FESTIWAL FILMOWY W WENECJI

Małgorzata Szumowska w jury 75. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji!

Jest jedną z bardziej cenionych w Europie reżyserek

Weronika Kostyra 24 sierpnia 2018 15:40
Małgorzata Szumowska
Fot. East News

Już za kilka dni rozpocznie się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. W tym roku w jury zasiądzie między innymi Małgorzata Szumowska. Polska reżyserka jest autorką między innymi nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów Body/Ciało i Twarz i jest ceniona przez europejskie środowisko filmowe. Wraz z nią w jury znaleźli się też Naomi Watts, Christoph Waltz, Sylvia Chang, Trine Dyrholm, Nicole Garcia, Paolo Genovese, Taika Waititi oraz przewodniczący Guillermo Del Toro, reżyser nagrodzonego w tym roku Oscarem filmu Kształt wody. Festiwal będzie trwał od 29 sierpnia do 8 września.

Małgorzata Szumowska doceniona za granicą

Małgorzata Szumowska jest jedną z bardziej utytułowanych polskich reżyserek, lecz głośno jest o niej nie tylko w Polsce. Na festiwalu w Berlinie jako pierwsza Polka zdobyła dwa Srebrne Niedźwiedzie za filmy Body/Ciało (w kategorii najlepsza reżyseria) i Twarz (najlepszy film – Grand Prix Jury). Jest też laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej publiczności za Body/Ciało. Na polskim gruncie zdobyła między innymi cztery Orły i dziewięć Złotych Lwów.

W swoich filmach nie boi się podejmować trudnych tematów. Bezkompromisowo i celnie uderza w kompleksy i obnaża maski społeczeństwa. W kraju często wywołuje burze, ale za granicą jest jednoznacznie ceniona.

Jej ostatni film Twarz to jednocześnie obraz oparty na faktach, współczesna baśń i brutalny obraz polskiej prowincji. Twarz bohatera uległa deformacji w wyniku wypadku. Mężczyzna decyduje się na innowacyjną operację przeszczepu twarzy, po czym chce wrócić do swojego dawnego życia w małym miasteczku. Okazuje się jednak, że otoczenie zaczyna traktować go jak obcego. Inspiracją do filmu był pierwszy w Polsce udany, ratujący życie przeszczep twarzy, który miał miejsce pięć lat temu w Gliwicach. 

Małgorzta Szumowska, Srebrny Niedźwiedź, Berlin 2018
Fot. East News

Małgorzata Szumowska
Fot. EastNews

Wideo

Czy to już koniec matowych pomadek

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!