ZE ŚWIATA FILMU

Leonardo DiCaprio producentem polskiego filmu?

Jego temat jest mu szczególnie bliski...

Weronika Kostyra 24 października 2018 12:15
Leonardo DiCaprio
Fot. HT/ABACA/EAST NEWS

Leonardo DiCaprio został współproducentem polskiego filmu dokumentalnego Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski Irka Dobrowolskiego. Dlaczego historia artysty o polskich korzeniach, Stanisława Szukalskiego zainteresowała hollywoodzką gwiazdę?

Leonardo DiCaprio przyjaźnił się z polskim artystą

Stanisław Szukalski był awangardowym rzeźbiarzem, który żył i tworzył w Kalifornii. W Stanach Zjednoczonych jego prace są bardzo cenione. Dużą wartość zyskały szczególnie po śmierci artysty. Okazuje się, że Leonardo DiCaprio i jego ojciec George osobiście znali Szukalskiego. Aktor w młodości traktował go jak przyszywanego dziadka. Kiedy stał się sławny często wspominał go i opowiadał o nim, nazywając go Stachem z Warty.

W jednym z wywiadów przyznał także, że mocno inspirował się jego postacią, gdy wcielał się w Jacka Dawsona w filmie Titanic. Nic dziwnego, że aktor i jego tata zostali miłośnikami rzeźb Szukalskiego i mogą pochwalić się największą kolekcją jego dzieł. Zaangażowali się też w produkcję filmu. Firma Appian Way należąca do DiCaprio została producentem dokumentu. Od lat zabiega o to, by pamięć o artyście nie umarła.

Materiałem w filmie dokumentalnym o artyście będą nagrania wywiadu, jaki przed jego śmiercią w 1987 roku nagrał jego przyjaciel i znawca sztuki Glenn Brey. Szukalski opowiedział mu o przedwojennej Polsce podróży do Ameryki i swojej karierze. Rzeźbiarz urodził się w 1893 roku. W Stanach Zjednoczonych zamieszkał w Burbank w Kalifornii. Zdobył sławę początkowo w środowiskach polskich. W Polsce jego prace nie są tak bardzo znane.

Film będzie można obejrzeć na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w listopadzie. 

dom leonardo dicaprio
Fot. EAST NEWS

Leonardo DiCaprio
Fot. East News

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Joanna Przetakiewicz o tym, jak być szczęśliwą po 50.! A także trendy w modzie i urodzie na wiosnę i lato!