Co wiemy o reprezentancie Polski na Eurowizji?

Konrad Szczęsny 12 kwietnia 2018 22:17

Już 10 maja Gromee i Lukas Meijer powalczą o awans Polski do finału Eurowizji 2018 w Lizbonie. Duet wykona w stolicy Portugalii utwór Light me up, który już teraz jest jedną z najczęściej granych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych. Czy pobiją legendarny już sukces Edyty Górniak z 1994 roku?

Gromee i Lukas Meijer na Eurowizji 2018 w barwach Polski

Trzeciego marca 2018 roku Gromee i Lukas Meijer pokonali dziewięciu innych kandydatów i wygrali krajowe eliminacje przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Koncert był organizowany w siedzibie Telewizji Polskiej przy Woronicza w Warszawie. Panowie zgłosili do siedziby stacji dwa utwory: doskonale znane fanom krakowskiego DJ'a Without you oraz Light me up, który już teraz został okrzyknięty hitem nadchodzącego lata. Czy wpadająca w ucho piosenka zapewni Polsce awans do finału Eurowizji i upragnioną wygraną?

Szanse Polski na Eurowizji 2018: zakłady bukmacherskie i typowania fanów

Niestety, jeżeli chodzi o typowania specjalistów, Polska plasowana jest na odległym 32 miejscu do wygrania całego wydarzenia na 43 reprezentacje biorące udział w konkursie. Jednak już o wiele lepiej jest, jeśli chodzi o analogiczne zakłady dotyczące awansu z półfinału do finału. Wśród 18 państw, które biorą udział w drugim półfinale, który odbędzie się w Lizbonie 10 maja, Polsce daje się duże szanse na awans, najpewniej z okolic 6. miejsca! Oznacza to, że choć finał widowiska jest w zasięgu ręki, piosenka Light me up nie ugra w nim zbyt wiele... Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o przewidywania fanów Konkursu Piosenki Eurowizji, zrzeszonych w sieci klubów OGAE. 

Kim jest Gromee, czyli Andrzej Gromala?

To 39-letni DJ, producent i kompozytor, który przez lata była związany ze stacją RMF Maxxx. Jednak w 2015 rozpoczął karierę artystyczną. Wówczas to światło dzienne ujrzał jego singiel Follow You, który został doskonale przyjęty zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. Znalazł się m.in. w gronie stu najczęściej granych w radiu utworów w Europie. Emitowano go w rozgłośniach m.in. w Danii, Szwecji, Holandii, Czechach, Niemczech i Rosji. Piosence udało się również dotrzeć do 11. miejsca zestawienia najczęściej odtwarzanych utworów w rozgłośniach radiowych AirPlay w Polsce, dzięki czemu zyskała status złotej płyty.

W tym samym roku Gromee zremiksował również piosenkę Ani Dąbrowskiej Nieprawda, dzięki czemu stała się ogólnokrajowym przebojem. Rok później odpowiadał również za zmienioną, bardziej klubową wersję utworu Upiłam się tobą Beaty Kozidrak.

Jego pozycję na rynku w Polsce ugruntowały takie piosenki, jak Fearless (z gościnnym udziałem szwedzkiej wokalistki May-Britt Scheffer) oraz singiel Spirit (w którym usłyszeć można Mahan Moin), który podbił szczyty list przebojów w Polsce w zeszłym roku!

2017 rok jest zresztą dla Gromee'ego przełomowy. Podjął wówczas współpracę ze szwedzkim wokalistą Lukasem Meijerem, z którym wylansował świetnie przyjętą przez radia piosenkę Without you. Jej premiera w listopadzie 2017 roku sprawiła zresztą, że fani Andrzeja Gromali zaczęli namawiać go, żeby zgłosił się do krajowych eliminacji przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2018. Uległ im i dlatego do siedziby TVP wysłał, poza doskonale znanym utworem, także premierowy, Light me up, który podbił serca komisji kwalifikującej piosenki do koncertu na żywo trzeciego marca. Dzięki wsparciu widzów (12 punktów) i profesjonalnego jury (8 punktów) Gromee i Lukas Meijer zostali reprezentantami Polski w nadchodzącym konkursie w Lizbonie.

Gromee i Lukas Meijer - jak przygotowują się do Eurowizji 2018?

Duet wystąpi w trakcie drugiego półfinału widowiska 10 maja z 11 numerem startowym. Pierwsza próba polskiej reprezentacji będzie miała natomiast miejsce 1 maja 2018 roku. Wiadomo już, że muzycy nakręcili pocztówkę, czyli krótki filmik, który będzie emitowany tuż przed ich występem. W dniach 12-13 kwietnia na zaproszenie RTP, publicznego portugalskiego nadawcy, udali się w tym celu do oddalonej o 28 kilometrów od Lizbony miejscowości Mafra, leżącej nad oceanem oraz do Ericeiry, która znana jako raj dla surferów nie tylko z kraju, lecz także z całego świata. 

