kultura, 15 najlepszych skandynawskich kryminałów
Fot. Unsplash
KULTURA

Lubisz dreszczyk emocji? Oto 15 skandynawskich kryminałów, które musisz przeczytać!

Idealna lektura na jesienne wieczory

Redakcja VIVA! 25 sierpnia 2018 19:43
kultura, 15 najlepszych skandynawskich kryminałów
Fot. Unsplash

Jesień za pasem. Jesteś gotowa na długie, chłodne popołudnia? Zapewnij sobie idealną rozrywkę z dobrym kryminałem. Zaparz kubek aromatycznej herbaty, schowaj się pod kocem i po prostu daj się pochłonąć lekturze. Prezentujemy 15 skandynawskich kryminałów, które trzymają w napięciu do ostatniego zdania. Jesteś ciekawa? To zaczynamy!

Literatura skandynawska, czyli dobre kryminały, które trzymają w napięciu

Literatura skandynawska to nie tylko Astrid Lindgren, Muminki i hygge. Wśród najbardziej zapalonych bibliofilów uznanie budzą doskonałe kryminały rodem z mroźnej północy. Na czele z trylogią Steiga Larssona, która szturmem podbiła wszystkie rynki literackie świata. Co ciekawe, międzynarodowy sukces odniósł również film nakręcony na podstawie powieści, a o prawa do ekranizacji rywalizowali tacy twórcy jak: Ridley Scott, Martin Scorsese i David Fincher. Ostatecznie starcie wygrał Fincher i to on zafundował widzom naprawdę znakomitą ucztę kinową.

Innym przykładem wybitnego sukcesu są kolejne tomy powieści Henninga Mankella. Autor kupuje uwagę czytelnika bardzo prostym zabiegiem, zaprasza go do uczestnictwa w śledztwie. Kolejne tomy z komisarzem Wallanderem stają się błyskawicznie księgarskim hitem.

Co jeszcze warto przeczytać?  Okazuje się, że doskonałych skandynawskich kryminałów jest więcej!

Kryminały skandynawskie: 15 tytułów, które musisz przeczytać!

1. Trylogia Millennium, Stieg Larsson

Larsson w 2008 roku był drugim najlepiej sprzedającym się autorem świata. Sukces ten oczywiście zawdzięcza wydanej po swojej śmierci znakomitej trylogii Millennium. Na serię składają się tomy: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem, Zamek z piasku, który runął.

W 2015 roku ukazała się ostatnia powieść z serii, nosząca tytuł Co nas nie zabije. Co ciekawe, pierwsze dwieście stron oraz konspekt całości tomu zostały spisane przez Larssona, a po jego śmierci dzieło dokończył zgodnie z wolą spadkobierców pisarz i dziennikarz David Lagercrantz.

Dlaczego warto sięgnąć po tę sagę? Doskonała konstrukcja, rewelacyjnie napisane postacie (Lisbeth Salander i Mikael Blomkvist), wielowątkowe śledztwo (naprawdę trzeba mocno główkować!), a do tego całe spektrum politycznych intryg. Nie możesz tego przegapić!

2. Powrót nauczyciela tańca, Henning Mankell

Dwa zagadkowe morderstwa, skandynawski chłód i mrok, a do tego soczyste wątki historyczne. Przez wielu krytyków ta powieść uznawana jest za znacznie lepszą od cyklu o komisarzu Wallanderze. W dobrym kryminale nie mogło zabraknąć wyrazistej postaci, jaką jest Stefan Lindman – policjant prowadzący śledztwo. Jego dochodzenie to w pewnym sensie pretekst do przemycenia ogólnoludzkich prawd: o chorobie, zmęczeniu, trudnościach z ułożeniem sobie życia.

3. Saga o Fjällbace, Camilla Läckberg

10 znakomitych powieści, z których każda opowiada mrożącą krew w żyłach historię rodem z horroru. Akcja powieści toczy się w rodzinnym miasteczku autorki Fjällbacka, a głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström. Kolejne tomy są filmowane i emitowane przez szwedzką telewizję. Do tej pory książki ukazały się w ponad 60 krajach świata i sprzedały w nakładzie 20 milionów egzemplarzy. To robi wrażenie!

4. Cykl Rebeka Martinsson, Ĺsa Larsson

Tytułowa Rebeka Martinsson to utalentowana prawniczka ze Sztokholmu, która w kolejnych tomach rozwiązuje coraz bardziej mroczne tajemnice z przeszłości. Druga część cyklu Krew, którą nasiąkła, otrzymała w 2004 roku tytuł najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej.

5. Nie oglądaj się, Karin Fossum

To pierwsza powieść z cyklu, w którym głównym bohaterem jest inspektor norweskiej policji Konrad Sejer. Ta książka nosi wszystkie znamiona dobrego kryminału: wyjątkowego bohatera, który od pierwszej strony budzi sympatię, świetnie skrojoną intrygę, dobrze skonstruowaną psychologię postaci, wartką akcję i intrygujące wątki poboczne. Połowa lat 90., norweska prowincja, wyrazisty duet policjantów, no i oczywiście tajemnicza śmierć młodej dziewczyny. Od tej powieści naprawdę trudno się oderwać!

6. Nocna zamieć, Johan Theorin

Czasem myślisz o tym, by rzucić wszystko i przenieść się na pustkowie? Ten skandynawski kryminał podbije Twoje serce! Głównymi bohaterami są Joakim i Katrine Westinowie, którzy zmęczeni pędem życia w mieście, postanawiają przenieść się na mroźną północ. Kupują stary drewniany dom, który ma być ich romantycznym gniazdkiem. Nie wiedzą jednak, że dawna siedziba latarników skrywa swoje tajemnice. Nocna zamieć to druga część sagi Kwartet Olandzki.

