ZE ŚWIATA FILMU

Roman Polański pracuje nad nowym filmem! O czym będzie?

Premiery „J’accuse” możemy spodziewać się pod koniec 2019 roku

Weronika Kostyra 3 października 2018 21:30
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Roman Polański pracuje nad nowym filmem. Planował go od co najmniej sześciu lat. Nowy projekt wybitnego reżysera będzie nosił tytuł J’accuse (fr. oskarżam). Ma przedstawiać historię francuskiego oficera artylerii żydowskiego pochodzenia, Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego w 1894 roku o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Był to wówczas wielki skandal. Okazało się, że dowody zostały spreparowane.

O czym będzie nowy film Romana Polańskiego?

Zdjęcia do filmu będą kręcone we Francji od 26 listopada 2018 do 7 marca 2019 roku. W filmie zagrają francuscy aktorzy m.in. Jean Dujardin, Louis Garrel , żona reżysera Emmanuelle Seigner, Olivier Gourmet i Mathieu Amalric.

Scenariusz jest oparty na powieści Roberta Harrisa pt. Oficer i szpieg. Marie-Georges Picquart przyczynił się do uwolnienia Alfreda Dreyfusa skazanego za szpiegostwo i zesłanego do koloni karnej na Diabelskiej Wyspie w Gujanie. Więzień został zrehabilitowany dopiero po 12 latach. Tytuł filmu odnosi się do listu Emila Zoli zatytułowanego J’accuse, który przyczynił się do uwolnienia Dreyfusa.

Roman Polański od dawna chciał opowiedzieć tę historię. Początkowo film miał nosić tytuł D. „Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykająca się spod kontroli Agencja Wywiadowcza, ukrywanie faktów przez rząd, wściekła prasa”, mówił reżyser.

Premiery możemy spodziewać się pod koniec 2019 roku. 

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!