Artur Ligęska
Fot. Kazik Gnatowski, Kuba Smaga, Kershaza
O NIM SIĘ MÓWI

Tak wyglądała relacja Artura Ligęski z synem szejka. „Miłość arabska ma różne oblicza"

Jaka była przyczyna śmierci Polaka?

Gabriela Czernecka 10 czerwca 2022 15:51
Artur Ligęska
Fot. Kazik Gnatowski, Kuba Smaga, Kershaza

Artur Ligęska spędził w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trzynaście miesięcy. Bity, gwałcony, głodzony. Przetrzymywany w nieludzkich warunkach. A wszystko tylko dlatego, że nie odwzajemnił miłości, którą zapałał do niego syn szejka. Nie tracił jednak nadziei na powrót do kraju. Z pomocą ruszyły polskie władze: MSZ, konsul i Ambasada Polski. Dzięki ich wsparciu wrócił do Polski. Wyrwał się z piekła. Próbował na nowo ułożyć sobie życie. Artur Ligęska próbował poradzić sobie z traumą, jaką przeżył, spisując swoje wspomnienia. Tak powstała książka Inna miłość szejka. Niestety, w maju ubiegłego roku do mediów podano informację o śmierci Artura Ligęski. W jaki sposób zmarł Polak? Jego bliscy mają pewne podejrzenia...

Artur Ligęska książka Inna miłość szejka

W październiku 2017 roku Artur Ligęska wyjechał do Dubaju. Myślał, że rozpocznie nowe życie i odbuduje swoją finansową pozycję: „Poleciałem do Dubaju, bo tutaj dopadło mnie bankructwo totalne. W każdej dziedzinie życia się rozleciałem. Dubaj był jedyną deską ratunku dla mnie, dla moich finansów, żeby się odbudować jako człowiek. Przez pierwszych sześć miesięcy rzeczywiście się udawało. Pracowałem jako ekspert fitnessowy - to jest mój wyuczony zawód, tworzę fitness kluby dla inwestorów”, opowiadał w Dzień Dobry TVNBajeczny wyjazd szybko zmienił się w koszmar.

Spędził trzynaście miesięcy w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Bezprawnie przetrzymywano go w nieludzkich warunkach. Był bity, gwałcony i głodzony. Wszystko dlatego, że nie odwzajemnił miłości, którą zapałał do niego syn szejka: „Na początku to była wyłącznie koleżeńska relacja. Spotykaliśmy się po pracy, ale szybko odczułem jego zaborczość. Anioł zawsze czekał na mnie pod budynkiem naszej firmy”, pisał w książce Inna miłość szejka.

Na pytanie, czy byli kochankami mówił wprost: „Nasza znajomość nigdy nie miała charakteru seksualnego. To był raczej rodzaj fascynacji drugim człowiekiem. Bo on był kompletnie z innego świata (...). Anioł traktował mnie raczej jak terapeutę, jak psychologa. Kogoś, komu może się swobodnie wygadać. Powoli też wprowadzał mnie do swojego środowiska. Kilka razy byliśmy razem na imprezach, które wyglądały całkiem jak europejskie balangi. Wierz mi, naprawdę niczego na nich nie brakowało. Podobało mi się również, że nigdy się nie wywyższał. Nie dawał do zrozumienia, że moje kłopoty finansowe go śmieszą. Zawsze z uwagą słuchał opowieści o klubach, które zakładałem w Polsce. Miał cenną cechę: bez problemu przyznawał mi racje w dziedzinach, na których się nie znał. Tak naprawdę nigdy się nie pokłóciliśmy”, pisał Artur Ligęska. 

Czytaj także: Bohdan Smoleń rozśmieszał ludzi do łez, ale sam miał tragiczne życie

Artur Ligęska o relacji z szejkiem

Twierdził, że syn szejka z którym utrzymywał bliskie stosunki, co chwilę zmieniał się w „dużego, wystraszonego chłopczyka, który nie potrafi sprostać oczekiwaniom taty”. „Anioł” nie był jednak świadomym i zdeklarowanym gejem: „Wielokrotnie mi mówił, że rodzina chciałaby, żeby się wreszcie ożenił. Jego bracia w tym czasie mieli już pozakładane rodziny, urodziły im się dzieci. Tymczasem on, środkowy syn, wciąż był kawalerem. Współczułem mu nawet tego mentalnego rozdwojenia. Gość nie potrafił się odnaleźć w świecie, do którego należał”, pisał w książce Inna miłość szejka.

