6 feministycznych książek
Fot. mat. pras.
KULTURA

Harda horda, czyli feministyczne książki dla wszystkich!

Bajki, porady, życiorysy… Jak wspaniale być kobietą!

23 marca 2019 13:01
6 feministycznych książek
Fot. mat. pras.

Książki, które ukazują mocne strony kobiet. Anna Kowalczyk pisze o Polkach przemilczanych przez historię wojen i królów. Katarzyna Pawlikowska napisała pochwałę kobiecości. A Jessie Burton przedstawia feministyczną bajkę o królewnach, które wzięły sprawy w swoje ręce. Jessica Bennett doradza, jak radzić sobie z seksistowskimi zaczepkami, a Harda Horda to stowarzyszenie kobiet pisarek science fiction. Naprawdę, każda i każdy znajdzie w tych książek coś dla siebie. Czytajcie!

FeministFightClub, Jessica Bennett
Fot. mat. pras.

Jessica Bennett

FEMINIST FIGHT CLUB

Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy

Co zrobić, gdy kolega na każdym spotkaniu prosi cię o podanie mu kawy? Jak odpowiedzieć szefowi, który mówi do twojego dekoltu? Jaka jest granica między głupim żartem a molestowaniem? Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy?

BESTSELLER THE WALL STREET JOURNAL
Był sobie fight club, ale nikt w nim nie walczył i nie było w nim mężczyzn. Raz w miesiącu grupka kobiet spotykała się, żeby dzielić się frustracjami wywołanymi seksizmem w ich pracy. Przez lata utrzymywały spotkania w tajemnicy. Nadszedł jednak czas, żeby o klubie powiedzieć głośno.

W Feminist Fight Club ceniona dziennikarka Jessica Bennett przeplata osobiste historie członkiń fight clubu
z potwierdzonymi naukowo danymi o nierównościach między kobietami i mężczyznami, które wciąż stanowią bolączkę rynku pracy. Nie tylko wymienia konkretne typy seksistowskich zachowań, lecz także udziela porad, jak z nimi walczyć. W błyskotliwy i zabawny sposób rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi kobiet i daje poczucie koleżeńskiego wsparcia. Oto strategie postępowania, których potrzebuje każda kobieta, żeby stawić opór
w trudnych dla siebie sytuacjach, a także narzędzia dla mężczyzn popierających ich starania.

Ujmujący, zabawny, praktyczny – pełen prostych narzędzi do zwalczania seksizmu w pracy, które powinna znać każda kobieta.

Jessica Bennett – dziennikarka i krytyczka, pisząca o kobietach, seksualności i kulturze. Współpracuje z New York Times, pracowała jako redaktorka „Newsweeka” i felietonistka Time.com. Jest redaktorką w LeanIn.org, kobiecej organizacji pozarządowej założonej przez Sheryl Sandberg. Udziela się społecznie i angażuje w walkę o prawa kobiet. Feminist Fight Club jest jej pierwszą książka.

Brakująca połowa dziejów, Anna Kowlaczyk, Marta Fray.
Fot. mat. pras.

BRAKUJĄCA POŁOWA DZIEJÓW

Anna Kowlaczyk, Marta Frej

Dlaczego nie znamy historii kobiet? „Brakująca połowa dziejów” Anny Kowalczyk to książka, która zmieni myślenie o polskiej historii i jej nieznanych bohaterkach. Ilustracje przygotowała Marta Frej. Premiera 14 listopada.

Jaki procent podręcznikowych opowieści o czasach przeszłych zajmują opisy bitew i wojen, a ile jest w nich miejsca na historię życia prywatnego, społecznego i gospodarczego? Gdzie podziały się te wszystkie kobiety, które były tu przed nami? Dlaczego prawie nic o nich nie wiemy? I czy naprawdę, pyta Anna Kowalczyk, nie ma o czym mówić?

