O NIM SIĘ MÓWI

Współtworzył sukces Ani Dąbrowskiej i Beaty Kozidrak, wylansował wiele hitów. Kim jest Gromee?

Co wiemy o reprezentancie Polski na Eurowizji?

Konrad Szczęsny 12 kwietnia 2018 22:17

Już 10 maja Gromee i Lukas Meijer powalczą o awans Polski do finału Eurowizji 2018 w Lizbonie. Duet wykona w stolicy Portugalii utwór Light me up, który już teraz jest jedną z najczęściej granych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych. Czy pobiją legendarny już sukces Edyty Górniak z 1994 roku?

Gromee i Lukas Meijer na Eurowizji 2018 w barwach Polski

Trzeciego marca 2018 roku Gromee i Lukas Meijer pokonali dziewięciu innych kandydatów i wygrali krajowe eliminacje przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Koncert był organizowany w siedzibie Telewizji Polskiej przy Woronicza w Warszawie. Panowie zgłosili do siedziby stacji dwa utwory: doskonale znane fanom krakowskiego DJ'a Without you oraz Light me up, który już teraz został okrzyknięty hitem nadchodzącego lata. Czy wpadająca w ucho piosenka zapewni Polsce awans do finału Eurowizji i upragnioną wygraną?

Szanse Polski na Eurowizji 2018: zakłady bukmacherskie i typowania fanów

Niestety, jeżeli chodzi o typowania specjalistów, Polska plasowana jest na odległym 32 miejscu do wygrania całego wydarzenia na 43 reprezentacje biorące udział w konkursie. Jednak już o wiele lepiej jest, jeśli chodzi o analogiczne zakłady dotyczące awansu z półfinału do finału. Wśród 18 państw, które biorą udział w drugim półfinale, który odbędzie się w Lizbonie 10 maja, Polsce daje się duże szanse na awans, najpewniej z okolic 6. miejsca! Oznacza to, że choć finał widowiska jest w zasięgu ręki, piosenka Light me up nie ugra w nim zbyt wiele... Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o przewidywania fanów Konkursu Piosenki Eurowizji, zrzeszonych w sieci klubów OGAE. 

Kim jest Gromee, czyli Andrzej Gromala?

To 39-letni DJ, producent i kompozytor, który przez lata była związany ze stacją RMF Maxxx. Jednak w 2015 rozpoczął karierę artystyczną. Wówczas to światło dzienne ujrzał jego singiel Follow You, który został doskonale przyjęty zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. Znalazł się m.in. w gronie stu najczęściej granych w radiu utworów w Europie. Emitowano go w rozgłośniach m.in. w Danii, Szwecji, Holandii, Czechach, Niemczech i Rosji. Piosence udało się również dotrzeć do 11. miejsca zestawienia najczęściej odtwarzanych utworów w rozgłośniach radiowych AirPlay w Polsce, dzięki czemu zyskała status złotej płyty.

W tym samym roku Gromee zremiksował również piosenkę Ani Dąbrowskiej Nieprawda, dzięki czemu stała się ogólnokrajowym przebojem. Rok później odpowiadał również za zmienioną, bardziej klubową wersję utworu Upiłam się tobą Beaty Kozidrak.

Jego pozycję na rynku w Polsce ugruntowały takie piosenki, jak Fearless (z gościnnym udziałem szwedzkiej wokalistki May-Britt Scheffer) oraz singiel Spirit (w którym usłyszeć można Mahan Moin), który podbił szczyty list przebojów w Polsce w zeszłym roku!

2017 rok jest zresztą dla Gromee'ego przełomowy. Podjął wówczas współpracę ze szwedzkim wokalistą Lukasem Meijerem, z którym wylansował świetnie przyjętą przez radia piosenkę Without you. Jej premiera w listopadzie 2017 roku sprawiła zresztą, że fani Andrzeja Gromali zaczęli namawiać go, żeby zgłosił się do krajowych eliminacji przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2018. Uległ im i dlatego do siedziby TVP wysłał, poza doskonale znanym utworem, także premierowy, Light me up, który podbił serca komisji kwalifikującej piosenki do koncertu na żywo trzeciego marca. Dzięki wsparciu widzów (12 punktów) i profesjonalnego jury (8 punktów) Gromee i Lukas Meijer zostali reprezentantami Polski w nadchodzącym konkursie w Lizbonie.

Gromee i Lukas Meijer - jak przygotowują się do Eurowizji 2018?

Duet wystąpi w trakcie drugiego półfinału widowiska 10 maja z 11 numerem startowym. Pierwsza próba polskiej reprezentacji będzie miała natomiast miejsce 1 maja 2018 roku. Wiadomo już, że muzycy nakręcili pocztówkę, czyli krótki filmik, który będzie emitowany tuż przed ich występem. W dniach 12-13 kwietnia na zaproszenie RTP, publicznego portugalskiego nadawcy, udali się w tym celu do oddalonej o 28 kilometrów od Lizbony miejscowości Mafra, leżącej nad oceanem oraz do Ericeiry, która znana jako raj dla surferów nie tylko z kraju, lecz także z całego świata. 

„Polska pocztówka będzie więc pełna widoków oceanu, plaży i pięknego wybrzeża oraz…desek surfingowych, z czego jedna z nich przyozdobiona będzie logiem Eurowizji i flagą Polski. Efekt pracy ekipy RTP zobaczymy już 10 maja podczas II półfinału konkursu w Lizbonie”, podkreśla Dziennik-eurowizyjny.pl

Panowie wzięli także udział w London Eurovision Party 5 kwietnia 2018 roku oraz w Eurovision In Concert w Amsterdamie 14 kwietnia 2018 roku.

Gromee - debiutancki album

Marzec był dla Gromeego przełomowy również dlatego, że 16 marca 2018 roku na sklepowe półki trafił pierwszy studyjny album DJ'a, zatytułowany Chapter One (ang. Rozdział pierwszy), wydany nakładem Sony Music Polska. Krążek w ciągu zaledwie dwóch tygodni pokrył się złotem, co oznacza, że nabyło go ponad 15 000 osób. W ostatnim czasie utwór Light me up zdobywa szczyty list przebojów i już teraz mówi się, że ma spore szanse, by zostać przebojem tegorocznego lata!

Życie prywatne Andrzeja Gromeego Gromali: żona, rodzeństwo

Producent hitu Light me up znany jest z tego, że za wszelką cenę stara się chronić swoją prywatność. Ślub z wieloletnią partnerką, Sarą Chmiel, wokalistką zespołu Łzy, wziął w ścisłej tajemnicy 7 kwietnia 2018 roku w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół w jednej z miejscowości w górach. Zdjęcie na Instagramie opublikował dopiero pięć dni po tym wydarzeniu.

Urodził się w Krakowie, ma czwórkę rodzeństwa. 

Czy dzięki dużemu doświadczeniu i przebojowej piosence Polska ma w tym roku szansę sięgnąć po laur zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji? Przekonamy się już 10 maja!  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.