Savannah And The Stringz
Fot. materały prasowe
CIEKAWE WYDARZENIE

Niepowtarzalny klimat, wybitni jazzmani i koszerne specjały. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już jutro!

26 sierpnia 2016 23:30
Savannah And The Stringz
Fot. materały prasowe

Co roku pod koniec wakacji okolice Placu Grzybowskiego w stolicy zmieniają się nie do poznania. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera sprawia, że powraca tam niepowtarzalny klimat żydowskiej, przedwojennej Warszawy. To niezwykłe święto muzyki, teatru i kulinariów już w ten weekend!

Uroczyste otwarcie tradycyjnie nastąpi w Synagodze im. Nożyków. Tam wystąpią najznakomitsi światowi kantorzy wraz z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej, która zaprezentuje się także na Placu Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – „Requiem” Mozarta. Tegoroczna oferta festiwalu zaspokoi melomanów o różnorodnych gustach. Będziemy mogli usłyszeć takich artystów, jak brytyjska grupa Hamsa, oraz gwiazda finałowego koncertu - grupa klemzerska The Klezmatics, która w swojej twórczości łączy tradycyjne żydowskie pieśni z jazzem, gospelem i rockiem. Nie może zabraknąć też recitali - zaśpiewają Alona Szostak i Alosza Awdiejew.

Singer Jazz Festival

Z kolei, w ramach Singer Jazz Festival wystąpią wybitni jazzmani. Będą koncerty Włodzimierza Nahornego, Braci Oleś, Jorgosa Skoliasa z najnowszą płytą "Maggid", saksofonisty Leszka Żądło, który zinterpretuje muzykę Krzysztofa Komedy z musicalu "Wygnanie z raju",  oraz projektu Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki "Coś przyjdzie: miłość lub wojna". Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi też izraelskie trio z Tel Awiwu Savannah And The Stringz (na zdjęciu u góry), a Kuba Stankiewicz zaprezentuje projekt „The Music of Henryk Wars”.

 

The Klezmatics
Fot. materały prasowe

Zespół the Klezmatics.

 

The Kishke Monologues
Fot. materały prasowe

The Kishke Monologues.

Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Na festiwalu nie może zabraknąć oczywiście teatru. Będzie performans oparty na "Matkach" - spektaklu Gołdy Tencer, poświęconym matkom ratującym niemowlęta podczas Holokaustu, oraz adaptacja powieści Ota Pavla "Śmierć pięknych saren" w reżyserii Jana Szurmieja, opowiadającej o brutalnej, wojennej rzeczywistości w typowy dla Czechów, słodko-gorzki sposób. "The Kishke Monologues" zabiorą nas w kulinarną podróż śladami żydowskiej kuchni ze Wschodniej Europy, a Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w spektaklu "Blizny pamięci" zmierzą się z pytaniami o sens ludzkiego życia. Festiwal odwiedzą też Olgierd Łukaszewicz i Janusz Gajos, którzy użyczą swoich głosów w "Czytelni pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają".

Koszerne przysmaki

Zastanawiacie się na czym polega koszerna dieta, chcielibyście nauczyć się zaplatać chałkę albo chcielibyście spróbować izraelskich win? Miłośnikom kulinariów Festiwal oferuje "Kuchnię mamy Soni". W jej ramach będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz posłuchać wykładów, a działające wokół Placu Grzybowskiego bary i restauracje przygotują specjalne festiwalowe menu, inspirowane przysmakami mieszkańców dawnej, żydowskiej Warszawy. Dania będzie można oceniać i wraz z jury, w którym zasiądzie między innymi Maciej Nowak, dokonać wyboru tych najlepszych. Warto wziąć udział w głosowaniu! Wśród uczestników zabawy zostaną wylosowane nagrody. W piątkowy wieczór można wziąć udział w tradycyjnej świątecznej wieczerzy Szabat Shalom, z gospodynią Festiwalu Warszawa Singera - Gołdą Tencer.

 

Polecamy: Gołda Tencer: "Patrzyłam za odjeżdżającym pociągiem i myślałam: A mnie kto odprowadzi? Kto zostanie?"


Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera trwa od 27 sierpnia do 4 września.

 

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Fot. materały prasowe

Więcej informacji: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…