdane zostaną Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Przedoscarowe emocje sięgają zenitu również w Polsce, ponieważ w tym roku polska produkcja jest nominowana w aż trzech kategoriach. Film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego walczy o statuetkę dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Najlepszego reżysera i za najlepsze zdjęcia. Tegoroczna gala wręczenia Oscarów ma znacznie różnić się od poprzednich lat. Chcąc uczynić ją bardziej atrakcyjną dla widzów, organizatorzy zdecydowali się na kilka zmian. W tym roku impreza odbędzie się bez prowadzącego, a także ma być krótsza niż zazwyczaj. Niestety oznacza to, że nie będzie transmitowana w całości…

Skrócona gala rozdania Oscarów

Akademia Filmowa ogłosiła, że postanowiła nie pokazywać widzom wręczenia nagród w czterech kategoriach. Fani kina są zawiedzeni i krytykują tę decyzję. Nie zadowoleni są też Polacy, ponieważ możemy nie zobaczyć, jak statuetkę odbiera jeden z Polaków. Decyzja ta jest związana ze spadającą oglądalnością imprezy. Organizatorzy chcą, by transmisja nie przekroczyła trzech godzin, dlatego, kiedy przyznawane będą nagrody za zdjęcia, montaż, charakteryzację i film krótkometrażowy, widzowie zobaczą reklamy. Będzie można zobaczyć to jedynie w transmisji internetowej.

Decyzja ta wywołuje duże kontrowersje, nie tylko dlatego, że możemy nie zobaczyć, jak nasz rodak, Łukasz Żal odbiera Oscara za najlepsze zdjęcia. Komentujący zwracają uwagę, że osoby nominowane w powyższych czterech kategoriach będą potraktowane niesprawiedliwie. Całe środowisko filmowe nie kryje oburzenia. „Zdjęcia i montaż są u podstaw naszego rzemiosła. One nie są odziedziczone po teatrze czy literaturze, ale są kinem samym w sobie”, napisał na swoim Twitterze oscarowy reżyser Guillermo del Toro.

Czy organizatorzy zmienią jeszcze zdanie i wycofają się ze swojej kontrowersyjnej decyzji? 

Oscary 2019, Oscary statuetki
Fot. Photoshot/REPORTER/East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.