zespół TULIA, Eurowizja 2019
Fot. Instagram @tulia.official
O NICH JEST GŁOŚNO!

Zespół Tulia reprezentantem Polski na Eurowizji 2019 w Tel Awiwie! 

Wybór TVP to duże zaskoczenie

Konrad Szczęsny 15 lutego 2019 15:08
zespół TULIA, Eurowizja 2019
Fot. Instagram @tulia.official

Zespół Tulia został 22. reprezentantem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji! Dzisiaj Telewizja Polska (TVP) podała do wiadomości publicznej wykonawcę, który będzie bronił biało-czerwonych barw w Tel Awiwie. Wybór podzielił środowisko fanów, jednak nie brakuje i takich, którzy wierzą, że przy dobrej prezentacji czwórka solistek ma szansę odnieść sukces w maju w Izraelu!

Tulia reprezentantem Polski na Eurowizji 2019 w Tel Awiwie

„👉 Zespół Tulia reprezentantem Polski podczas Eurowizji 2019 👈

Komisja Konkursowa TVP zadecydowała, że reprezentantem Polski podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Avivie będzie zespół Tulia 🎶

Zespół tworzą ➡ Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Tulia Biczek. Dziewczyny od 2017 roku. tworzą zespół reprezentujący muzykę folkową”, czytamy na profilu TVP1 na Facebooku.

Póki co nie zaprezentowano utworu, z którym Tulia wystąpi w Izraelu. Ma on zostać opublikowany w późniejszym terminie.

Mimo że po wygranej zespołu w koncercie Debiutów na ubiegłorocznym festiwalu w Opolu z utworem Jeszcze cię nie ma dużo mówiło się o ich udziale w Eurowizji, plotki te przycichły jesienią, gdy okazało się, że publiczny nadawca negocjuje udział w majowym widowisku z Natalią Szroeder.

W styczniu z kolei TVP ogłosiło, że zorganizuje zamknięte preselekcje. Zgłoszenia przyjmowano od 23 stycznia do 5 lutego. Pierwotnie reprezentant Polski miał zostać ogłoszony w piątek 8 lutego, jednak przekazano informację, że obrady komisji przedłużono o tydzień, do 15 lutego. Zwycięzcę wybrała powołana przez publicznego nadawcę komisja, której składu nie ujawniono. Wiadomo, że aplikację do Telewizji Polskiej wysłali tacy wykonawcy, jak Lidia Kopania (która reprezentowała Polskę na Eurowizji 2009 w Moskwie), Magdalena Tul (której ten zaszczyt przypadł w 2011 roku), Saszan (brała udział w zeszłorocznych preselekcjach do konkursu) czy Happy Prince, laureaci drugiego miejsca w krajowych eliminacjach 2018.

Zespół Tulia, reprezentant Polski, wystąpi 14 maja w pierwszej połowie pierwszego półfinału widowiska. O awans do finału zawalczy z przedstawicielami: Słowenii, Białorusi, Czech, Czarnogóry, Cypru Serbii, Finlandii, Węgier, Estonii, Portugalii, San Marino, Islandii, Gruzji, Australii, Belgii, Ukrainy i Grecji. 

Kim jest zespół Tulia, reprezentant Polski na Eurowizji 2019?

Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Tulia Biczek, tworzące zespół Tulia, formację założyły w 2017 roku w Szczecinie, zaś popularność zyskały rok temu za sprawą coveru Enjoy the silence grupy Depeche Mode, który 16 lutego 2018 roku zamieszczono w serwisie Youtube. Do tej pory nagranie odtworzono ponad 3 miliony razy. Szybko podpisały też kontrakt płytowy z Universal Music Polska i wzięły udział w zeszłorocznej edycji festiwalu w Opolu. Wygrały koncert Debiutów z utworem Jeszcze cię nie ma, deklasując konkurencję. Grupa zdobyła trzy statuetki: nagrodę jurorów i publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAiKS.

25 maja 2018 roku wydały debiutancki album, zatytułowany po prostu Tulia. Krążek odniósł spory sukces, pokrył się platyną i dotarł nawet do 7. miejsca najczęściej kupowanych płyt w Polsce! Ostatnim utworem, który promował płytę, jest piosenka Pali się.

W swojej krótkiej, ale błyskotliwej karierze Tulia wystąpiła na scenie z takimi artystami, jak Natalia Nykiel, Kasia Kowalska czy Piotr Orzechowski (Pianohooligan) 

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji 

Do tej pory braliśmy udział w tym międzynarodowym wydarzeniu, oglądanym przez blisko 200 milionów widzów każdego roku, 21 razy. Najlepszy rezultat osiągnęła w roku debiutu, 1994, Edyta Górniak, którą międzynarodowe jury za balladę To nie ja oceniło na wysokie drugie miejsce. Na kolejny sukces przyszło nam czekać dziewięć lat, gdy w 2003 roku w Rydze zespół Ich Troje z utworem Keine Grenzen - Żadnych granic, zajął w finale Eurowizji znakomite 7. miejsce. W latach 2005-2007 nie udawało się naszym reprezentantom awansować do sobotniego koncertu. Zmieniło się to w 2008 za sprawą Isis Gee, jednak zajęła ona wówczas odległe 24. miejsce. W latach 2009-2011 Lidia Kopania, Marcin Mroziński oraz Magdalena Tul również nie odnieśli spektakularnego sukcesu w konkursie, przez co Telewizji Polska w latach 2012-2013 nie brała udziału w Eurowizji.

Powróciliśmy w 2014 roku. Donatan i Cleo z utworem My Słowianie zajęli w finale 14. miejsce. Rok później Monika Kuszyńska także uzyskała awans do sobotniego koncertu, ale uzyskała w nim odległą 23. lokatę. Sukces przyszedł w 2016 roku, gdy Michał Szpak w Sztokholmie zajął wysoką 8. pozycję, zaś w głosowaniu widzów uplasował się na trzecim miejscu! Rok później Kasia Moś także awansowała do finału, ale zajęła w nim dopiero 22. miejsce. W 2018 roku w Lizbonie Polskę reprezentował Gromee ze szwedzkim wokalistą Lukasem Meijerem, którzy zajęli w półfinale 14. miejsce, zdobywając zaledwie 81 punktów. Czy zespół Tulia okaże się naszą tajną bronią w Tel Awiwie? Przekonamy się już w maju!  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.