Bono, The Edge, Larry Mullen Jr i Adam Clayton pod halą koncertową Bataclan w Paryżu
Fot. Franck Fife/AFP/EastNews
Po zamachach w Paryżu

U2 uczcili pamięć ofiar ataków w Paryżu i odwołali koncert. "Dziś wszyscy jesteśmy paryżanami"

MA 15 listopada 2015 16:18
Bono, The Edge, Larry Mullen Jr i Adam Clayton pod halą koncertową Bataclan w Paryżu
Fot. Franck Fife/AFP/EastNews

Zespoły Motorhead, Coldplay, Foo Fighters i Deftones dołączyły do U2 i również odwołały swoje koncerty w Paryżu po piątkowych zamachach terrorystycznych w stolicy Francji. Jeden z ataków miał miejsce podczas koncertu grupy Eagles of Death Metal w paryskim klubie Bataclan, podczas którego z rąk islamistów zginęło tam 89 osób.

 

Dziś już wiadomo, że wszyscy muzycy kalifornijskiego zespołu rockowego Eagles of Death Metal, którzy w piątkowy wieczór pojawili się na scenie Bataclan w chwili, gdy zamachowcy zaczęli strzelać, są cali i zdrowi. Amerykanie postanowili odwołać pozostałe 21 koncertów, jakie mieli zagrać w Europie do 10 grudnia (łącznie z występem w Polsce, który miał odbyć się 28 listopada w Katowicach) i zdecydowali o powrocie do Kalifornii.

 

"Jesteśmy sercami z ofiarami i ich rodzinami"

 

Muzycy U2 mieli zagrać w sobotę wieczorem w hali Bercy, położonej kilka kilometrów od hali Bataclan. Koncert miał być transmitowany na żywo przez stację HBO. Odwołali jednak swój występ. "Z niedowierzaniem patrzyliśmy na wydarzenia w Paryżu. Jesteśmy sercami z ofiarami i ich rodzinami. Mamy nadzieję i modlimy się o to, by nasi fani przebywający w Paryżu byli bezpieczni" - napisali członkowie U2 w specjalnym oświadczeniu.

 

Serce pod klubem Bataclan w Paryżu
Fot. Miguel Medina/AFP/EastNews

Paryżanie oddają hołd ofiarom zamachu w klubie Bataclan, gdzie terroryści zabili 89 osób

 

 

Artyści zamiast na scenę udali się pod klub Bataclan, by złożyć kwiaty i uczcić pamięć ofiar zamachów. Odwołali także występ zaplanowany na niedzielę. W ich ślady poszli też inni muzycy - swoje koncerty odwołały grupy Coldplay, Motorhead i Deftones (członkowie zespołu podczas zamachu byli wśród publiczności w sali Bataclan). Foo Fighters także zdecydowali się zakończyć trasę przed końcem.

 

"Z głębokim smutkiem i ze szczerą troską o każdego w Paryżu ogłaszamy, że anulujemy resztę naszego tournee. W świetle tej bezsensownej przemocy, zamknięcia granic i międzynarodowej żałoby nie możemy nadal występować. Nasze myśli i modlitwy są z każdym, kto został ranny lub kto stracił kogoś bliskiego" - muzycy Foo Fighters, którzy w poniedziałek mieli zagrać w Paryżu, napisali na Facebooku.

 

Tweet Taylor Swift
Fot. Taylor Swift/Twitter

Swój smutek na Twitterze wyraziła m.in. Taylor Swift

 

 

Madonna na krótko przerwała swój koncert w Sztokholmie z szacunku dla "bezsensownego zakończenia życia ofiar tragedii". Wiele gwiazd muzyki na swoich kontach na Twitterze wyraziło smutek po piątkowych atakach. "Nasze serca są złamane" - napisała Taylor Swift. Peter Gabriel dodał: "Szok, smutek, złość. Dziś wszyscy jesteśmy paryżanami".

 

Dokładna liczba zabitych w zamachach w Paryżu nie jest jeszcze znana. Na ulicach stolicy Francji oraz w klubie Bataclan w wyniku ataku terrorystycznego zginęło 129 osób. 99 jest w stanie krytycznym, więc liczba ofiar może się zwiększyć. Rany odniosło 350 osób.

 

Przeczytajcie także: Zamachy, które wstrząsnęły światem... Co wiadomo o sprawcach i ofiarach? PODSUMOWANIE

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.