książki premiery jesień 2018
Fot. Materiały prasowe
KULTURA

7 książek, które warto przeczytać tej jesieni!

Kryminał, esej i nowa powieść wielkiego polskiego pisarza!

Marcin Brzeziński 2 września 2018 12:29
książki premiery jesień 2018
Fot. Materiały prasowe

Wieczory niepostrzeżenie robią się coraz dłuższe… Nie da się ukryć, jesień coraz bliżej! To zatem najlepsza pora by nadrobić zaległości w lekturze. Z dziesiątków nowości wydawniczych wybrałem siedem, które sprawią, że ta jesień będzie naprawdę wyjątkowa. W mojej szczęśliwej siódemce znalazły się kryminały, eseje, książka o architekturze, zapiski byłego lekarza i nowa, oczekiwana powieść Wiesława Myśliwskiego. Zapraszam!

Dominic Smith, Ostatni obraz Sary de Vos, Rebis

Holandia, XVII wiek. Sara de Vos, pierwsza malarka przyjęta do amsterdamskiej Gildii Świętego Łukasza, pod wpływem śmierci córki tworzy pejzaż – Na skraju lasu. Nowy Jork, 1957. Marty de Groot, spadkobierca starej holenderskiej fortuny, pewnej nocy orientuje się, że w jego sypialni zamiast oryginału Na skraju lasu wisi falsyfikat. Bestseller Dominica Smitha, opowiadający o zagadkach przeszłości oddziałujących na teraźniejszość i o tajemnicach, jakie skrywają ludzkie serca, to frapująca powieść nie tylko dla miłośników sztuki i suspensu.

książki premiery jesień 2018, Dominic Smith, Ostatni obraz Sary de Vos, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Philip Wilkinson, Architektura – wizje niezrealizowane, Rebis

Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu. Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących. O nich wszystkich opowiada ta przepięknie ilustrowana książka.

2018,Philip Wilkinson, Architektura – wizje niezrealizowane, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Zadie Smith, Widzi mi się, Znak

Widzi mi się powstawało osiem lat. Przez ten czas świat zmienił swoje oblicze, a Zadie Smith z cenionej i nagradzanej brytyjskiej autorki stała się również osobą publiczną, wypowiadającą się w sprawach najistotniejszych, budzących emocje po obu stronach Atlantyku. Głos autorki Białych zębów, dzielącej swoje życie między Londyn i Nowy Jork, jest ostry i autentyczny, a obok jej zdecydowanych poglądów nie sposób przejść obojętnie. Światopogląd pisarki poznajemy dzięki tekstom pisanym czasem z kpiną, czasem z oburzeniem, ale zawsze szczerze i poruszająco. Jej przenikliwe, świeże i ożywcze spojrzenie jest kluczem do zrozumienia współczesności.

książki premiery jesień 2018, Zadie Smith, Widzi mi się, Znak
Fot. Materiały prasowe

 Adam Kay, Będzie bolało, Insignis

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy! Spisywana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i przepracowanych weekendach książka komika i byłego lekarza Adama Kaya Będzie bolało to szczery do bólu opis jego walki na pierwszej linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Z zabawnych, przerażających i wzruszających zapisków Kaya dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć (i czego wolelibyście nie wiedzieć) o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

książki premiery jesień 2018, Adam Kay, Będzie bolało, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Chris McGeorge, Zgadnij kto, Insignis

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała ona na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”. Dwadzieścia pięć lat później Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Wraz z nim budzi się pięć nieznajomych osób. W łazience znajduje się martwe ciało. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć, która…

książki premiery jesień 2018, Chris McGeorge, Zgadnij kto, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Wiesław Myśliwski, Ucho igielne, Znak

Ucho Igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Wiesława Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

książki premiery jesień 2018, Wiesław Myśliwski, Ucho igielne, Znak
Fot. Materiały prasowe

Jennifer Egan, Manhattan Beach, Znak

Na tę książkę czekaliśmy siedem lat! Po nagrodzie Pulitzera Jennifer Egan zamilkła na długo. Teraz powróciła z nową powieścią, która od razu została nominowana do National Book Award. Egan porównywana jest do Williama Faulknera, E.L. Doctorowa i Edith Wharton. W Manhattan Beach przenosi nas do Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku - czasów gdy Ameryka staje się światową potęgą. Jej bohaterowie to ludzie o włoskich, polskich i irlandzkich korzeniach, które sprawiają, że w nowym świecie mają niewiele do stracenia i wszystko do zyskania. Ich role nie są jeszcze zdefiniowane, a los nie jest przesądzony. Dlatego mogą się wymyślić na nowo.

książki premiery jesień 2018, Jennifer Egan, Manhattan Beach, Znak
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.