Premiery jesieni 2019, wrzesień
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Te filmy musisz obejrzeć w sezonie jesienno-zimowym. Hitów nie zabraknie!

Premiery końca roku 2019

Łukasz Kaliński 30 sierpnia 2019 16:16
Premiery jesieni 2019, wrzesień
Fot. Materiały prasowe

Zbliżający się koniec 2019 roku w kinach zapowiada się emocjonująco. Interesujących premier jest tak dużo, że nasz przegląd najgorętszych tytułów musieliśmy podzielić na kilka części. Dzisiaj zapraszamy na przegląd tego, co najciekawszego czeka w kinach już we wrześniu. A będzie co oglądać. W blokach startowych czekają już m.in. dwa filmy o Piłsudskim i jego legionach, kontynuacja najbardziej kasowego horroru wszech czasów oraz powrót najbardziej klasycznego bohatera kina lat osiemdziesiątych Johna Rambo!

„Polityka”, premiera 4 września

O Polityce Patryka Vegi jest głośno od momentu opublikowania przez reżysera pierwszego fragmentu filmu. Kolejne fragmenty, w których rozpoznać można było najbardziej charakterystyczne postaci polskiej sceny politycznej (m.in. Jarosława Kaczyńskiego, w którego rolę wcielił się Andrzej Grabowski), wzbudziły jeszcze więcej sensacji. Szczególnym echem odbił się urywek filmu, w którym zobaczyć można było postaci Antoniego Macierewicza i Bartłomieja Misiewicza. Ten drugi zagroził Vedze pozwem sądowym. Trudno o lepszą reklamę dla filmu, który już od 4 września skazany jest na frekwencyjny sukces.

plakat Polityka, film, Patryk Vega
Fot. Materiały prasowe

„To: Rozdział 2”, premiera 6 września

Lista rekordów kasowych, jakie pobiła pierwsza część filmu wyreżyserowanego przez Andresa Muschiettiego jest długa. Wyprawa do upiornego Derry od początku planowana była na dwa rozdziały. W pierwszym grupa nastolatków zmierzyła się z krwiożerczym klaunem Pennywise’em i wiele wskazywało na to, że była to konfrontacja skuteczna. Nic z tego. 27 lat później członkowie Klubu Frajerów wracają na stare śmieci już jako dorośli. Świętowanie ponownego spotkania szybko się kończy, gdy orientują się, że Pennywise właśnie doczekał się na swoją zemstę. Przed nami blisko trzy godziny kinowego przerażenia na podstawie jednej z najlepszych książek Króla Horroru Stephena Kinga.

plakat filmu To: Rozdział 2
Fot. materiały prasowe/Warner Bros.

„Sztuka ścigania się w deszczu”, premiera 6 września

Wszyscy kochamy filmy z psami w rolach głównych. Jak mało które potrafią dostarczyć solidnej dawki dobrego humoru i wzruszeń. To z pewnością również ten rodzaj kina, który producenci chusteczek lubią najbardziej. Czy Sztuka ścigania się w deszczu dołączy do grona najlepszych „psich” tytułów w historii? Ma ku temu wszelkie zadatki. Jego pierwowzorem jest bestsellerowa powieść autorstwa Gartha Steina. Bohaterem tej opowiedzianej z punktu widzenia psa historii są pies Enzo oraz jego pan Denny Swift, w którego rolę wcielił się znany z serialu Tacy jesteśmy Milo Ventimiglia. Głosu filmowemu Enzo użyczył sam Kevin Costner.

plakat filmu Sztuka ścigania się w deszczu
Fot. materiały prasowe/Imperial Cinepix

„Piłsudski”, premiera 13 września

Józef Piłsudski to aktualnie zdecydowanie ulubiona postać historyczna polskich twórców filmowych. Marszałka będzie można zobaczyć we wrześniu w aż w dwóch filmach, a warto pamiętać, że na premierę czeka wciąż telewizyjny serial Ziuk. Młody Piłsudski. To chyba więc ostatnia chwila na to, by pokazać historię Piłsudskiego, jakiej dotąd nie znano. I właśnie to obiecują twórcy Piłsudskiego, w którym w tytułowej roli zobaczymy Borysa Szyca. Jego bohater właśnie ma za sobą brawurową ucieczkę ze szpitala psychiatrycznego. Co przed nim? Walka niepodległościowa oraz skomplikowana relacja pomiędzy nim, a dwoma kobietami jego życia (Magdalena Boczarska, Maria Dębska).

plakat filmu Piłsudski
Fot. materiały prasowe/Next Film

„Downton Abbey”, premiera 13 września

Miliony fanów tego murowanego kandydata do miana kostiumowego serialu wszech czasów czekało na ten moment z wypiekami na twarzach. Świat po zakończeniu szóstego sezonu Downton Abbey nie będzie już dla nich taki pusty, bo rodzina Crawleyów powraca! Ich rodzinna rezydencja chyba nigdy wcześniej nie miała się tak dobrze. W wystawnych wnętrzach filmowej posiadłości, jak zawsze, połączy się komedia, dramat i romans. Jednak najlepsze dopiero przed lordem Crawleyem i jego żoną Corą. Oto z wizytą wybierze się do nich rodzina królewska, co stanie się początkiem emocjonującej rywalizacji. Jedno jest pewne. Show tradycyjnie skradnie Maggie Smith w roli Violet Crawley.

