Zuzanna Jabłońska, The Voice of Kids
Fot. Forum
ZE ŚWIATA TELEWIZJI

Mimo choroby wzięła udział w programie The Voice Kids i doprowadziła jurorów do łez. Kim jest Zuzanna Jabłońska?

Gabriela Czernecka 12 lutego 2018 20:00
Zuzanna Jabłońska, The Voice of Kids
Fot. Forum

 

Zuzia Jabłońska, uczestniczka programu The Voice of Kids, niemal natychmiast podbiła serca jurorów! Swoim brawurowym wykonaniem utworu Lukasa Grahama 7 years doprowadziła jury do łez. W programie Pytanie na śniadanie zaskoczyła widzów, przyznając że od lat choruje na Zespół Touretta. Jak wygląda jej życie? 

 

Polecamy: Córeczka Ani i Roberta Lewandowskich rośnie jak na drożdżach! Klara ma już 9 miesięcy!

 

Zuzanna Jabłońska cierpi na Zespół Tourette'a

Zuzia Jabłońska jest jedną z uczestniczek programu The Voice Kids. Dziewczynka na przesłuchaniach wykonała utwór 7 years Lukasa Grahama i natychmiast podbiła serca jurorów. Szybko okazało się, że muzyka jest nie tylko jej wielką pasją, ale i ... lekarstwem. 14-latka cierpi na Zespół Tourette'a, czyli wrodzone zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje występowanie licznych trików ruchowych i werbalnych. Choć na co dzień choroba utrudnia jej normalne funkcjonowanie, okazuje się, że muzyka ułatwia jej codzienne życie. O swoim schorzeniu opowiedziała w programie Pytanie na śniadanie. Dziewczyna wyznała, ze początkowo największym problemem był dla niej brak akceptacji przez rówieśników. „Było ciężko na początku. Byłam wyzywana i nieakceptowana. Teraz jest o wiele lepiej”, mówi Zuzia. Podczas śpiewania objawy choroby znikają, ale kiedyś nie było tak łatwo.

 

Zobacz także: Lady GaGa odwołała koncerty przez bolesną chorobę! Co jej dolega?

 

Kim jest Zuzia Jabłońska z The Voice Kids?

„To rodowita gdańszczanka, miłośniczka musicali i teatru. Prawdziwa „Merida Waleczna”, która nigdy się nie poddaje, a sprawy zawsze bierze w swoje ręce. Jest utalentowana i obdarzona niezwykłą wyobraźnią. Jej głos i wrażliwość muzyczna zachwycają – potrafi malować najpiękniejsze melodie i opowiadać wzruszające historie. To właśnie po jej wykonaniu piosenki „7 Years” Dawid Kwiatkowski uroni pierwsze łzy w programie, a Trenerzy rozpalą ognisko”, taki opis znajdziemy na stronie programu. Poruszające wykonanie tego utworu sprawiło, że wszyscy trenerzy odwrócili swoje fotele. Zuzia po raz pierwszy w programie wywołała łzy u Dawida Kwiatkowskiego, ostatecznie na swoich trenerów wybrała jednak Tomsona i Barona. Mimo tego, że zmaga się z  Zespołem Tourette'a, nie chce być traktowana inaczej niż pozostali uczestnicy programu The Voice Kids

„Któregoś dnia po powrocie do domu Zuzia zaczęła nienaturalnie wykrzywiać buzię i pochrząkiwać. Po kilku dniach obserwacji stwierdziliśmy, że trzeba się skonsultować z lekarzem. Po wizycie u neurologa i szeregu badań, została postawiona diagnoza: zespół Gillesa de la Tourette’a. Dla nas to był nas szok, Zuzia raczej nie była świadoma, co się z nią dzieje”, mówili rodzice dziewczynki w jednym z wywiadów. Rodzice Zuzi postanowili zmierzyć się z diagnozą, a sama Zuzia z wyzywaniem w szkole... Z radosnej i pełnej życia dziewczynki zmieniła się w nieśmiałą ośmiolatkę, która unikała rówieśników. „Życie w tym czasie uratowali nam sąsiedzi, którzy mają syna Jurka, starszego o rok od Zuzi. Unikał dzieci, ale jedyną osobą, którą tolerował, była nasza córka”, opowiadał ojciec dziewczynki, Arkadiusz Jabłoński. Mimo przyjaciół Zuzanna musiała zmienić szkołę, w której poczuła się bezpieczniej.

