Marcin Wicha, laureat Nike 2018
Fot. East News
ZE ŚWIATA KULTURY

Marcin Wicha laureatem Nagrody Literackiej Nike!

Nagrodzono go za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Weronika Kostyra 7 października 2018 21:09
Marcin Wicha, laureat Nike 2018
Fot. East News

Po raz 22. przyznano Nagrodę Literacką Nike. Laureatem został Marcin Wicha, autor książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Pisarze zwyciężył także w głosowaniu czytelników Gazety Wyborczej.

Zdobywca Nike: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy

Profesor Marek Zaleski, przewodniczący jury, powiedział: „Wicha pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy, i robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co. Potrafi pokazać rzeczywistość od podszewki i pokazuje to tak, że my, czytelnicy z różnych pokoleń, odnajdujemy tu własne emocje”.

 

„Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna”, czytamy w opisie książki na stronie Wydawnictwa Karakter.

Literacka Nagroda Nike to wyróżnienie nadawane za najlepszą książkę roku. W konkursie startują wszystkie gatunki literackie. Laureat otrzymuje sto tysięcy złotych i statuetkę. Rok temu zwyciężył Cezary Łazarewicz za reportaż Żeby nie było śladów. 

Marcin Wicha, laureat nagrody Nike
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Marcin Wicha, laureat nagrody Nike
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.