Aleksandra Piłsudska, rewolucjonistka, której losy nadają się na scenariusz niejednego filmu sensacyjnego. Trzy studentki po długich walkach jako pierwsze odważnie przekraczające bramę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Legendarna Nawojka, kilka wieków przed nimi przebrana za chłopca, by móc przysłuchiwać się wykładom. Magdalena Mortęska, zakonnica, którą śmiało można uznać za jedną z pierwszych polskich emancypantek. Agnieszka Truskolaska, pierwsza profesjonalna polska aktorka zwana „matką Sceny Narodowej”. Anna Tomaszewicz-Dobrska –lekarka, która ocaliła tysiące kobiet przed śmiercią w połogu. Lista zapomnianych jest długa, a podręczniki do nauki historii, skupione na opisach działań politycznych i militarnych, milczą o nich jak zaklęte.

Tymczasem historia kobiet na ziemiach polskich jest fascynująca. To opowieść o z trudem zdobywanych prawach, klęskach, brawurowych zwycięstwach, sile oraz determinacji nie tylko wyjątkowych jednostek, lecz także tysięcy anonimowych kobiet – zakonnic, świętych, prostytutek, szlachcianek, żołnierek, chłopek, artystek, rewolucjonistek, pisarek, guwernantek, konspiratorek, handlarek, studentek, gospodyń domowych, lekarek i wielu innych bohaterek życia codziennego. Anna Kowalczyk w oparciu o najnowsze badania i w asyście wybitnych historyków oraz archeologów po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym przeprowadza czytelnika przez wszystkie epoki – od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Wydobywa z mroków historii zapomniane „superbohaterki” i brawurowo obala do dziś funkcjonujące stereotypy. Jej książka to niezwykła podróż w głąb polskiej historii, nieznanej połowy dziejów, których milczące bohaterki niespodziewanie stają się bardzo bliskie. Bez nich historia, jak pisała francuska badaczka Michelle Perrot, jest po prostu niemożliwa.

„Jest to więc książka zaproszenie. Do odkrywania historii własnych przodkiń – i tych złączonych z nami więzami krwi, i tych, z którymi łączy nas tylko i aż to miejsce na Ziemi, w którym przyszło nam żyć”.

Anna Kowalczyk – dziennikarka, reporterka i felietonistka. Autorka popularnego bloga o tematyce społecznej boskamatka.pl. Animatorka cyklu kawiarnianych spotkań autorskich Drugie Śniadanie Matek i współautorka książki Macierzyństwo bez Photoshopa.

Marta Frej – jedna z najpopularniejszych polskich ilustratorek, artystka wizualna, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Jej fanpage, na którym komentuje aktualne wydarzenia w kraju za pomocą autorskich ilustracji i memów, skupia ponad 160 tysięcy obserwujących.

Burton _ Marzycielki
Fot. mat. pras.

MARZYCIELKI

To świetnie napisany manifest feministyczny w formie bajki. A nawet trochę gender studies (księżniczko! i ty możesz być mechanikiem!). Dowcipna, trochę czarodziejska książka, którą każda wyzwolona (lub wyzwalająca się dopiero) królowa, powinna położyć na stoliku nocnym swojej księżniczki. Niech księżniczki będą już tylko takie – przekonane o własnej wartości i sile własnej płci! Niekoniecznie w koronach! Ale koniecznie w wygodnych butach!

Anna Dziewit-Meller o Marzycielkach

Książka w nurcie, który jest mi bardzo bliski - girlspower… Namawiająca do tego, żeby brać sprawy we własne ręce, być odważną, śmiałą. Jest to też książka o wspólnocie. Myślę, że to naprawdę bardzo ważne, żeby o takich książkach mówić, żeby takie książki dzieciom czytać i polecać.

YEStem Kobietą, Katarzyna Pawlikowska
Fot. mat. pras.

Katarzyna Pawlikowska

YEStem Kobietą!

Naprawdę idealnie jest nie być idealną. Za to prawdziwą.

Kolejny manifest feministyczny? Nic z tych rzeczy! To pochwała kobiecości w czystej postaci, afirmacja wszystkich jej aspektów. „YEStem kobietą!” to książka mądra, zabawna i ważna. Z jednej strony trochę poradnik życiowy, z drugiej trochę książka popularnonaukowa – niewątpliwie mieszanka wybuchowa, dzięki której COŚ sobie uświadomisz i uśmiechniesz się niejeden raz. To jak babskie pogaduchy z przyjaciółką – o wszystkim, co najważniejsze, czyli o życiu. Całość napisana lekkim, przystępnym językiem, bez silenia się na naukową tyradę. Lektura obowiązkowa każdej współczesnej kobiety.

