Janusz Radek, Międzyzdroje, 03.07.2004 rok, 9. Wakacyjny Festiwal Gwiazd
Fot. Krzysztof Jarczewski/Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Rodzina jest na pierwszym miejscu. Tak dziś wygląda życie Janusza Radka

53-latek jest szczęśliwym mężem i ojcem

Konrad Szczęsny 19 października 2021 20:01
Janusz Radek, Międzyzdroje, 03.07.2004 rok, 9. Wakacyjny Festiwal Gwiazd
Fot. Krzysztof Jarczewski/Forum

Z równą pasją śpiewa poezję, co rock. Był jednym z solistów „Tryptyku Świętokrzyskiego” Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Występował również w musicalach, otarł się o reprezentowanie Polski na Eurowizji. Janusz Radek to człowiek renesansu, uosobienie artysty odważnego, nietuzinkowego i nie oglądającego się na trendy. Jaki jest prywatnie? Jak odnalazł szczęście o boku stanowczej pani sędzi? Jaka jest jego recepta na miłość? To człowiek naprawdę wyjątkowy!

Janusz Radek: początki kariery, Eurowizja, płyta „Dziękuję za miłość”

Przyszedł na świat w Starachowicach i ukończył tamtejsze liceum. Później podjął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskał tytuł magistra. Ale czuł, że jego powołaniem jest scena. Talent odziedziczył po ojcu, choć jego dziadek również śpiewał. „Zawodowo to oni zajmowali się zupełnie czymś innym. Dziadek to do końca nie wiem czym, tata był kierowcą. Kiedyś pojechał na przesłuchanie do Mazowsza i został przyjęty. Ale wybrał szkołę górniczą i budowanie Polski Ludowej. To były lata pięćdziesiąte i ze śpiewania w takim mieście jak Starachowice nie dałoby się wyżyć”, wspominał w rozmowie z Katarzyną Zwolińską dla „VIVY!”.

Nigdy nie kształcił swojego głosu, jest naturszczykiem. W latach 90. zaczął tworzyć muzyków do słów ulubionych poetów: Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana. Później otarł się o krakowski kabaret Zielone Światełko, by wreszcie poświęcić swój czas (i gardło)... muzyce rockowej. Był członkiem takich formacji, jak Zanderhaus czy Moonwalker. Wtedy nie tylko okazało się, że świetnie interpretuje ostrzejsze brzmienia, ale i poraża rozpiętością skali głosu - aż czterema oktawami!

Przełom XX i XXI wieku to kolejna odsłona Janusza Radka. Tym razem dał się poznać jako gwiazda musicali. Za tę w „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie został nagrodzony Złotą Maską. W tym samym czasie nagrał również piosenkę tytułową (oraz inne utwory) do polskiej wersji kreskówki „Pokemon”. W 2004 roku z balladą „Pocztówka w Avignon” zajął 5. miejsce w polskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Trzy lata później w ramach plebiscytu Top Trendy zajął 1. miejsce za najlepiej sprzedający się album oraz Superjedynkę w kategorii płyta pop za „Psałterz wrześniowy” (oratoria „Świętokrzyska Golgota”, „Tu es Petrus” i „Psałterz Wrześniowy”).

Czytaj także: Dziecko uratowało ich małżeństwo… Oto historia miłości Agaty Passent i Wojciecha Kuczoka

Janusz Radek, Chorzów, 16.06.2001 rok
Fot. Tomasz Krufczyk/Forum

Janusz Radek, Chorzów, 16.06.2001 rok

To właśnie „Tryptyk Świętokrzyski” Zbigniewa Książka i Piotra Rubika przyniósł mu największą rozpoznawalność. Głos Janusza Radka możemy usłyszeć w hicie „Psalm dla ciebie”. Swoją popularność wykorzystał, nagrywając krążek „Dziękuję za miłość”. Teksty były jego autorstwa, część z nich to poezja Haliny Poświatowskiej („Kiedy u...kochanie”, „Sheila”, „Dobro”, „Czekam wytrwale”). Kompozytorsko wokalistę wsparł Mateusz Pospieszalski. 