 

Polecamy: Kto chce zaszkodzić Nataszy Urbańskiej? Gwiazda jest wstrząśnięta ostatnimi doniesieniami na temat stanu swojego zdrowia

 

Zuzanna Jabłońska w The Voice Kids

 

Jak zaczęła się jej przygoda z muzyką? „Śpiewać Zuzia zawsze lubiła. Znajomi namawiali nas już dawno, żeby zapisać ją gdzieś na zajęcia. Zwracali uwagę na jej nietypowy jak na dziecko głos. Zauważyliśmy, że Zuzia nie ma tików, kiedy śpiewa, albo są bardzo małe, prawie niezauważalne. Bardzo się wtedy wycisza i uspakaja. Zaczęliśmy szukać informacji na ten temat. Po rozpoznaniu rynku trafiliśmy na prywatną szkołę muzyczną Akademia Rocka w Gdańsku”, mówi mama dziewczynki, Sylwia Jabłońska. Szybko okazało się, że śpiewanie nie tylko powoduje, że tiki znikają, ale sprawiają, że Zuzanna stała się pewniejsza siebie i bardziej otwarta na ludzi. Dziewczynka postanowiła sprobować swoich sił w programie Mali Giganci. Niestety, odpadła w pierwszym odcinku, ale nie załamała się i wystartowała w pierwszej edycji programu The Voice Kids.

Podobno producent programu zapytał rodziców wprost, czy można mówić o chorobie dziewczynki. Zuzia nie miała nic przeciwko, wręcz przeciwnie. Stwierdziła, że lepiej powiedzieć od razu by uniknąć komentarzy: „Zobaczcie, jak ta w zielonym wykrzywia ryja”. Rodzice postawili jeden warunek  - jury ma oceniać jej głos, a nie być brane na litość. Okazało się, że ich decyzja była słuszna. Zuzanna Jabłońska podbiła serca jurorów. „Zauważyłam, że dzieci między sobą rozmawiają, czym jest zespół Tourette'a. Młodzi ludzi zaczęli interesować się, co to takiego? Jeden drugiemu przekazuje informacje. Stają się przez to bardziej świadomi niż my, dorośli”, opowiada mama dziewczynki i dodaje, że piszą do niej rodzice chorych dzieci: „Mówią, że jestem dla nich inspiracją, że im pomagam. Naprawdę bardzo miło mi się zrobiło z tego powodu, że mogę komuś pomóc”, wyznała Zuzanna.

Czy Zuzanna Jabłońska ma szanse wygrać The Voice Kids? Trzymamy za nią kciuki! Patrząc na komentarze w sieci, dziewczynka ma naprawdę spore szanse. Internauci już podziwiają jej postawę, podziwiając że wyszła ze swojej skorupy i otwarcie mówi o chorobie. Jak komentuje ich podejście sama młoda wokalistka? „To jest piękne, że mogę pomóc im podnieść głowy i powiedzieć: nie bójcie się, nie chowajcie, walczcie, a przede wszystkim się nie poddawajcie. Nie pozwólcie, żeby wasza przypadłość, choroba, czy cokolwiek to jest, zabrało wam szczęście, marzenia i ograniczało was”.

Zuzanna Jabłońska, The Voice of Kids
Fot. Screen Youtube

Zobacz także: „Ostatnimi czasy za często chorowałam i trzeba było to przerwać’’. Agata Młynarska przeszła poważną operację

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.