Film Witch Hunters
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Film Łowcy czarownic podejmuje ważne społeczne kwestie...

Premiera 17 maja

Łukasz Kaliński 13 maja 2019 08:24
Film Witch Hunters
Fot. Materiały prasowe

– Nasz film podejmuje trudne tematy, ale nie chcieliśmy, aby główny nacisk był położony na nie – mówi o Łowcach czarownic jego reżyser Raško Miljković. – Opowiadamy o tych sprawach oczami bohaterki naszego filmu. Sam zaś film został stworzony jako dziecięca opowieść przygodowa, w którą wpletliśmy tematy, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Łowcy czarownic w kinach od 17 maja.

„Łowcy czarownic”. Opis fabuły

Główny bohater Łowców czarownic, to 10-letni Jovan, który nocą jest odważnym superbohaterem potrafiącym latać, a za dnia – niepewnym siebie chłopcem, dla którego z racji niepełnosprawności proste czynności często bywają wyzwaniem. Jovan ma mózgowe porażenie dziecięce i niemal każde popołudnie spędza na sali rehabilitacyjnej. Jego życie zmienia się, gdy do klasy dołącza nowa koleżanka buntownicza Milica. Zadziorna dziewczynka ma inny problem, jej rodzice postanowili się rozstać, a ojciec związał się z… wiedźmą! Dwójka przyjaciół postanawia połączyć siły i działać. Tworzą misterny plan by odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, rzucony na tatę dziewczynki. A to dopiero początek przygód… (opis dystrybutora)

O filmie „Łowcy czarownic”

Objęty patronatem przez m.in. Fundację Integracja film Łowcy czarownic to opowieść o niespodziewanej przyjaźni, która nie zważa na różnice i potrafi sprostać nawet nadprzyrodzonym wyzwaniom. Jest to film, który porusza kwestię radzenia sobie z niepełnosprawnością i pokazuje, że bohaterska postawa, jest możliwa mimo ograniczeń. W rolę Jovana wcielił się czternastoletni Mihajlo Milavic, który na co dzień żyje z dziecięcym porażeniem mózgowym. Partneruje mu Silma Mahmuti, która za rolę Milicy otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na międzynarodowym festiwalu filmowym w Prisztinie. Wyreżyserowany przez Raško Miljkovića film wyświetlany był m.in. na festiwalach Sundance oraz Cinekid. W Toronto na festiwalu TIFF Kids, gdzie miał swoją premierę, film Łowcy czarownic zdobył nagrodę młodego jury dla najlepszego filmu fabularnego, a na 5. Festiwalu Filmowym Kino Dzieci uhonorowany został nagrodą ECFA (Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci).

Łowcy czarownic to pełnometrażowy debiut Raško Miljkovića, który wcześniej był autorem teledysków, filmów reklamowych oraz krótkometrażówek. Najważniejszym zadaniem przed przystąpieniem do realizacji filmu było znalezienie młodego aktora, który wcieli się w postać głównego bohatera, Jovana. Poszukiwania poprzedzone były gruntownym zgłębieniem wiedzy na temat dziecięcego porażenia mózgowego. Poznaniem trudności, z jakimi każdego dnia zmagają się dzieci cierpiące na tę chorobę. Casting trwał przez osiem miesięcy. W jego trakcie wyselekcjonowanych zostało dwudziestu kandydatów. Mihajlo został przesłuchany już pierwszego dnia i od razu zachwycił swoją energią, talentem i urokiem osobistym. – Nikt nie miał najmniejszych wątpliwości co do tego, że Miha jest bez dwóch zdań idealnym kandydatem do roli Jovana – wspomina reżyser. – Razem z Silmą połączyła ich ekranowa chemia, która według mnie jest największym sukcesem naszego filmu.

Zwiastun filmu „Łowcy czarownic”

Film Miljkovića oparty jest częściowo na motywach książki autorstwa Jasminki Petrović. – Doceniam powieść Jasminki, która zainspirowała i stała się podstawą kilku elementów naszego filmu, ale uważam, że nadaliśmy temu materiałowi nowej formy. Dzięki temu zyskał nową strukturę i cały ten superbohaterski świat, który nie istnieje w książce – tłumaczy reżyser.

Łowcy czarownic w kinach od 17 maja. 

Plakat filmu Łowcy czarownic:

plakat filmu Łowcy czarownic
Fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Łowcy czarownic
Fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?