Publiczność pokochała te brzmienia. Krążek pokrył się złotem, zaś w 2008 roku znalazł się w pierwszej trójce albumów, walczących o Superjedynkę. Później kariera Janusza Radka nieco przyhamowała, ale nie dał o sobie zapomnieć. Regularnie występuje na deskach opolskiego amfiteatru, w tym roku zachwycił publiczność swoją interpretacją przeboju Moniki Brodki „Granda”.

Kontrowersje wokół występu Janusza Radka na festiwalu w Opolu 2021

Występuje w różnymi recitalami. Z równą pasją śpiewa utwory Czesława Niemen, Ewy Demarczyk, Violetty Villas, co Maanamu, Edith Piaf czy Bjork. W 2012 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Nie przejmuje się krytyką, nawet jeśli jego występy wzbudzają emocje. 

„Dla mnie ważny jest odbiorca i to co mam do przekazania, a co zawiera się w moich piosenkach. Tylko do tego mogę i potrzebuję się odnosić”, podkreślał w rozmowie z Plejadą we wrześniu tego roku, gdy zarzucono mu, że najpierw wystąpił na gali wręczenia Medali Wolności Słowa, które przyznaje redakcja „Press”, później zaś na festiwalu w Opolu, organizowanym przez Telewizję Polską. Użytkownicy Twittera zarzucili mu niekonsekwencję i hipokryzję, ponieważ w ich mniemaniu oba wydarzenia były „ideologicznie skrajne”.

„Mój cel jest zupełnie inny. Dotrzeć do moich odbiorców—nie krzyczącymi nagłówkami, tylko moimi piosenkami i wykonaniami. I ten cel zrealizowałem. To, jak jest to dalej wykorzystywane, jest poza moim zasięgiem. Cieszę się, że trafiłem także na Twittera. Gdybym nie zgodził się na występ w jednej oraz drugiej telewizji, pewnie by się tam nie znalazł. Jeśli oceniane jest moje wykonanie, to bardzo dobrze. Polaryzację zostawiam tym, którzy mają w niej interes”, uciął.

A co wiemy o jego życiu prywatnym?

Czytaj także: Jako Stephanie Forrester podbiła serca fanów. Tak wygląda dziś życie Susan Flannery  

Janusz Radek, 24.01.2004 rok, Warszawa, Krajowy fianał Konkursu Eurowizji, koncert w studio TVP
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Janusz Radek, 24.01.2004 rok, Warszawa, Krajowy fianał Konkursu Eurowizji, koncert w studio TVP

Janusz Radek, Międzyzdroje, 03.07.2004 rok, 9. Wakacyjny Festiwal Gwiazd
Fot. Krzysztof Jarczewski/Forum

Janusz Radek, Międzyzdroje, 03.07.2004 rok, 9. Wakacyjny Festiwal Gwiazd

Janusz Radek: życie prywatne. Kim jest jego żona Beata, jak się poznali?

Poznali się na studiach. On początkowo zgłębiał tajniki prawa, ale koniec końców zmienił kierunek na historię. Ja zauważa Beata Radek – „chwała Bogu, bo prawnik byłby z niego żaden”. On zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Ona pozostawała obojętna, przez co przyszły artysta dosłownie rwał włosy z głowy. Ale koniec końców ją do siebie przekonał. „Był czarujący i wpatrzony we mnie jak w obrazek. I bardzo umiejętnie ukrywał swoje wady”, wspominała w kwietniu 2008 roku w rozmowie z Katarzyną Zwolińską dla „VIVY!”. „Nie zawsze mi to wychodziło. Na pierwszym spotkaniu, jak zaprosiłem ją na kawę, nie starczyło mi pieniędzy, żeby zapłacić rachunek”, śmiał się on.

Żona Janusza Radka jest panią sędzią, uchodzi za stanowczą i poukładaną. On jest artystą. Jak udaje im się funkcjonować na co dzień?

