Ennio Morricone
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Zdobywca Oscara, twórca muzyki do „Bękartów wojny’’. Wczoraj Ennio Morricone zagrał w Krakowie

Damian Duda 7 lutego 2017 10:45
Ennio Morricone
Fot. Getty Images

Kompozytor, Maestro Ennio Morricone 6 lutego zagrał w Tauron Arena Kraków. Włoski dyrygent jest jedną z najbardziej zasłużonych osób w branży muzycznej. Morricone stworzył muzykę do ponad 500 filmów.

 

Pochodzenie

Urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Ojciec kompozytora, Mario Morricone, był jednym z najbardziej szanowanych włoskich trębaczy. Pochodził z wielodzietnej rodziny – miał czworo rodzeństwa. W 1956 roku ożenił się z Marią Travia, z którą ma trzech synów i córkę.

Początki kariery

Morricone napisał pierwsze kompozycje, kiedy miał zaledwie 6 lat. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec, który nauczył go podstawowych czynności muzycznych – czytania nut oraz gry na kilku instrumentach. W wieku 12 lat wstąpił do Narodowego Konserwatorium im. Świętej Cecylii. Później studiował kompozycję, jednak przed jej ukończeniem miał już na swoim koncie kilka sukcesów – m.in. stworzył ścieżki dźwiękowe do kilku słuchowisk radiowych.

Wyróżnienia i nominacje

Ennio Morricone jest dwukrotnym zdobywcą Oscara. W zeszłym roku został nagrodzony za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka’’. Włoski kompozytor został pięciokrotnie nominowany do Nagród Akademii Filmowej – za muzykę do takich produkcji jak: „Niebiańskie dni’’, „Misja’’, „Nietykalni’’, „Bugsy’’ oraz „Malena’’. Ma również na swoim koncie trzy Złote Globy oraz cztery Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Specjalnie dla polskich fanów Ennio Morricone wspomina Kraków, w którym skomponował wiele pięknych melodii, m.in. do filmu o Janie Pawle II i zaprasza na koncert.

Zobacz też: Nowa, rewolucyjna kampania Prady na wiosnę 2017. A w niej… Jude Law!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.