Kazuo Ishiguro literacka Nagroda Nobla 2017
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Kazuo Ishiguro laureatem literackiej Nagrody Nobla! Znacie jego powieści?

Sylwia Olech 5 października 2017 13:30
Kazuo Ishiguro literacka Nagroda Nobla 2017
Fot. East News

Znamy już laureata literackiej Nagrody Nobla 2017! Jest nim brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście mamy dobrą wiadomość: siedem jego powieści zostało przetłumaczonych na język polski.

Kim jest Kazuo Ishiguro?

Kazuo Ishiguro jest brytyjskim pisarzem, japońskiego pochodzenia. Ma 63 lata i na stałe mieszka w Londynie, razem z żoną Lorną i córką Naomi.

Urodził się 8 listopada 1954 roku w Nagasaki. Do Wielkiej Brytanii przeprowadził się z rodzicami w 1960 roku. Studiował na Uniwersytecie w Kent.

W 1986 roku Ishiguro otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść „Malarz światła ułudy”, a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią powieść „Okruchy dnia”. Nawet jeśli wcześniej o nim nie słyszeliście to zapewne oglądaliście film „Okruchy dnia” z Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem. To właśnie na podstawie powieści Ishiguro powstał scenariusz do tego filmu.

Na język polski przetłumaczono siedem powieści Kazuo Ishiguro m.in. „Okruchy dnia”, „Nie opuszczaj mnie”, „Pogrzebany olbrzym”.

Historia literackiej Nagrody Nobla

Kazuo Ishiguro jest 110. laureatem literackiego Nobla. Prof. Sara Danius, sekretarz nagrody, tak powiedziała w uzasadnieniu: „Literacką Nagrodę Nobla 2017 otrzymuje Kazuo Ishiguro, który w powieściach o ogromnym ładunku emocjonalnym odkrywa pustkę pod naszym złudzeniem połączenia ze światem”.

A udzielając wywiadu na temat tego wyboru tłumaczyła: „Kazuo Ishiguro to autor integralny, nierozglądający się na boki. Stworzył własny estetyczny świat, jedyny w swoim rodzaju. Gdy połączyć Jane Austen z Franzem Kafką, to otrzymamy Ishiguro w pigułce. Można jeszcze dorzucić Marcela Prousta i trochę wstrząsnąć ten koktajl, ale nie za mocno”.

Dodajmy, że Ishiguro nie był faworytem tegorocznego literackiego Nobla. Bukmacherzy typowali raczej: Haruki Murakamiego, japońskiego autora bestsellerowych powieści tłumaczonych na całym świecie, kanadyjską pisarkę Margaret Atwood, która w tym roku zyskała ogromną popularność po ekranizacji jej „Opowieści podręcznej”, czy Kenijczyka Ngugi Wa Thiong'o, którego powieści „Chmury i łzy" i „Ziarno pszeniczne” przetłumaczono na język polski .

W ubiegłym roku literacki Nobel wywołał wiele kontrowersji, gdyż został przyznany amerykańskiemu pieśniarzowi Bobowi Dylanowi. Dylan był pierwszym w historii Nobla piosenkarzem i autorem tekstów piosenek, któremu przyznano to najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie.

Wśród 110 laureatów literackiej Nagrody Nobla było tylko… 14 kobiet! W 2007 roku nagrodę przyznawaną przez Akademię Szwedzką odebrała brytyjska pisarka Doris Lessing, która jest  najstarszą laureatką tej nagrody. Najmłodszym laureatem był Rudyard Kipling, który miał zaledwie 41 lat, gdy odbierał Nobla.

 

Wśród laureatów literackiej Nagrodę Nobla byli oczywiście Polacy! Dla porządku przypominamy ich nazwiska: Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.