Który z nich pokona konkurentów?

Weronika Kostyra 27 stycznia 2019 16:27

Najlepszy aktor pierwszoplanowy to jedna z ważniejszych kategorii, w której przyznawany jest Oscar. To spełnienie marzeń wszystkich hollywoodzkich gwiazd. Po ogłoszeniu nominacji wiemy już, kto powalczy o statuetkę w tym roku. Mamy pięciu kandydatów. Kto zwycięży? Przekonamy się już 24 lutego. Sprawdź za jakie role zostali nominowani i jakie są ich szanse!

Oscary 2019 - Rami Malek jako Freddie Mercury w filmie „Bohemian Rhapsody”

Rami Malek otrzymał już za Bohemian Rhapsody statuetkę Złotego Globu dla najlepszego aktorka w filmie dramatycznym. Za sprawą roli w produkcji o liderze Queen zyskał nieprawdopodobną popularność. Czy rola ta przyniesie mu także Oscara? Krytycy doceniają pracę, jaką Malek wykonał, by upodobnić się do lidera Queen, także jeśli chodzi o zachowanie, jednak są i tacy, którzy zarzucają mu, że jest nazbyt przerysowany i momentami odrealniony. Co on sami mówi o przygotowaniach do roli i czy zawsze, gdy patrzył w lustro przed nagraniem sceny, widział Freddiego Mercury’ego?

„Nigdy nie widziałem w stu procentach Freddiego, zawsze miałem świadomość, że to jednak ja. Ale to chyba oczywiste – nikt nie mógłby naśladować Freddiego z idealną dokładnością. Ten człowiek był jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Największą trudność sprawiały mi sceny na koncercie. Freddie miał publiczność w garści, robił ze słuchaczami, co chciał. Wiem, że przed wejściem na scenę na pewno miał tremę, ale gdy tylko robił pierwszy krok, znikała ona bez śladu. Ja miałem wielki problem, by się jej pozbyć. Charyzma Freddiego na scenie to coś, czego nikt nie jest w stanie podrobić”, podkreślił w rozmowie  Yolą Czaderską-Hayek dla Wp.pl.

Oscary 2019 - Bradley Cooper jako Jack w filmie „Narodziny gwiazdy”

Narodziny gwiazdy to reżyserski debiut Bradleya Coopera, w którym wciela się także w główną rolę. W duecie z nim zagrała Lady Gaga. Film dostał aż osiem nominacji do Oscara w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lady Gaga), najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Elliott), najlepszy scenariusz adaptowany (Bradley Cooper, Eric Roth, Will Fetters), najlepsza piosenka Shallow (wyk. Lady Gaga i Bradley Cooper), najlepsze zdjęcia (Matthew Libatique) i najlepszy dźwięk (Dean A. Zupancic, Jason Ruder, Steven Morrow, Tom Ozanich).

Melodramat opowiada historię Jacksona Maine’a, gwiazdę muzyki country, który poznaje początkującą piosenkarkę Ally. Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania dziewczynę do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą. Muzyk jednocześnie mierzy się z uzależnieniem od alkoholu.

Oboje aktorzy musieli gruntownie przygotować się do roli. Bradley Cooper przez trzy lata brał lekcje śpiewu, abyśmy mogli usłyszeć w filmie jego prawdziwy głos. Z kolei dla Lady Gagi to pierwsza główna rola na wielkim ekranie.

Oscary 2019 - Christian Bale jako Dick Cheney w filmie „Vice”

Trudno nie docenić poświęcenia Christiana Bale dla roli w Vice. Aktor, by zagrać Dicka Cheneya zmienił się nie do poznania, bezbłędnie naśladując tego najbardziej wpływowego wiceprezydenta w historii Stanów Zjednoczonych. I przybierając na wadze blisko 20 kilogramów. Film nominowano do Oscara w aż ośmiu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell), najlepsza aktorka drugoplanowa (Amy Adams), najlepszy reżyser (Adam McKay), najlepszy scenariusz oryginalny (Adam McKay), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepszy montaż (Hank Corwin).

