Ivanka Trump książka MT
Fot. Facebook Ivanka Trump
O TYM JEST GŁOŚNO

Ivanka Trump napisała książkę, która wzbudza kontrowersje. Dlaczego?

Weronika Bruździak-Gębura 8 maja 2017 14:45
Ivanka Trump książka MT
Fot. Facebook Ivanka Trump

Ivanka Trump, córka prezydenta USA i zarazem jego doradczyni, wydała książkę dla pracujących matek - „Woman Who Work: Rewriting the Rules for Success ”. Chciała w ten sposób zachęcić kobiety do tego, by jak ona odniosły sukces zawodowy. Publikacja 35-latki wzbudza jednak mieszane uczucia. Dlaczego?

 

Nowa książka Ivanki Trump to poradnik dla pracujących matek

Ivanka Trump napisała poradnik dla pracujących matek. Chciała w ten sposób zachęcić kobiety do tego, by zamarzyły również o sukcesie zawodowym i postarały się połączyć wychowywanie dzieci z pracą. Co w niej znajdziemy? Na przykład radę „kreatywnie spędzaj wolny czas”, co zdaniem Ivanki oznacza mniej więcej tyle: przeczytaj książkę, zagraj w szachy albo naucz się... kaligrafii. Inne cenne rady? Aby uporządkować czas, codziennie rób listę rzeczy, którą masz do zrobienia z każdym dzieckiem. I nie zapominaj o relaksie: wyjdź na spacer albo weź długą kąpiel. To oczywiście tylko część przykładów, jednak w takim tonie jest cała książka Ivanki Trump.

 

Jej premiera odbyła się 2 maja, czyli zaledwie kilka dni temu, a już wzbudza kontrowersje. Nie chodzi tylko o jakość porad i o to, że zdaniem niektórych Ivanka jest odrealniona od życia zwykłych śmiertelników, ale też nasuwa się ważne pytanie - czy córka i zarazem doradczyni prezydenta USA postępuje etycznie? Chodzi o zasady obowiązujące pracowników amerykańskiej administracji, którzy nie mogą wykorzystywać swojej pozycji do czerpania prywatnych korzyści. Mimo iż Ivanka nie pobiera pensji za doradzanie ojcu, jednak wciąż oficjalnie jest jednym z jego doradców. Aby uniknąć kontrowersji (co się i tak nie udało) zdecydowała, że książkę będzie promowała tylko i wyłącznie za pomocą mediów społecznościowych. „Powstrzymam się od wszelkich innych form promocji z powodu nadmiaru ostrożności związanej z możliwymi skojarzeniami, że wykorzystuję moją oficjalną rolę do rozpowszechnienia tej publikacji”, napisała Ivanka na swoim Facebooku.

 

Ivanka Trump - królowa mediów społecznościowych?

Łącznie liczba odbiorców Ivanki Trump w sieci to prawie 13 milionów osób. Na Facebooku ma 5,7 mln fanów, Twitterze - 3,7 mln, a na Instagramie - 3,5 mln.

Jak więc córka prezydenta promuje swoją najnowszą publikację? Kilka dni temu umieściła na Facebooku wideo, na którym beztrosko tańczy razem z dziećmi. W opisie dodała link do książki i napisała: „Takie chwile mają znaczenie, zwłaszcza dla pracujących mam!”. Filmik wyświetlono już 2,6 miliona razy.

 

 

Z kolei na Instagramie umieściła zdjęcie młodszej siostry, Tiffany, która pozuje razem z jej książką. Fotografia w kilka dni dostała prawie 100 tysięcy lajków.

 

 

Thank you to my beautiful sisters for the support of my #WomenWhoWorkBook! @tiffanytrump @laraleatrump @vanessa_trump

Post udostępniony przez Ivanka Trump (@ivankatrump)

 

Co eksperci myślą o książce Ivanki Trump?

Jakie są komentarze ekspertów? Różne. Jedni twierdzą, że to, co robi Ivanka, jest niezgodne z obowiązującą etyką. Inni z kolei nie widzą w tym nic złego. Podkreślają klarowność jej działań i fakt, że w końcu napisała tę książkę zanim jej ojciec został prezydentem USA.

A jakie są recenzje? W większości negatywne, żeby nie powiedzieć - złośliwe. New York Times: „Pozbawiona humoru i przepisana z innych słynnych poradników”, The New Yorker: „Ivanka Trump napisała boleśnie słabą książkę praktycznie dla nikogo”, Huffington Post: „Książka dla białych kobiet z klasy wyższej, które potrzebują zaprojektować swoje życie. Z kolei sama Ivanka Trump jest ślepa na fakt, że kluczem do jej sukcesu była uprzywilejowana pozycja już od dziecka”.

 

Polecamy też: Córka Donalda Trumpa dostała gabinet w Białym Domu. Czy będzie rządzić Ameryką?

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?