Katarzyna Pawlikowska to ekspertka w dziedzinie społecznych i konsumenckich zachowań kobiet. Ma na swoim koncie szereg badań, książek i artykułów opisujących styl życia oraz motywacje współczesnych Polek. Powstanie książki „YEStem kobietą” było tylko kwestią czasu. Takiej radosnej i pełnej dowcipu, skierowanej do wszystkich przedstawicielek płci pięknej - bez względu na wykształcenie, status społeczny czy materialny. Ponieważ to wszystko – jak przekonuje autorka - nie ma tak naprawdę znaczenia. Ważne jest bycie kobietą i odbieranie świata w odmienny, kobiecy właśnie, sposób.

Obserwuję Polki już od ładnych paru lat, poznaję ich marzenia, chwile szczęścia i doły i co tu dużo mówić – ciągle dowiaduję się czegoś nowego, ale tak naprawdę robię to nie w celach zawodowych, tylko dlatego, żebym sama lepiej mogła zrozumieć rzeczywistość. Zatem: tak, podpatruję cię nie od wczoraj i w trochę zakamuflowany sposób, czyli za pośrednictwem tej książki, próbuję ci pokazać, że wspaniale jest być kobietą, Polką! Tu i teraz.

Katarzyna Pawlikowska zwraca uwagę żeńskiej części społeczeństwa, że siłę i inspiracje można czerpać przede wszystkim z faktu bycia kobietą. Pokazuje, że różnice między płciami nie muszą prowadzić do porównań (krzywdzących często) z mężczyznami. Należy uświadomić sobie, że „one” i „oni” wzajemnie się uzupełniają, natomiast kobiety często pełniej odbierają rzeczywistość - kobiety mają największe białka oczu wśród wszystkich zwierząt naczelnych. Ludzie w ogóle mają je większe niż inne naczelne, a kobiety mają je większe niż mężczyźni. Oto jeden z sekretów „intuicji”! Tak, to jest właśnie cała tajemnica doskonałego odczytywania sygnałów z twarzy drugiej osoby. Pomyśl, jakie to ma kluczowe znaczenie w komunikacji.

Autorka w sposób wciągający, niejednokrotnie za pomocą zabawnych przykładów i anegdot, ukazuje, że choć kobiety bywają różnorodne, to wiele je łączy. Mimo
różnego bagażu doświadczeń, odmiennych poglądów, cech charakteru, każda jest tak samo wyjątkowa. Pawlikowska powołuje się na wyniki badań naukowych, które dowodzą, że płeć determinuje w dużym stopniu nasze zachowania oraz predyspozycje,
a także ustala życiowe priorytety. Kobiety są wolne i szczęśliwe wtedy, gdy świadomie podejmują decyzje.

O autorce:

Katarzyna Pawlikowska – ekspertka w dziedzinie społecznych i konsumenckich zachowań kobiet. Autorka badań, książek i artykułów opisujących styl życia oraz motywacje współczesnych Polek. Wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczna mówczyni, która inspiruje kobiety do tego, by własne ograniczenia przekształcały w siłę napędową zmiany i sukcesu. Mama, żona i przyjaciółka. Ma psa Ptysia i kota Dydka. Chciałaby być śpiewaczką operową, ale od śpiewu lepiej wychodzi jej pisanie książek.

harda-horda
Fot. mat. pras.

Harda Horda

a n t o l o g i a co p o w i a d a ń

Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe.

Wyrusz w podróż po zdumiewających światach. Odkryj dwanaście niesamowitych opowiadań wywołujących dreszcz emocji. Ta Antologia to pierwsze dzieło stowarzyszenia „Harda Horda” czyli Fantastic Women Writers of Poland – mocny kobiecy głos cenionych, popularnych i nagradzanych polskich pisarek.

Cała książka jest efektem doskonałej współpracy kobiet-profesjonalistek: od autorek, przez redaktorki, korektorki i nie tylko.