„Polska pocztówka będzie więc pełna widoków oceanu, plaży i pięknego wybrzeża oraz…desek surfingowych, z czego jedna z nich przyozdobiona będzie logiem Eurowizji i flagą Polski. Efekt pracy ekipy RTP zobaczymy już 10 maja podczas II półfinału konkursu w Lizbonie”, podkreśla Dziennik-eurowizyjny.pl

Panowie wzięli także udział w London Eurovision Party 5 kwietnia 2018 roku oraz w Eurovision In Concert w Amsterdamie 14 kwietnia 2018 roku.

Gromee - debiutancki album

Marzec był dla Gromeego przełomowy również dlatego, że 16 marca 2018 roku na sklepowe półki trafił pierwszy studyjny album DJ'a, zatytułowany Chapter One (ang. Rozdział pierwszy), wydany nakładem Sony Music Polska. Krążek w ciągu zaledwie dwóch tygodni pokrył się złotem, co oznacza, że nabyło go ponad 15 000 osób. W ostatnim czasie utwór Light me up zdobywa szczyty list przebojów i już teraz mówi się, że ma spore szanse, by zostać przebojem tegorocznego lata!

Życie prywatne Andrzeja Gromeego Gromali: żona, rodzeństwo

Producent hitu Light me up znany jest z tego, że za wszelką cenę stara się chronić swoją prywatność. Ślub z wieloletnią partnerką, Sarą Chmiel, wokalistką zespołu Łzy, wziął w ścisłej tajemnicy 7 kwietnia 2018 roku w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół w jednej z miejscowości w górach. Zdjęcie na Instagramie opublikował dopiero pięć dni po tym wydarzeniu.

Urodził się w Krakowie, ma czwórkę rodzeństwa. 

Czy dzięki dużemu doświadczeniu i przebojowej piosence Polska ma w tym roku szansę sięgnąć po laur zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji? Przekonamy się już 10 maja!  

1/5
Gromee i Sara Chmiel z zespołu Łzy wzięli ślub!
Copyright @Instagram @sarachmiel
1/5

Gromee i Lukas Meijer trzeciego marca 2018 roku wygrali krajowe eliminacje przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Tym samym zostali 21. z kolei reprezentantem Polski w tym wydarzeniu. Dokonali tego z lekkim popowym utworem Light me up

(na zdjęciu z Sarą Chmiel, wokalistką zespołu Łzy, prywatnie żoną Andrzeja Gromeego Gromali)

2/5
Gromee i Sara Chmiel z zespołu Łzy wzięli ślub!
Copyright @Instagram @gromeeofficial
2/5

Gromee wziął ślub z długoletnią partnerką Sarą Chmiel w ścisłej tajemnicy 7 kwietnia 2018 roku w jednej z miejscowości w polskich górach. Media dowiedziały się o tym dopiero pięć dni później, gdy wokalistka zespołu Łzy zmieniła nazwisko na swoim prywatnym Facebooku, zaś formacja umieściła na oficjalnym profilu gratulacje, które szybko zostały skasowane.

(Zdjęcie powyżej to jedyna dostępna fotografia z uroczystości)

3/5
Gromee i Sara Chmiel z zespołu Łzy wzięli ślub!
Copyright @Facebook @Gromee, Sony Music Polska
3/5

Gromee znany jest w Polsce z remiksu utworu Ani Dąbrowskiej Nieprawda, który stał się ogólnokrajowym przebojem. Współpracował również z Beatą Kozidrak. Inne piosenki, które zapewniły mu sukces, to Without youFollow YouFearless oraz Spirit.

4/5
Gromee i Sara Chmiel z zespołu Łzy wzięli ślub!
Copyright @Facebook @Sara Chmiel
4/5

Gromee od 7 kwietnia 2018 roku jest mężem Sary Chmiel, wokalistki zespołu Łzy. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona wspierała wokalnie męża oraz Lukasa Meijera w chórkach na eurowizyjnej scenie w Lizbonie.

5/5
Krajowe Eliminacje Eurowizji, Eurowizja 2018, Gromee
Copyright @Facebook/GROMEE
5/5

Gromee i Lukas Meijer już 10 maja powalczą w barwach Polski w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji o awans do finałowych zmagań z utworem Light me up. Wystąpią z 11 pozycją startową.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.