27 lat temu zmarł Freddie Mercury

Konrad Szczęsny 24 listopada 2018 11:50

27 lat temu w Londynie zmarł Freddie Mercury. Lider grupy Queen był jedną z pierwszych znanych ofiar AIDS. Skandalista? Geniusz? Wizjoner? Kim był naprawdę pochodzący z Zanzibaru wokalista? Sprawdźcie, czego o nim nie wiecie!

Historia Freddiego Mercuryego

Freddie Mercury urodził się 5 września 1946 r. w Stone Town na Zanzibarze. Był nie tylko muzykiem oraz wokalistą, lecz także autorem tekstów, a przede wszystkim charyzmatycznym frontmanem brytyjskiej grupy Queen, która przeszła do historii rocka, zaś sam Freddie w wielu plebiscytach uznawanych jest za genialnego twórcę i najlepszego wokalistę w historii muzyki. Z kolei Bohemian Rhapsody po dziś dzień uznawany jest za jeden z najbardziej kultowych, znaczących i ważnych utworów, biorąc pod uwagę rozwój współczesnej muzyki rozrywkowej.

Jego życiorys skrywa liczne ciekawostki. Apodyktyczny, humorzasty, nie stroniący od imprez oraz narkotyków. Jaka jest prawdziwa twarz Freddiego Mercuryego? Jakie tajemnica skrywa jego życiorys? 

1/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @East News
1/11

25 lat temu w Londynie zmarł Freddie Mercury. Lider grupy Queen był jedną z pierwszych znanych ofiar AIDS. Skandalista? Geniusz? Wizjoner? Kim był naprawdę pochodzący z Zanzibaru wokalista? Sprawdźcie, czego o nim nie wiecie!

 

Polecamy też: Ks. Kaczkowski, Maria Czubaszek, Andrzej Wajda. Wspominamy ludzi, który odeszli w 2016

 

Freddie Mercury urodził się 5 września 1946 r. w Stone Town na Zanzibarze. Był nie tylko muzykiem oraz wokalistą, lecz także autorem tekstów, a przede wszystkim charyzmatycznym frontmanem brytyjskiej grupy Queen, która przeszła do historii rocka, zaś sam Freddie w wielu plebiscytach uznawanych jest za genialnego twórcę i najlepszego wokalistę w historii muzyki. Z kolei „Bohemian Rhapsody” po dziś dzień uznawany jest za jeden z najbardziej kultowych, znaczących i ważnych utworów, biorąc pod uwagę rozwój współczesnej muzyki rozrywkowej.

 

Jego życiorys skrywa liczne ciekawostki. Apodyktyczny, humorzasty, nie stroniący od imprez oraz narkotyków. Jaka jest prawdziwa twarz Freddiego Mercuryego? Jakie tajemnica skrywa jego życiorys?

 

Polecamy też: "To była to miłość od pierwszego wejrzenia". Marcin Tyszka zrobił sesję z Banderasem do hiszpańskiego „Vanity Fair”

 

 

 

 

 

 

 

2/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @Getty Images
2/11

1. Freddie Mercury zawsze malował palce lewej dłoni i nie unikał makijażu.

 

2. Ogromną wagę przywiązywał do wizerunku: na scenie uwielbiał zaskakiwać, nosząc stroje z głębokimi dekoltami, cekinami oraz falbanami, często błyszczące. Czasem pojawiał się również bez koszulki.

 

3. Jego prawdziwe nazwisko to Bulsara, jednak zmienił je na Mercury, nawiązując tym samym do rzymskiego boga. Jak sam twierdził, bardziej pasowało ono do gwiazdy, którą zamierzał zostać.

 

Polecamy też: Arcydzieła malarstwa z kolekcji Shchukina w Fondation Louis Vuitton w Paryżu! To trzeba zobaczyć!

 

 

3/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @East News
3/11

4. Zawsze, gdy dziennikarze pytali go, o czym opowiada utwór „Bohemian Rhapsody” odpowiadał, że nie lubi tego tłumaczyć i… po prostu nie wie.

 

5. Jego ogromną fascynacją był balet. Nawiązywał do niego na przykład w obcisłych strojach scenicznych.

 

6. Na co dzień był… nieśmiały i skryty, czego nigdy nie ukrywał!

 

Polecamy też: Najpiękniejsze zdjęcia Marilyn Monroe na wystawie w Aix-en-Provence we Francji!

 

4/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @East News
4/11

7. Jednym z jego znaków rozpoznawczych było posługiwanie się połową statywu. Po raz pierwszy ciężką podstawę mikrofonu odkręcił 12 grudnia 1969 r. Później postępował tak na każdym koncercie.

 

8. Skala jego głosu wynosiła 3 oktawy, był naturszczykiem, nigdy nie trenował swojego wokalu. Naturalnym rejestrem Freddiego był baryton, choć chętniej śpiewał tenorem.

