Małgorzata Szumowska
Fot. East News
FESTIWAL FILMOWY W WENECJI

Małgorzata Szumowska w jury 75. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji!

Jest jedną z bardziej cenionych w Europie reżyserek

Weronika Kostyra 24 sierpnia 2018 15:40
Małgorzata Szumowska
Fot. East News

Już za kilka dni rozpocznie się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. W tym roku w jury zasiądzie między innymi Małgorzata Szumowska. Polska reżyserka jest autorką między innymi nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów Body/Ciało i Twarz i jest ceniona przez europejskie środowisko filmowe. Wraz z nią w jury znaleźli się też Naomi Watts, Christoph Waltz, Sylvia Chang, Trine Dyrholm, Nicole Garcia, Paolo Genovese, Taika Waititi oraz przewodniczący Guillermo Del Toro, reżyser nagrodzonego w tym roku Oscarem filmu Kształt wody. Festiwal będzie trwał od 29 sierpnia do 8 września.

Małgorzata Szumowska doceniona za granicą

Małgorzata Szumowska jest jedną z bardziej utytułowanych polskich reżyserek, lecz głośno jest o niej nie tylko w Polsce. Na festiwalu w Berlinie jako pierwsza Polka zdobyła dwa Srebrne Niedźwiedzie za filmy Body/Ciało (w kategorii najlepsza reżyseria) i Twarz (najlepszy film – Grand Prix Jury). Jest też laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej publiczności za Body/Ciało. Na polskim gruncie zdobyła między innymi cztery Orły i dziewięć Złotych Lwów.

W swoich filmach nie boi się podejmować trudnych tematów. Bezkompromisowo i celnie uderza w kompleksy i obnaża maski społeczeństwa. W kraju często wywołuje burze, ale za granicą jest jednoznacznie ceniona.

Jej ostatni film Twarz to jednocześnie obraz oparty na faktach, współczesna baśń i brutalny obraz polskiej prowincji. Twarz bohatera uległa deformacji w wyniku wypadku. Mężczyzna decyduje się na innowacyjną operację przeszczepu twarzy, po czym chce wrócić do swojego dawnego życia w małym miasteczku. Okazuje się jednak, że otoczenie zaczyna traktować go jak obcego. Inspiracją do filmu był pierwszy w Polsce udany, ratujący życie przeszczep twarzy, który miał miejsce pięć lat temu w Gliwicach. 

Małgorzta Szumowska, Srebrny Niedźwiedź, Berlin 2018
Fot. East News

Małgorzata Szumowska
Fot. EastNews

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.