7. Czerwone gardło, Jo Nesbo

Zwłoki starego hitlerowca znaleziono z poderżniętym gardłem, w dodatku w miejscu słynącym ze spotkań neonazistów. Wątki nazistowskie w ogóle często pojawiają się w skandynawskich kryminałach, jako oczywiste nawiązanie do realnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Jo Nesbo świetnie kieruje intrygą, doskonale konstruuje postacie, umiejętnie operuje napięciem. Warto poznać cały cykl, którego bohaterem jest genialny śledczy Harry Hole. Ciekawostką jest, że jedynie siódma część Pierwszy śnieg doczekała się ekranizacji. 

8. Mężczyzna, który rozpłynął się w powietrzu, Maj Sjöwall, Per Wahlöö

Rząd prosi Martina Becka o zbadanie sprawy tajemniczego zaginięcia pewnego dziennikarza. Śledztwo ma odbyć się w tajemnicy przed opinią publiczną. Zaskakujący, trzymający w napięciu, o doskonałej konstrukcji (nikłe poszlaki, które prowadzą do samego sedna sprawy) – ten skandynawski kryminał zaskoczy Cię wiele razy!

9. Między tęsknotą lata a chłodem zimy, Leif GW Persson

Pierwsza część doskonałej trylogii dotyczącej zabójstwa premiera Olofa Palmego w 1986 roku. Autor krok po kroku rozpracowuje i opowiada jedną z możliwych wersji wydarzeń nierozwiązanego do dziś śledztwa. Mimo upływu lat sprawa zabójstwa premiera Palmego budzi w społeczeństwie duże emocje. Persson doskonale wykorzystuje tę sytuację i na jej kanwie konstruuje powieść, która trzyma w napięciu do ostatniego zdania.

10. Weź moją duszę, Yrsa Sigurdardóttir

Nadmorskie luksusowe spa i bestialskie morderstwo? Okazuje się, że to połączenie ma sens! Prawniczka Thora wkracza w środek serii tajemniczych zabójstw powiązanych z nadmorskim hotelem, podobno nawiedzanym przez duchy. W cyklu ukazało się aż sześć  znakomitych powieści.

11. Mężczyzna, który przychodził w niedzielę, Thomas Kanger

25 lat temu na górskim szlaku znaleziono ciało kobiety. Sprawa niedługo ulega przedawnieniu, więc komisarz Elina Wiik musi się spieszyć. Nie pomaga całkowity brak wskazówek, które przydałyby się do odtworzenia przebiegu zdarzeń. Elina skrupulatnie zbiera materiał dowodowy, jednak im mocniej zagłębia się w sprawę, tym więcej wątpliwości ją nurtuje. Książka nominowana była do kilku prestiżowych nagród, w tym do Nagrody Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminałów oraz w kategorii Najlepszy Szwedzki Kryminał Roku.

12. Śmierć letnią porą, Mons Kallentoft

Malin Fors to utalentowana policjantka z Linköping, której przyjdzie się zmierzyć z niełatwym wyzwaniem – w miasteczku dochodzi bowiem do serii napadów na tle seksualnym. Ofiarami są nastolatki, jedna z nich zostaje odnaleziona martwa. Czy Malin Fors uda się odnaleźć sprawcę? Na niezwykły klimat powieści składa się też ponadprzeciętny upał (43 stopnie C) i pożary okolicznych lasów. Czy niesprzyjający klimat będzie przeszkodą w dotarciu do celu?

13. Studio Sex, Liza Marklund

Choć tytuł może sugerować, że jest to powieść erotyczna, nic bardziej mylnego! Szemrane interesy, sex kluby, polityka, zabójstwo młodej kobiety… Ten kryminał ma wszystko, czego trzeba, by utrzymać czytelnika w napięciu. Główną bohaterką jest tutaj Annika Bengtzon, która marzy o dziennikarskiej karierze. Anonimowy telefon o zwłokach znalezionych w parku to dla niej prawdziwa rewelacja. Jeśli sama wytropi sprawcę i rozwikła zagadkę kryminalną, z pewnością zapewni sobie awans. Czy wkroczenie w ten mroczny świat będzie dobrą decyzją?

14.  Niechciane, Kristina Ohlsson
Z zatłoczonego pociągu relacji Göteborg – Sztokholm znika kilkuletnia dziewczynka. To, co jest prawdziwym koszmarem każdego rodzica, tutaj przytrafia się naprawdę. W dodatku żaden z pasażerów nie przypomina sobie dziecka. Czy ona w ogóle istniała? Czy matka zwariowała? Gdzie podziało się dziecko i o co tu chodzi? Książka budzi naprawdę skrajne emocje…

15. Uczeń, Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

Seria brutalnych morderstw popełnianych na kobietach do złudzenia przypomina sprawę sprzed 15 lat. Problem jest jednak taki, że sprawca został zatrzymany i nadal odsiaduje wyrok. Czy śledztwo w końcu ruszy z miejsca? Jak łączą się obie sprawy? Ten skandynawski kryminał wiele razy Cię zaskoczy!

Za oknem nudno, szaro i ponuro? Nie masz ochoty nigdzie wychodzić, a skończyłaś oglądać już wszystkie najlepsze seriale? Świetnie się składa! Skandynawskie kryminały to idealna opcja na jesienny wieczór. Sięgnij po tytuły z naszej listy i zanurz się w mroczny świat kryminalnych opowieści, które zapewnią Ci dreszczyk emocji i wyśmienitą rozrywkę.  

kultura, 15 najlepszych skandynawskich kryminałów
Fot. Unsplash

kultura, 15 najlepszych skandynawskich kryminałów
Fot. Unsplash

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.