„Nie powiedziałabym o tobie, że jesteś szalony. Raczej, że masz fantazję. Ale jesteś bardzo odpowiedzialny. Jasiu zazwyczaj nie zmusza mnie i Zuzi do jakichś ekstremalnych wyczynów. Życie bez tej jego fantazji byłoby nudne i większość czasu spędzalibyśmy przed telewizorem”, komplementowała wokalistę ukochana. 

„Nie musimy mieć telewizora, bo przecież sami dla siebie jesteśmy sporym potencjałem rozrywkowym”, podkreślał przekornie on. Gdy na świat przyszła jego pierwsza córka, porzucił estradę na rok. Zaczął karierę w branży reklamowej. „Codziennie chodziłem z laptopem do biura. Pomyślałem, że muszę mieć stały dochód, żeby utrzymać rodzinę”, wyjaśniał.

Czytaj także: Maria Prażuch-Prokop i Marcin Prokop byli sobie pisani. Oto niezwykła historia ich miłości

Janusz Radek, nagranie programu „Pytanie na śniadanie”, Warszawa, 28.07.2020 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk/Forum

Janusz Radek, nagranie programu „Pytanie na śniadanie”, Warszawa, 28.07.2020 rok

Córki Janusza Radka pójdą w ślady sławnego ojca? Są uzdolnione muzycznie

Żona namawiała go, by nie porzucał tego, co kocha. Widziała, że nowa praca stresuje jej męża. „Dlatego namawiałam cię, żebyś znowu zaczął śpiewać”, zdradziła Beata Radek.

Z czasem doczekali się drugiej córki, Anieli. Mieszkają w Lednicy Górnej w województwie małopolskim, niedaleko Wieliczki. Cenią sobie sielski spokój. Nie przepadają za zgiełkiem i blichtrem sławy. W kuchni królują oboje, choć częściej gotuje pani Beata. „Ja mogę bardziej takie potrawy wyszukane, skomplikowane a Janusz jest od jednogarnkowych kociołków”, śmiali się w rozmowie z dziennikarką „Dzień Dobry TVN” w maju 2011 roku. Jaka udaje im się godzić dwa z pozoru różne światy i dwie tak silne osobowości? „Pewnie tak, jak małżeństwo na przykład tokarza z dziennikarką. On jest silnym, mocnym facetem zajmującym się obróbką skrawaniem, ona eteryczną kobietą piszącą o kulturze. Nie ma to żadnego znaczenia, jeśli się kochają”, porównywał w rozmowie z „Nową Trybuną Opolską” w listopadzie 2010 roku.

Zwierzył się również, że jego córki także mają muzyczne zapędy, co nie do końca go cieszy! Dlaczego? „Bo wiem, jakie są blaski i cienie tego zawodu. Nie chciałbym, by musiały borykać się z tymi szarościami. Moja starsza córka Zuzia rzeczywiście już śpiewa i robi to, przyznam, bardzo dobrze. Młodsza, Aniela, przeraża mnie jeszcze bardziej. Ma ledwie 20 miesięcy, a już powtarza całe muzyczne frazy! Jeszcze nie mówi, a już nuci zasłyszane melodie”, ujawnił. 

Czy zamierza odwodzić je od pomysłu kontynuowania jego ścieżki kariery?

„Nie, ale liczę, że same zmądrzeją… (śmiech). Wołałbym, żeby były sędziami. Droga do tego zawodu jest wprawdzie długa i trudna, ale potem jest lepiej. Jest się na przykład praktycznie nieusuwalnym ze stanowiska…”, rozważał. 

Jedno jest pewne: razem tworzą niesamowitą mieszankę charakterów i są dla siebie wszystkim...  

Czytaj także: Sympatię zdobył jako Pan Tenorek. Jak dziś wygląda życie Jacka Wójcickiego?

Janusz Radek, Beata Radek, sesja dla „VIVY!”, kwiecień 2008, 7/2008 rok
Fot. IZA GRZYBOWSKA

Janusz Radek, Beata Radek, sesja dla „VIVY!”, kwiecień 2008

Janusz Radek, Gdańsk, 30.08.2021 rok, Gala Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
Fot. Łukasz Dejnarowicz/Forum

Janusz Radek, Gdańsk, 30.08.2021 rok, Gala Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.