Olga Tokarczuk
ZE ŚWIATA KULTURY

Te dzieła Olgi Tokarczuk powinien znać każdy!

To dzięki nim odebrała w tym roku Literacką Nagrodę Nobla

Redakcja VIVA! 10 grudnia 2019 07:45
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok! Akademia Noblowska wyróżniła polską pisarkę „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Pisarka dołączyła w ten sposób do wcześniejszych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 3,5 milionów zł. Nagrodę odbierze 10 grudnia podczas uroczystej ceremonii. Oto jej najważniejsze dzieła, które znać powinien każdy!

„Podróż ludzi Księgi”, 1993

Debiut powieściopisarski Olgi Tokarczuk. Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę. Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości.

Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?

Olga Tokarczuk, Podróż ludzi Księgi
Fot. Materiały prasowe

„E.E.”, 1995

Druga książka Olgi Tokarczuk opisuje tajemnicę ludzkiej osobowości. Zdobyła pisarce uznanie czytelników i krytyków. Wrocław, rok 1908. Piętnastoletnia Erna Eltzner, z pozoru nie wyróżniająca się niczym szczególnym córka niemieckiego fabrykanta, zaczyna przejawiać zdolności mediumicznie. Dziewczyna dojrzewa wraz ze swoim stuleciem - równie nieukształtowanym i zagadkowym jak ona. W dziwny sposób bardziej niż świat zmarłych odbija świat żywych: lęki, pragnienia i tęsknoty ludzi żyjących podobnie jak my na przełomie epok.

Olga Tokarczuk, E.E.
Fot. Materiały prasowe

„Prawiek i inne czasy”, 1996

Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie.

Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy
Fot. Materiały prasowe

„Dom dzienny, dom nocny”, 1998

W Kotlinie Kłodzkiej, niedaleko Nowej Rudy, jest niewielka miejscowość, Pietno. Wyróżnia ją to, że od października do marca nie widać z niej słońca, od wschodu i południa otaczają ją bowiem Góry Suche, od zachodu z kolei jedne z najwyższych wzniesień Wzgórz Włodzickich. W naturalnym rytmie przyrody obserwujemy życie tutejszych mieszkańców. Odkrywamy ich sekrety i historię związaną z okolicą, przeszłość niemieckich osadników, niezwykłe legendy, jak choćby o świętej Kummernis, która z tragicznym skutkiem sprzeciwiła się swojemu ojcu…

Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny
Fot. Materiały prasowe

„Gra na wielu bębenkach”, 2001

To zbiór 19 opowiadań. Galeria postaci, różnorodność stylów i niezwykłość historii – najgłośniejszy i najszerzej komentowany w Polsce tom opowiadań ostatnich dekad. Kwintesencja pisarstwa Olgi Tokarczuk.Za zasłoną codzienności autorka dostrzega zawsze coś, co burzy porządek i niepokoi. Odkrywamy to w intrygującej opowieści o czytelniczce kryminałów, w napisanym ze swadą historycznym apokryfie czy w miniaturze o angielskim profesorze, który przybywa do Warszawy 12 grudnia 1981 roku i nazajutrz budzi się w obcej i niezrozumiałej krainie... Każde z opowiadań zamieszczonych w książce w odmienny, często zaskakujący sposób ożywia, przeformułowuje lub ocala bogactwo krótkiej formy.

„Anna In w grobowcach świata”, 2006

Jeden z najstarszych mitów w historii ludzkości w nowej, współczesnej odsłonie. Uwalniająca wyobraźnię, nowoczesna powieść. Olga Tokarczuk uwspółcześnia mit pochodzący sprzed niemal czterech tysięcy lat - historię o sumeryjskiej bogini Inannie, która zstąpiła do krainy zmarłych. Z rozmachem stwarza różnobarwną, rozpisaną na wiele głosów opowieść, w której wizja nowoczesności splata się z tym, co uniwersalne - ponadczasową, głęboko ludzką historią o przezwyciężaniu śmierci.

Olga Tokarczuk, Anna In w grobowcach świata
Fot. Materiały prasowe

„Bieguni”, 2007

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie. We wstępie Olga Tokarczuk napisała: „Nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy”. Postała została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike, a także prestiżową Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Olga Tokarczuk, Bieguni
Fot. Materiały prasowe

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”, 2009

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem. Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wśród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko - miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake'a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by - jak sugeruje Duszejko - to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców? Wszak Blake pisał: "Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie"…

Powieść została zekranizowana w 2016 roku przez Agnieszkę Holland jako Pokot. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Olga Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych
Fot. Materiały prasowe

„Księgi Jakubowe”, 2014

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — "Księgi Jakubowe" imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Powieść została wyróżniona nagrodą Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski. Przyniosła jej także Literacką Nagrodę Nike.

Olga Tokarczuk, Księgi jakubowe
Fot. Materiały prasowe

„Opowiadania bizarne”, 2018

Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Pisarka pokazuje w nich to, co w otaczającym nas świecie dziwne, zmienne i niezwykłe, niesamowite – „bizarne” od francuskiego bizzare. Każde z opowiadań toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane. Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Olga Tokarczuk Góry Literatury 

Warto dodać, że książki Olgi Tokarczuk to nie jedyne dzieła, jakimi może pochwalić się pisarka. Od pięciu lat jest kuratorką Festiwalu Góry Literatury. To wydarzenie, na które pisarka zaprasza literatów, dziennikarzy, filmowców i tłumaczy do pięknych Wzgórz Włodzickich, w których mieszka. Z roku na rok festiwal rozrasta się i wzbogaca o nowe wydarzenia dedykowane dzieciom, filmowcom oraz miłośnikom lokalnej historii. Wśród gości na wydarzeniu pojawiali się m.in. Jerzy Bralczyk, Karolina Korwin Piotrowska, Mariusz Szczygieł czy Dorota Masłowska. Festiwal można wesprzeć pod linkiem tutaj. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.