 

9. Freddie uwielbiał palić papierosy. Pierwszego zapalił podczas sesji do albumu The Game w 1979 r.

 

5/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @Getty Images
5/11

10. Do dziś wielką tajemnicą są relacje łączące go ze śpiewaczką operową Montserrat Caballé. Z jednej strony była jego muzą i inspiracją, z drugiej nagrali razem album Barcelona, z trzeciej Mercury zaliczał ją do wąskiego grona przyjaciół, zaś z czwartej stanowili dla siebie niewątpliwe wzory.

 

11. Mercury miał zaśpiewać na najlepiej sprzedającej się płycie wszech czasów, czyli Thrillerze Michaela Jacksona. Jednak z uwagi na inne zobowiązania i brak czasu, do nagrania nigdy nie doszło. Mercury bardzo tego żałował.

 

12. Rekordowe koncerty, które zagrał Queen, odbyły się w São Paulo 20 marca 1981 r. (Freddiego oglądało wówczas 130 tysięcy widzów) oraz w Knebworth Park 9 sierpnia 1986 r. (150 tysięcy widzów).

 

Polecamy też: Kapsuła miłości, kościół, pobudka Cezara i oko. Otwarto najmroźniejszy hotel na świecie.

6/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @Getty Images
6/11

13. Jego życie prywatne było niezwykle kontrowersyjne. Otwarcie określał się jako biseksualista, czasem nawet jako gej. Był przez 6 lat związany z Mary Austin i choć związek przez jego licznych kochanków rozpadł się, Freddie nazywał ją później swoją jedyną przyjaciółką i osobą, na której zawsze może polegać.

 

14. Jego drugą miłością był irlandzki fryzjer Jim Hutton, z którym związany był do końca życia i który czuwał przy nim aż do momentu śmierci 24 listopada 1991 r. Hutton podarował mu nawet obrączkę, z którą Freddie został skremowany!

 

15. Na początku kariery wokalista myślał o usunięciu swojego tyłozgryzu, czego nie zrobił z powodu braku czasu i strachu związanego z tym, że zmieni mu się głos. Później jednak żałował, że nie poddał się operacji. Żartował, mówiąc, że „poza zębami jestem idealny” i że z Rodem Stewartem i Eltonem Johnem może założyć zespół Zęby, Włosy i Nos.

 

Polecamy też: Najsłynniejszy hotel świata - paryski Ritz otwiera się po czteroletnim remoncie! Jak teraz wygląda?

 

7/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @Getty Images
7/11

16. Urządzał huczne imprezy, na których nie brakowało jedzenia, alkoholu oraz innych używek. Jego 39 urodziny podziwiać można w klipie do „Living On My Own”. Koszt ich organizacji wyniósł ponoć 50 tysięcy funtów. Mercury miał wtedy na sobie kurtkę zaprojektowaną przez Emanuels, którzy stali za projektem słynnej sukni ślubnej Lady Diany.

 

17. W całym swoim życiu na organizację imprez wydał ponoć 5 milionów funtów, zaś na same narkotyki (w tym kokainę) pół miliona.

 

18. Był kolekcjonerem antyków i japońskich ozdób. Fascynacja ta trwała od połowy lat 70.

 

Polecamy: Książęca para w wannie, William nago, Kate pokazuje ciążowy brzuszek. Intymne zdjęcia Windsorów?

 

 

8/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @Getty Images
8/11

19. Uwielbiał koty, poświęcał im więcej czasu niż ludziom.

 

20. Ulubionym instrumentem Freddiego Mercury’ego był fortepian.

 

21. Uwielbiał również szampana Vintage Crystal.

 

Polecamy: Książę Karol najdroższym żyjącym artystą w Wielkiej Brytanii? Swoje akwarele sprzedaje za 2 mln funtów

9/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @Getty Images
9/11

22. Pił także chętnie wódkę z lodem.

 

23. Najchętniej palił papierosy Silk Cut Mild (żółta paczka).

 

24. Jeżeli chodzi o kwiaty, najbardziej lubił azalie i frezje.

 

Polecamy też: Z dzienników księżnej Diany: „Cięłam piersi i uda nożem do cytryn. Zawsze po kłótniach z Karolem”

 

 

10/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @East News
10/11

25. Ulubionym filmem Freddiego było Pół żartem, pół serio.

 

26. Z pisarek cenił najbardziej Beatrix Potter.

 

27. Jeżeli chodzi o aktorów, był to Timothy Dalton.

 

Polecamy też: Legenda Diany trwa. Przeczytaj, dlaczego słynna fotografia tańczącej księżnej wróciła na czołówki gazet

 

 

11/11
Freddie Mercury, Queen, roznicza śmierci
Copyright @East News
11/11

28. Spośród muzyków Mercury najbardziej cenił Jimiego Hendriksa, The Jacksons, Johna Lennona, Lizę Minnelli, George’a Michaela oraz Arethę Franklin.

 

29. Z malarzy najbardziej przemawiała do niego twórczość Salvadora Daliego.

 

30. Z kosmetyków jego ulubionymi były te firmy Lancaster.

 

Polecamy też: 5 rzeczy, których nie wiecie o księżnej Dianie. Pierścionek z katalogu, tajemnica sukni ślubnej i...

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.