Mel Gibson w kontrowersyjnym spocie na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
Fot. Vianney Le Caer/Invision/AP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Mel Gibson wystąpił w spocie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

Udział aktora wzbudził kontrowersje. Słusznie?

Konrad Szczęsny 11 listopada 2018 14:56
Mel Gibson w kontrowersyjnym spocie na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
Fot. Vianney Le Caer/Invision/AP/East News

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest obchodzona w kraju nad Wisłą niezwykle hucznie. Okolicznościowe wystawy, iluminacje, zdobienia budynków oraz organizowane z tej okazji koncerty to tylko niektóre z ważniejszych inicjatyw. Polska Fundacja Narodowa zleciła natomiast zrealizowanie spotu, w którym wystąpił Mel Gibson. Choć idea wydaje się słuszna, udział aktora wywołał liczne kontrowersje, ponieważ w przeszłości był on oskarżany o przemoc fizyczną, przyznał się również do uzależnienia od alkoholu oraz nie ukrywał swoich antysemickich poglądów...

Spot z udziałem Mela Gibsona na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Zrealizowany w języku angielskim spot miał w założeniu zwiększyć świadomość o przypadającej dziś rocznicy poza granicami Polski. Mel Gibson mówi w materiale:

„Wyobraź sobie, że wracasz do domu po 123 latach. Polacy nie mieli domu przez 123 lata. Teraz  mija 100 lat, od kiedy ten dom odzyskali”. 

Niestety, nie wszystkim zaangażowanie międzynarodowej gwiazdy do tego celu przypadło do gustu... Tym bardziej, że z wykorzystanych w spocie zdjęć Warszawy usunięto... Pałac Kultury i Nauki, który jest uważany za wizytówkę polskiej stolicy. Fundacja wyjaśniła w oświadczeniu, że wynika to z praw autorskich, chroniących wizerunek budynku. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Kontrowersyjny Mel Gibson: oskarżenia o przemoc domową, alkoholizm, antysemityzm i homofobia

„Mel Gibson jest dobrym aktorem, ale nie wiem, czy osoba oskarżana wielokrotnie o homofobię, rasizm i przemoc wobec kobiet oraz mająca problemy z alkoholem powinna być twarzą spotu o Polsce, no chyba że Polsce PIS-u”, ocenił jeden z internautów pod wideo w serwisie YouTube.

Trudno nie przyznać mu racji. Wokół gwiazdora, który nigdy nie krył swojego przywiązania do wiary katolickiej (zrealizował m.in. słynny film Pasja), w 2010 roku wybuchł skandal, gdy jego ówczesna partnerka, Oksana Gregorieva, oskarżyła Mela Gibsona o przemoc domową, której miał dopuścić się względem niej oraz ich kilkumiesięcznej córki. W trakcie jednego z ataków m.in. wybił kobiecie zęby. Sam aktor przyznał wówczas, że „rzucił niemowlakiem”. 

Natomiast cztery lata wcześniej został aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu. Wtedy też miał głośno wykrzyczeć, że „pier***i Żydów, bo są odpowiedzialni za wszystkie wojny świata”. Głośno było także o tym, że w tym czasie miał rzucić się z pięściami na jednego z fotografów. 

Z kolei w 1991 roku w wywiadzie dla hiszpańskiego El Pais z pogardą wyrażał się o gejowskim seksie. Podkreślił także: „Z moim wyglądem nikt mnie nie weźmie za geja. Czy ja wyglądam na homoseksualistę? Czy ja mówię jak oni?”.

Mel Gibson nie miał wyjścia i przyznał, że ma problemy z tym nałogiem i opanowywaniem gniewu. Poszedł na odwyk, przeszedł kilka terapii. W 2017 roku, gdy promował film Przełęcz ocalonych, pierwszy, który wyreżyserował w ciągu 10 lat, został zapytany w trakcie konferencji, jak zmieniło się przez ten czas jego życia.

„Trzeźwość pomogła mi wszystko przewartościować. Uwierzcie mi, alkohol w niczym nie pomaga”, zadeklarował.

Internauci o udziale Mela Gibsona w spocie na 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Mimo burzliwej przeszłości wydaje się, że internauci wybaczyli Melowi Gibsonowi te niecne wybryki. W komentarzach podkreślają, że jest przecież dobrym aktorem, miał prawo pobłądzić, przeszedł przemianę, poradził sobie z demonami przeszłości i zasługuje na drugą szansę. Poza tym chwalą ideę spotu oraz to, że promuje tę niezwykle ważną rocznicę poza granicami Polski.

Zgadzasz się z ich opinią?  

Mel Gibson został ojcem... po raz dziewiąty
Fot. ONS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?