Serial Wieczna miłość
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Tureckie seriale podbiły serca polskich widzów. Na czym polega ich fenomen?

Oto najpopularniejsze z nich!

Weronika Kostyra 15 września 2019 12:45
Serial Wieczna miłość
Fot. Materiały prasowe

Kilka lat temu tureckie seriale dosłownie opanowały polską telewizję. Widzowie pokochali historie pełne intryg, których akcja dzieje się w obcych dla nas realiach. Kilkanaście lat temu z tych samych powodów wielką popularnością cieszyły się południowoamerykańskie telenowele. Piękni aktorzy, silne emocje, zdrada, miłość i nieoczekiwane zwroty akcji… to wszystko składa się na fenomen tureckich seriali. Które z nich są najpopularniejsze w Polsce? Zobaczcie nasze zestawienie!

„Wspaniałe stulecie”

To od tego serialu wszystko się w Polsce zaczęło. Emisja kostiumowej produkcji o losach sułtana Sulejmana Wspaniałego wydawała się ryzykowana, lecz okazała się strzałem w dziesiątkę. Serial był hitem i każdy odcinek przyciągał przed ekrany nawet dwa miliony widzów! Sekretem popularności Wspaniałego stulecia była bajeczna scenografia, kostiumy i intrygi, które miały prawo wydarzyć się jedynie w sułtański haremie.

Serial Wspaniałe stulecie
Fot. Materiały promocyjne

„Wieczna miłość”

Akcja serialu Wieczna miłość dzieje się we współczesnym Stambule. Kemal pochodzi z ubogiej rodziny. Bliscy tylko w nim pokładają wielkie nadzieje. On jednak nie wierzy, że coś może się zmienić w ich szarym życiu. Nihan pochodzi z bogatej rodziny, ale nigdy nie utożsamiała się ze światem, który ją otacza. Dzieli ich niemal wszystko, dlatego kiedy zakochują się w sobie, nie mogą być razem. Los splata ich losy ponownie po pięciu latach. On osiągnął wielki sukces, a ona jest związana z innym mężczyzną… W serialu główną rolę męską gra popularny aktor Burak Özçivit.

Serial Wieczna miłość
Fot. Materiały prasowe

„Narzeczona ze Stambułu”

Narzeczona ze Stambułu opiera się na prawdziwej historii miłosnej. Młoda piosenkarka Ülkü Üst i młody przedsiębiorca Ali Sarpkan pobrali się w 1975 roku. Ona była wokalistką zespołu Beyaz Kelebekler (Biały Motyl) . Niestety rodzina Aliego była bardzo przywiązana do tradycji i nigdy nie zaakceptowała Ülkü. Nieszczęśliwa kobieta robiła wszystko, aby uratować swoje małżeństwo. Nawet za cenę swojej kariery… W serialu jej Narzeczona ze Stambułu historia została unowocześniona i bohaterom nadano inne imiona. W 2018 roku serial był nominowany do nagrody Emmy w kategorii telenowela. W 2017 roku w Rumunii każdy odcinek oglądało 1,3 mln osób. Był wówczas drugim najchętniej oglądanym serialem w Rumunii. Narzeczona ze Stambułu już wkrótce będzie dostępna w Zoom TV.

Serial Narzeczona ze Stambułu
Fot. Materiały dystrybutora

„Przysięga”

Bohaterką serialu Przysięga jest skromna Reyhan. Dziewczyna wychowała się na prowincji w szacunku do tradycji. Po śmierci matki, jej życie ulega kompletnej zmianie. Zgadza się na aranżowane małżeństwo z Emirem. Jego ojciec chce, by młody mężczyzna ustatkował się. Emir pragnie jednak odzyskać wolność i robi wszystko, by doprowadzić do rozwodu.

Serial Przysięga
Fot. Materiały promocyjne

„Więzień miłości”

Rodzeństwo Ayse i Omer są ze sobą bardzo blisko. Omer nie ufa kobietom i nie zamierza się ożenić, dlatego siostra jest najważniejszą kobietą w jego życiu. Ayse jest jednak romantyczką i chce, żeby jej brat się ustatkował. Wszystko zmienia się, kiedy okazuje się, że Ayse zostało kilka miesięcy życia. Omer postanawia wziąć fikcyjny ślub z Zehrą, aby tylko uszczęśliwić siostrę.

Serial Więzień miłości
Fot. Materiały promocyjne

„Wymarzona miłość”

Bohaterką Wymarzonej miłości jest Sanem. Dziewczyna marzy o karierze pisarki, pochodzi jednak z biednej rodziny i wciąż mieszka z rodzicami i siostrą. Pracuje dorywczo w sklepie ojca, lecz wcześniej w żadnej pracy nie zagrzała miejsca na dłużej. Rodzice chcą, by wyszła za mąż, więc stawiają jej ultimatum. Pod jego wpływem Sanem zaczyna pracę w tej samej agencji reklamowej, co jej siostra. Szybko zostaje jednak uwikłana w intrygę, którą zorganizował Emre, syn samego szefa.

Serial Wymarzona miłość
Fot. Materiały promocyjne

„The Protector”

Produkcja Netflixa The Protector różni się od pozostałych wymienionych seriali, lecz dzięki międzynarodowej dystrybucji na platformie streamingowej jest jednym z najbardziej znanych tureckich seriali na świecie. Hakan jest młodym sklepikarzem, który znajduje magiczny artefakt łączący go ze starożytną organizacją tajemniczych obrońców Stambułu. To na zawsze zmienia jego życie. Hakan musi bronić miasta przed tajemniczymi wrogami, którzy mu zagrażają. Czy uda mu się wypełnić przeznaczenie?

Serial The Protector
Fot. Materiały promocyjne

„Zraniona miłość”

Cevdet jest majorem osmańskiej armii i wielkim patriotą. Po zwycięstwie z grecką armią wraca do domu w Salonikach. Witają go rodzina i przyjaciele. Niestety już następnego dnia okazuje się, że grecka armia niedługo dotrze do jego rodzinnego miasta. Major zostaje wezwany na front, a dramatyczny zwrot wydarzeń doprowadza jego rodzinę do kryzysu i rozpadu.

Serial Zraniona miłość
Fot. Materiały promocyjne

„Łzy Cennet”

Tytułowa Cennet jako mała dziewczynka została porzucona przez matkę. Wychowała ją babcia. Dziewczyna nie poddaje się przeciwnościom losu i po latach z wyróżnieniem kończy architekturę. Zaczyna pracę w prestiżowej firmie budowlanej, gdzie poznaje przystojnego Selima. Na przeszkodzie ich znajomości stoi Arzu, która chce, by Selim został jej zięciem. Jednocześnie Cennet nieustannie szuka swojej matki. Poznaje wiele rodzinnych tajemnic, o których milczano przez lata. 

Serial Łzy Cennet
Fot. Materiały promocyjne

TAGI #serial

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.