Rowling, J.K.Rowling, JK Rowling, Harry Potter
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Siedem rzeczy, których nie wiesz o autorce „Harry’ego Pottera” i jej książkach!

To jedna z najbardziej wpływowych kobiet!

Roman Praszyński 31 lipca 2018 11:35
Rowling, J.K.Rowling, JK Rowling, Harry Potter
Fot. Getty Images

Gdyby nie Harry Potter, świat nie usłyszałby o brytyjskiej pisarce J.K. Rowling. Postać czarnowłosego czarodzieja w okularach zmieniła jej życie i odmieniła oblicze popkultury, a także przywróciła czytanie przez dzieci do łask. Pierwszy tom sagi został wydany już ponad 20 lat temu, a jego autorka kończy dzisiaj 53 lata. Przygotowaliśmy listę rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiecie o Rowling i jej twórczości!

J.K.Rowling ciekawostki

1. W książce Harry Potter także obchodzi urodziny 31 lipca, tak jak autorka sagi. To ważna data, ponieważ to w dniu swoich 11 urodzin Harry dowiaduje się o swoim magicznym pochodzeniu.

2. Pierwszy tom, „Harry Potter i kamień filozoficzny” napisała na maszynie do pisania.

3. W 2017 roku majątek pisarki został wyceniony na 600 mln funtów. 400 milionów sprzedanych książek i cykl ekranizacji dał jej 197 miejsce na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku została uznana przez wydawców czołowych pism za najbardziej wpływową kobietę w na Wyspach.

4. Pociąg jest niezwykle ważny w życiu pisarki. W 1990 roku w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu wymyśliła Harry'ego Pottera. Bez pociągu nie byłoby pisarki na świecie! W 1964 roku na trasie z Kings Cross do Arbroath jej ojciec, osiemnastoletni Pete Rowling poderwał jej matkę, Anne Volant. Ukryli się w kącie przed wzrokiem pasażerów i zaczęli całować. Kilka miesięcy później Anna zaszła w ciążę! Ich pierwsza córka, Joanna Rowling przyszła na świat 31 lipca 1965 roku.

5. Słynna pisarka nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Jej ojciec podobno ją bił. A gdy miała trzynaście lat, jej matka zachorowała na stwardnienie rozsiane. Matka umarła, gdy J.K. Rowling pisała pierwszą część przygód Harry'go Pottera. Obdarowała go swoją samotnością i smutkiem po stracie matki.

6. Swego pierwszego męża, młodszego o trzy lata studenta dziennikarstwa, Jorge Arentesa, poznała w Portugalii, gdzie pracowała jako nauczycielka angielskiego. Poznali się barze, okazało się, że oboje są miłośnikami Jane Austin. Po kilku dniach zaczęli się spotykać. Pobrali się w październiku 1992 roku. Niestety, małżeństwo trwało tylko 13 miesięcy i jeden dzień. Została po nim córka, Jessica.

7. Pisząc swoją pierwszą książkę, J. K. Rolling była samotną matką. I miała objawy klinicznej depresji. Była na zasiłku, przesiadywała całe dnie w kawiarni. Jedną ręką pisała, drugą kołysała w wózku swoją córkę. Dwunastu wydawców odrzuciło rękopis Harry'ego Pottera. Pewnie dziś oni leczą się z depresji!  

Pisarki milionerki, J.K. Rowling
Fot. Getty Images

zdjęcie z filmu Harry Potter i Kamień filozoficzny
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.