Mein Kampf
Fot. getty
O TYM JEST GŁOŚNO

Krytyczne wydanie książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf” jest w Niemczech bestsellerem

Marcin Marczak 4 stycznia 2017 17:45
Mein Kampf
Fot. getty

Przez ostatni rok opatrzone komentarzami historyków wydanie „Mein Kampf” rozeszło się w ponad 85 tys. egzemplarzy. W dziedzinie książek z zakresu literatury faktu równie wysokiej sprzedaży nie miała żadna inna pozycja.

 

Książkę Hitlera opublikował w styczniu ubiegłego roku Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium. To pierwsze od zakończenia II Wojny Światowej wznowienie kultowego dla nazistów i dzisiejszych neonazistów dzieła. Wcześniejszą publikację książki Hitlera blokowały władze Bawarii, posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie. Te jednak wygasły w 2015 r. i dlatego nimieccy historycy postanowili przygotować wydanie wraz z krytycznym komentarzem.

 

W całej książce nie ma ani jednej strony, która nie zawierałaby komentarza czy polemiki z autorem. Łącznie na niemal 2 tys. stron znalazło się ponad 3,5 tys uwag, wyjaśniających kontekst historyczny i demaskujących stosowane przez Hitlera manipulacje. - To ma być antidotum na neonazistowską ideologię - twierdził przed rokiem Christian Hartmann, szef zespołu historyków z IfZ w Monachium pracujących od lat nad projektem.

 

„Mein Kampf” to napisana przez Hitlera w więzieniu książka w której spisał on swoje rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne poglądy. „Dzieło” powstało w latach 20. XX wieku, a w czasach III Rzeszy było praktycznie w każdym nimieckim domu (sprzedano lub rozdano 12 milionów egzemplarzy).   

 

Polecamy też: „Dowiedzieliśmy się kto ich zabił”. Krzesimir Dębski opowiada VIVIE! o dziadkach zamordowanych podczas Rzezi Wołyńskiej

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.