piekło-kobiet-tadeusz-boy-zelenski1929
Fot. East News/mat.prasowe
Siła kobiet

Piekło kobiet z 1929 roku. Tadeusz Boy-Żeleński o prawie do aborcji!

Czy ten tekst jest nadal aktualny?

Redakcja VIVA! 28 października 2020 19:31
piekło-kobiet-tadeusz-boy-zelenski1929
Fot. East News/mat.prasowe

Piekło kobiet - to dzieło, które Tadeusz Boy–Żeleński napisał na przełomie lat 20. i 30. Książka od momentu napisania do momentu premiery, wzbudzała spore kontrowersje. Pamiętajmy, że w 1929 roku za przerwanie ciąży groziło 5 lat więzienia dla kobiety i 15 lat dla osoby wykonującej zabieg. Środkiem antykoncepcyjnym najczęściej polecanym przez lekarzy była wstrzemięźliwość. Mimo zakazu statystki potwierdzają, że w tym czasie w samej Warszawie odbywało się około 20 tys. aborcji rocznie. Dziś „Piekło kobiet” jest wciąż zaskakująco aktualne...

Kim był Tadeusz Boy-Żeleński?

Tadeusz Boy-Żeleński był z wykształcenia lekarzem. Urodził się w 1874 roku w Warszawie. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od młodych lat prowadził bogate życie towarzyskie i kawiarniane, obracał się w środowisku krakowskiej bohemy. Przyjaźnił się z Przybyszewskim. Tadeusz Boy-Żeleński propagował świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną, a także postulował legalizację aborcji w celu zlikwidowania groźnego dla życia kobiet podziemia aborcyjnego. Był partnerem i współpracownikiem feministki Ireny Krzywickiej, z którą prowadził w Warszawie od 1931 roku Poradnię Świadomego Macierzyństwa. Już w roku następnym poradnia przyjęła ponad cztery tysiące pacjentek.

Razem z Ireną Krzywicką stanęli w obronie praw kobiet i dostępu do edukacji seksualnej. W zbiorze esejów „Piekło kobiet” porusza problem dostępu do aborcji i obnaża obłudę tych, którzy tego zabraniają.

„Piekło kobiet” nie jest wynikiem analizy danych, czy statystyk. Tadeusz Boy Żeleński pisał swoje eseje na podstawie relacji prawdziwych kobiet, które spotkała niesprawiedliwość ze strony systemu. „Piekło kobiet” jest publikacją, która opowiada o aborcji w kontekście politycznym, społecznym, ekonomicznym i medycznym, ale nie moralnym i religijnym.

Najbardziej aktualne cytaty - "Piekło kobiet" Tadeusz Boy-Żeleński

Uczynić biedną dziewczynę matką, pozbawić ją pracy dlatego, bo się spodziewa macierzyństwa, kopnąć ją z pogardą, zrzucić na nią cały ciężar błędu i jego skutków, i zagrozić jej latami więzienia, jeżeli, oszalała rozpaczą, chce się od tego zbyt ciężkiego na jej siły brzemienia uwolnić — oto filozofia praw, które, aż nadto znać, były przez mężczyzn pisane! Głosić wzniosłe teorie o „prawie płodu do życia”, znów grozić matce więzieniem w imię praw tego płodu, ale równocześnie nie troszczyć się o to, aby nosicielka tego płodu miała co do ust włożyć… I rzecz szczególna, ten sam płód, nad którym trzęsą się ustawodawcy, póki jest w łonie matki, w godzinę po urodzeniu traci wszelkie prawa do opieki prawnej, może zginąć pod mostem z zimna, gdy matka — którą jej „święte” macierzyństwo czyni nieraz wyrzutkiem społeczeństwa — nie ma dachu nad głową.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uczynić biedną dziewczynę matką, pozbawić ją pracy dlatego, bo się spodziewa ma- cierzyństwa, kopnąć ją z pogardą, zrzucić na nią cały ciężar błędu i jego skutków, i zagrozić, jej latami więzienia, jeżeli, oszalała rozpaczą, chce się od tego zbyt ciężkiego na jej siły brzemienia uwolnić — oto filozofia praw, które, aż nadto znać, były przez mężczyzn pisane! Głosić wzniosłe teorie o „prawie płodu do życia”, znów grozić matce więzieniem w imię praw tego płodu, ale równocześnie nie troszczyć się o to, aby nosicielka tego płodu miała co do ust włożyć… I rzecz szczególna, ten sam płód, nad którym trzęsą się ustawodawcy, póki jest w łonie matki, w godzinę po urodzeniu traci wszelkie prawa do opieki prawnej, może zginąć pod mostem z zimna, gdy matka — którą jej „święte” macierzyństwo czyni nieraz wyrzutkiem społeczeństwa — nie ma dachu nad głową. #cytaty #TadeuszBoyŻeleński #PiekłoKobiet @wolnelektury Przeczytaj koniecznie ⤵️ https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/pieklo-kobiet.pdf

Post udostępniony przez Nie czytasz? Nie idę z Tobą do (@nieczytasz)

TAGI #Kultura

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?