plakat filmu Downton Abbey
Fot. United International Pictures/materiały prasowe

„Ad Astra”, premiera 20 września

Po raz pierwszy o filmie Ad Astra usłyszeliśmy z ust jego reżysera Jamesa Graya hen w 2016 roku w trakcie festiwalu w Cannes. Rok później, podczas trasy promocyjnej filmu Zaginione miasto Z, Gray wyznał, że w tworzonym właśnie Ad Astra przedstawi najbardziej realistyczną wizję podróży kosmicznych, jaką widziano w kinie. Nasz zapał trochę ostudzają sceny strzelaniny łazików kosmicznych na Księżycu widoczne w zwiastunach, ale nadzieja na kosmiczną wersję Jądra ciemności jest duża. Wystarczy spojrzeć na to, jak wyglądała amazońska dżungla we wspomnianym wyżej Zaginione miasto Z, by mieć nadzieję na to, że Brad Pitt nie będzie jedynym plusem Ad Astra.

Film Ad Astra, Brad Pitt
Fot. Materiały prasowe

„Parasite”, premiera 20 września

Zwycięzca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, południowokoreański film Parasite to jedno z najbardziej oryginalnych dzieł tego roku. W naszej recenzji pisaliśmy o nim tak: „Takie filmy lubimy najbardziej. Pomysłowe, oparte na oryginalnym koncepcie, prowokujące, bezkompromisowo komentujące współczesną rzeczywistość”. A jako że film w reżyserii Joona-ho Bonga to dzieło, o którym przed seansem najlepiej wiedzieć jak najmniej, dodamy jeszcze tylko jedno: Polecamy!

plakat filmu Parasite
Fot. Gutek Film/materiały prasowe

„Rambo: Ostatnia krew”, premiera 20 września

Ekranowa historia Johna Rambo trwa już od 1982 roku, kiedy to do kin trafił oparty na książce Davida Morrella film Rambo: Pierwsza krew. Podtytuł piątej odsłony opowieści o dzielnym żołnierzu podpowiada, że to już ostatnie spotkanie z Rambo. Można spodziewać się, że ten jeden z największych herosów współczesnego kina odejdzie przy dźwięku wybuchów i terkotu karabinu maszynowego. W przeszłości Rambo walczył już w Wietnamie, Afganistanie i Birmie. Tym razem zmierzy się z meksykańskim kartelem narkotykowym, który porwał córkę jego znajomej. Kartelowi współczujemy.

plakat filmu Rambo: Ostatni krew
Fot. materiały prasowe/Monolith Films

„Legiony”, premiera 20 września

Co by było, gdyby Michael Bay przyleciał do Polski i nakręcił film o legionach Piłsudskiego? Wyreżyserowane przez Dariusza Gajewskiego Legiony próbują odpowiedzieć na to pytanie. W pełnym patosu zwiastunie, kwiat młodego polskiego aktorstwa (m.in. Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner i Antoni Pawlicki) rzuca wyzwanie zaborcom przy dźwiękach kawałka Legendary w wykonaniu Welshly Arms. Jest wielka miłość, wielka wojna, gęsty patriotyczny sos i drugi wrześniowy Józef Piłsudski: Jan Frycz. Borys Szyc tym razem zadowolił się rolą rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza.

plakat filmu Legiony
Fot. materiały prasowe/Kino Świat

„Mowa ptaków”, premiera 27 września

Najnowszy film Xaverego Żuławskiego (Wojna polsko-ruska) na podstawie scenariusza jego zmarłego w 2016 roku ojca Andrzeja, wzbudził emocje za sprawa kontrowersyjnej decyzji Zespołu Selekcyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który nie dopuścił go do Konkursu Głównego. Przebąkiwano, że za taką decyzją stoją powody nie do końca filmowe. Decyzja ta spowodowała dużą falę protestów, która sprawiła, że Mowa ptaków ostatecznie powalczy o Złote Lwy. A od 27 września będzie ją można zobaczyć w kinie i przekonać się, czy to rzeczywiście jeden z najważniejszych współczesnych filmów, jakie powstały w Polsce.

zdjęcie z filmu Mowa ptaków. Borys Szyc, Jaśmina Polak
Fot. Velvet Spoon/materiały prasowe

„(Nie)znajomi”, premiera 27 września

Gdyby miarą sukcesu jakiegoś filmu było to, w ilu krajach nakręcony został jego remake, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie trzeba by uznać za najpopularniejszy film wszech czasów. Pamiętacie ten włoski komediodramat, w którym grupa przyjaciół kładzie na stole swoje telefony komórkowe i przez najbliższe minuty wszyscy mają wgląd w przychodzące tam wiadomości? Na pewno, a jeśli nie to koniecznie go nadróbcie. Serwis IMDb podaje, że wersje filmu Paola Genovese’a nakręcono w: Grecji, Hiszpanii, Turcji, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Chinach, Rosj i, Niemczech i na Węgrzech. (Nie)znajomi to jego jedenasta, polska wersja. 

plakat filmu (Nie)znajomi
Fot. Mówi Serwis/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.