Leonardo DiCaprio
Fot. HT/ABACA/EAST NEWS
ZE ŚWIATA FILMU

Leonardo DiCaprio producentem polskiego filmu?

Jego temat jest mu szczególnie bliski...

Weronika Kostyra 24 października 2018 12:15
Leonardo DiCaprio
Fot. HT/ABACA/EAST NEWS

Leonardo DiCaprio został współproducentem polskiego filmu dokumentalnego Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski Irka Dobrowolskiego. Dlaczego historia artysty o polskich korzeniach, Stanisława Szukalskiego zainteresowała hollywoodzką gwiazdę?

Leonardo DiCaprio przyjaźnił się z polskim artystą

Stanisław Szukalski był awangardowym rzeźbiarzem, który żył i tworzył w Kalifornii. W Stanach Zjednoczonych jego prace są bardzo cenione. Dużą wartość zyskały szczególnie po śmierci artysty. Okazuje się, że Leonardo DiCaprio i jego ojciec George osobiście znali Szukalskiego. Aktor w młodości traktował go jak przyszywanego dziadka. Kiedy stał się sławny często wspominał go i opowiadał o nim, nazywając go Stachem z Warty.

W jednym z wywiadów przyznał także, że mocno inspirował się jego postacią, gdy wcielał się w Jacka Dawsona w filmie Titanic. Nic dziwnego, że aktor i jego tata zostali miłośnikami rzeźb Szukalskiego i mogą pochwalić się największą kolekcją jego dzieł. Zaangażowali się też w produkcję filmu. Firma Appian Way należąca do DiCaprio została producentem dokumentu. Od lat zabiega o to, by pamięć o artyście nie umarła.

Materiałem w filmie dokumentalnym o artyście będą nagrania wywiadu, jaki przed jego śmiercią w 1987 roku nagrał jego przyjaciel i znawca sztuki Glenn Brey. Szukalski opowiedział mu o przedwojennej Polsce podróży do Ameryki i swojej karierze. Rzeźbiarz urodził się w 1893 roku. W Stanach Zjednoczonych zamieszkał w Burbank w Kalifornii. Zdobył sławę początkowo w środowiskach polskich. W Polsce jego prace nie są tak bardzo znane.

Film będzie można obejrzeć na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w listopadzie. 

dom leonardo dicaprio
Fot. EAST NEWS

Leonardo DiCaprio
Fot. East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.