Ennio Morricone
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Zdobywca Oscara, twórca muzyki do „Bękartów wojny’’. Wczoraj Ennio Morricone zagrał w Krakowie

Damian Duda 7 lutego 2017 10:45
Ennio Morricone
Fot. Getty Images

Kompozytor, Maestro Ennio Morricone 6 lutego zagrał w Tauron Arena Kraków. Włoski dyrygent jest jedną z najbardziej zasłużonych osób w branży muzycznej. Morricone stworzył muzykę do ponad 500 filmów.

 

Pochodzenie

Urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Ojciec kompozytora, Mario Morricone, był jednym z najbardziej szanowanych włoskich trębaczy. Pochodził z wielodzietnej rodziny – miał czworo rodzeństwa. W 1956 roku ożenił się z Marią Travia, z którą ma trzech synów i córkę.

Początki kariery

Morricone napisał pierwsze kompozycje, kiedy miał zaledwie 6 lat. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec, który nauczył go podstawowych czynności muzycznych – czytania nut oraz gry na kilku instrumentach. W wieku 12 lat wstąpił do Narodowego Konserwatorium im. Świętej Cecylii. Później studiował kompozycję, jednak przed jej ukończeniem miał już na swoim koncie kilka sukcesów – m.in. stworzył ścieżki dźwiękowe do kilku słuchowisk radiowych.

Wyróżnienia i nominacje

Ennio Morricone jest dwukrotnym zdobywcą Oscara. W zeszłym roku został nagrodzony za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka’’. Włoski kompozytor został pięciokrotnie nominowany do Nagród Akademii Filmowej – za muzykę do takich produkcji jak: „Niebiańskie dni’’, „Misja’’, „Nietykalni’’, „Bugsy’’ oraz „Malena’’. Ma również na swoim koncie trzy Złote Globy oraz cztery Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Specjalnie dla polskich fanów Ennio Morricone wspomina Kraków, w którym skomponował wiele pięknych melodii, m.in. do filmu o Janie Pawle II i zaprasza na koncert.

Zobacz też: Nowa, rewolucyjna kampania Prady na wiosnę 2017. A w niej… Jude Law!

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.