Akcja filmu Adama McKaya rozpoczyna się w latach 60. XX wieku, kiedy młody Dick Cheney (Christian Bale) zostaje zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu. Życie przyszłego polityka zmierza donikąd po wyrzuceniu go ze studiów, a Cheney bliski jest stoczenia się na dno. Wtedy do akcji wkracza jego ambitna żona Lynne (Amy Adams). Każe mężowi wziąć się w garść albo ich drogi się rozejdą. Ultimatum przynosi efekt. Cheney wraca na studia, kończy wydział nauk politycznych i wyrusza do Waszyngtonu, gdzie zostaje asystentem Donalda Rumsfelda (Steve Carell). Korzystając z nadarzających się okazji, w kolejnych latach Cheney pnie się po szczeblach politycznej kariery. Odnosi również sukcesy w biznesie. Jednak prawdziwa szansa na odegranie znaczącej roli w polityce międzynarodowej przychodzi wraz z propozycją George’a W. Busha (Sam Rockwell). Obejmując stanowisko wiceprezydenta, Cheney w istocie ma główny wpływ na większość decyzji podejmowanych w trakcie prezydentury Busha.

Oscary 2019 - Viggo Mortensen jako Tony Lip w filmie „Green Book”

Green Book, film Petera Farrelly'ego został nominowany do Oscara w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Viggo Mortensen), najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly) oraz najlepszy montaż (Patrick J. Don Vito). Jest to historia niezwykłej znajomości między drobny  cwaniaczkiem Tonym Lipem a czarnoskórym Donem Shirleyem. Tony na co dzień pracuje jako ochroniarz, lecz trafia mu się okazja, by dorobić sobie jako kierowca i ochroniarz podczas trasy koncertowej po południu Stanów Zjednoczonych.Są lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, a taka podróż wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Wykształcony, szarmancki i elokwentny Shirley w niczym nie przypomina nieokrzesanego Lipa, który jest bardzo prosty i zawsze mówi to, co myśli. Razem stworzyli zgrany ekranowy duet.

Viggo Mortensen, aby zagrać Tony’ego Lipa sporo przytył i pokazał swoje zupełnie nowe aktorskie wcielenie. Jego brawurowa rola jest jednym z większych atutów filmu Green Book. „Jestem bardzo zadowolony z nominacji dla Green Book. Oczywiście jest to świetna wiadomość dla naszego całego zespołu. Chciałbym, żeby Pete Farrelly, otrzymał nominację za reżyserię, ponieważ myślę, że stworzył coś niesamowitego. To, co zrobił z Green Book stawia go w tej samej lidze z takimi sławami jak Billy Wilder, Frank Capra czy Preston Struges. Jest na tym poziomie i nie sądzę, że ktokolwiek jest przygotowany na to, co ma do zaoferowania”, powiedział Viggo Mortensen o filmie.

Oscary 2019 - Willem Dafoe jako Vincent Van Gogh w filmie „At Eternity’s Gate”

Willem Dafoe w filmie At Eternity’s Gate wciela się w rolę wybitnego Vincenta Van Gogha. Film opowiada o wydarzeniach z ostatnich dwóch lat życia malarza. Wan Gogh opuszcza Paryż, by tworzyć na południu Francji z dala od środowiska artystów. Będzie to najbardziej twórczy okres w całej jego karierze.

Mimo wielu wcześniejszych filmów o wybitnym artyście, kreacja Willema Dafoe wyróżnia się. Znakomicie zagrał on zmieniające się nastroje malarza, co docenili krytycy. Film At Eternity’s Gate nie jest tak popularny, jak filmy pozostałych aktorów nominowanej w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Tym bardziej cieszy wyróżnienie Willema Dafoe. To jego czwarta nominacja do Oscara. Czy tym razem odbierze statuetkę? 

1/5
Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Copyright @Materiały prasowe
1/5

Rami Malek jako Freddie Mercury w filmie „Bohemian Rhapsody”

2/5
Bradley Cooper, Narodziny gwiazdy
Copyright @Materiały prasowe
2/5

Bradley Cooper jako Jack w filmie „Narodziny gwiazdy”

3/5
Christian Bale, Vice
Copyright @Materiały prasowe
3/5

Christian Bale jako Dick Cheney w filmie „Vice”

4/5
Viggo Mortensen, Green Book
Copyright @Materiały prasowe
4/5

Viggo Mortensen jako Tony Lip w filmie „Green Book”

5/5
Willem Dafoe, At Eternity's Gate
Copyright @Materiały prasowe
5/5

Willem Dafoe jako Vincent Van Gogh w filmie „At Eternity’s Gate”

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.