Pierwsza tak bardzo kobieca publikacja na polskim rynku.

WIĘCEJ O KSIĄŻCE:

Książkę tworzy dwanaście niesamowitych opowiadań – od horroru przez fantasy po science fiction. Historie pełne nostalgii i grozy ukazują zdumiewające światy. W niektórych ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję. W innych chmury są portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.

Opowiadania te ukazują także inne oblicze kobiecej twórczości: niezwykłe i wymykające się wszelkim stereotypom.

Kim są AUTORKI?

Obok pisania świetnych książek spełniają się zawodowo w bardzo różnorodnych dziedzinach: od absolwentki psychologii i kryminologii przez arabistkę, polonistkę, tyflopedagog, farmaceutkę, tłumaczkę, programistkę, socjolożkę i specjalistkę HR po doktor neurobiologii z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Wśród autorek jest uczestniczka projektu Jutronauci 2018 „Gazety Wyborczej”, a także scenarzystka przy studiu Munka. Jedna z zapałem zgłębia tajniki ludzkiego mózgu, nowoczesnych technologii oraz profilowania osób zaginionych i nieznanych sprawców zbrodni. Inna zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się.

Ich teksty zdobywają popularność międzynarodową, dotąd przekładano je na języki: angielski, rosyjski, czeski, słowacki, litewski, ukraiński i węgierski. Nominowane i laureatki wielu ważnych nagród: m. in. Nagrody im. Janusza A. Zajdla (w tym pierwsza kobieta zdobywczyni statuetki), Nagrody Conrada, Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej (przyznawanej w ramach Nagrody Wielkiego Kalibru).

Mieszkają w całej Polsce: od Wrocławia po Lublin, od Krakowa przez Warszawę po Gdańsk. Pięknie się różnią, łączy je jedno… piszą fantastykę i zrzeszyły się jako Harda Horda. Wykorzystują motywy (pop)kulturowe, z powodzeniem poruszają się między fantastyką i kryminałem, powieścią psychologiczną i obyczajową. Autorki Hardej Hordy to: Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska.

Czym jest stowarzyszenie Harda Horda?

Spotkały się w mediach społecznościowych. Niektóre znały się w „realu”, inne nigdy wcześniej nie miały kontaktu. Szybko złapały nić porozumienia. Zaczęły wspierać się i rozmawia

o życiu, o pracy, o pisaniu, o premierach, o marketingu. Założyły grupę Harda Horda. Ich stowarzyszenie wywołało sporą dyskusję w branży wydawniczej oraz w różnych częściach Internetu: „dyskryminują mężczyzn? Grupa samych kobiet? Skandal!”

Harda Horda to symbol tego, że kobiety potrafią współpracować, tworzyć rzeczy wyjątkowe, pomagać sobie prywatnie i zawodowo, inspirować się nawzajem i być inspiracją dla ludzi wokół.

Znajdź: Hardą Hordę

Dziewczyny, Lauren Ace
Fot. mat. pras.

Lauren Ace
DZIEWCZYNY

Grupa wiekowa: 3-5 lat

Cztery dziewczyny poznały się pod jabłonią, gdzie zasadziły nasiona przyjaźni, która przetrwa całe życie… Podążaj za ich historią. Wraz z upływem mijających lat,
dziewczynki staną się kobietami.

Dziewczyny to krótka historia o… przyjaźni, wspólnym dorastaniu, dzieleniu radości i trosk.

Pięknie zilustrowana historia pokazuje relacje czterech przyjaciółek. Tytułowe dziewczyny, Sara, Laura, Alicja i Lila, poznały się pod jabłonią i od najmłodszych lat; dorastają razem, zdobywają wiedzę, uczą się nowych rzeczy, podróżują, mają swoje hobby, doświadczają miłości, zakładają rodzinę i dom, a co najważniejsze przekazują swoje doświadczenia kolejnym pokoleniom.

Książka przedstawia zamknięty krąg życia. Jest sentymentalną podróżą, która każdej kobiecie, nastolatce i dziewczynie skojarzy się z jej własnymi wspomnieniami.


 

TAGI #książka

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.