Konkurs Chopinowski, viva.pl
Fot. EastNews
ZE ŚWIATA SZTUKI

Najbardziej prestiżowy Konkurs, jaki odbywa się w Polsce, ma już 90 lat

Damian Duda 24 stycznia 2017 09:45
Konkurs Chopinowski, viva.pl
Fot. EastNews

 W 1927 roku odbyła się I edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Do Warszawy przyjechało wówczas 26 muzyków z 8 krajów. Zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. 

Konkurs Chopinowski – historia

Jego inicjatorem był wybitny pianista oraz kompozytor prof. Jerzy Żurawlew, który studiował u słynnego chopinisty Aleksandra Michałowskiego. I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się w dniach 23-30 stycznia 1927 roku w warszawskiej Filharmonii i miał odbywać się co pięć lat. II edycja – zgodnie z założeniem – odbyła się w 1932 roku, III w 1937. Jednak organizację IV, w 1942 roku, uniemożliwiła II wojna światowa. Pierwszy powojenny Konkurs odbył się w 1949 roku w sali budynku „Roma’’, który pełnił funkcje tymczasowej siedziby Filharmonii i Opery Warszawskiej.

Znaczenie Konkursu na świecie

Konkurs Chopinowski należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie. Z biegiem lat nabrał coraz większego znaczenia. Rekord nastąpił w 2005 roku, kiedy zgłosiło się aż 350 kandydatów – ostatecznie wystąpiło 257 z 35 krajów. Jak twierdzą koneserzy muzyki, wygrana w Konkursie Chopinowskim otwiera drzwi do kariery na całym świecie.

 

Zobacz też: Tak naprawdę wyglądał Fryderyk Chopin. Właśnie odnaleziono jego zdjęcie

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?