„To był jednak bardzo wrażliwy człowiek. tyle że nie umiał sprostać obowiązkom i oczekiwaniom rodziny. Naprawdę przypominam sobie wiele dobrych sytuacji między nami. Wciąż imponuje mi jego wiedza (studiował w Londynie), znajomość świata. Wiedział dużo o Polsce, jak mówiłem, znał historię Wałęsy, Solidarności, doceniał Jana Pawła II. Był to facet, który miał absolutnie łeb na karku (...). Wiele razy słyszałem od niego, że jestem miłością jego życia. Mówił, że "miłość arabska ma różne oblicza i czasami polega też na tym, że ludzie nie muszą się widywać". To są dokładnie jego słowa”, opisywał. 

Czytaj także: Pomimo rozstania wspierała go podczas procesu dekady. Historia miłości Johnny'ego Deppa i Vanessy Paradis

Gdy Artur Ligęska oświadczył, że planuje wyjechać, zachowanie Anioła (tak nazywa syna szejka - przyp. red.) było jak najbardziej neutralne: „Ani przez chwilę nie czułem nadciągającego zagrożenia. Do końca robiliśmy treningi, do końca spotykaliśmy się u mnie w domu”, opisuje. Jak wielkie było więc jego zaskoczenie, gdy uświadomił sobie, że to właśnie Anioł stoi za jego aresztowaniem: „Kiedy odwiedził mnie podczas pierwszej wizyty w więzieniu, zostawił list napisany po arabsku. Koniecznie chciał, żebym go podpisał. Zrobiłem to, chociaż zdałem sobie sprawę, że jeśli tam jest napisane, że przyznaję się do posiadania narkotyków, to ja tego piekła nigdy nie opuszczę. Udało mi się jednak zatrzymać kartkę, którą później przekazałem konsulowi. W tym krótkim liściku Anioł napisał, że jest we mnie nadal zakochany, ale że musiał to zrobić, bo nie wyobrażał sobie, że mógłbym na zawsze wyjechać z Emiratów. Tłumaczył, że tak wygląda jego miłość, ale jest przekonany, że ta historia dobrze się dla nas skończy”, czytamy w książce Ligęski.

W więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spędził trzynaście miesięcy. „Działy się tam okrucieństwa, o których czytamy w książkach opisujących II wojnę światową. Widziałem wszystko. Byłem też gwałcony. Nie przez współwięźniów, bo byłem izolowany, ale przez oficerów. Widziałem śmierć. To była egzekucja podejrzanego o terroryzm. Widziałem tortury... potworności. Jedyna różnica między miejscem, w którym byłem a obozami koncentracyjnymi jest taka, że nas nie gazowano”, mówił w Dzień Dobry TVN. 

Zobacz także: Narkotyki, depresja, alkohol, zawody miłosne. Trudne życie Agnieszki Krukówny

W książce pisał wprost: „Kobieta w Emiratach jest wyłącznie po to, by rodzić dzieci, ewentualnie dbać o dom, facet jest natomiast od wszystkiego, z łóżkiem włącznie. Państwa z rejonów Zatoki Perskiej: Kuwejt, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar i Emiraty – cechują się bardzo dużą otwartością na stosunki homoseksualne”, i dodaje: „Chciałbym także podkreślić z całą odpowiedzialnością za swoje słowa, że jeśli nawet przed wyjazdem do Emiratów mogłem siebie nazwać gejem, dziś jestem w stu procentach pewien, że nim nie jestem”.

Tajemnica śmierci Artura Ligęski

Artur Ligęska próbował na nowo ułożyć sobie życie. Mówił, że chciałby zostać mówcą motywacyjnym. Niestety, 26 maja 2021 roku poinformowano o jego śmierci. Nowe światło na sprawę rzuciła Manu Luksch. - artystka i dokumentalistka, która poznała Artura podczas pracy nad filmem. W produkcji „Śpiewaj i płacz, płacz i śpiewaj" pozwoliła mu przemówić własnym głosem. Mężczyzna miał odwiedzić przyjaciółkę w Londynie, lecz pandemia pokrzyżowała ich plany. Bardzo długo odkładali tę wizytę w czasie... 

„W maju dotarła do nas wiadomość o jego śmierci. To był szok: Artur cierpiał wprawdzie na PTSD, ale sprawiał wrażenie osoby, która dobrze sobie radzi (...) Mojemu smutkowi po śmierci przyjaciela — a myślę, że mogę go tak nazwać — towarzyszyły wątpliwości co do charakteru jego śmierci. Nie chcę, by to zabrzmiało paranoicznie, ale brak jednoznacznej przyczyny zgonu i świadomość nieograniczonych wpływów Emiratczyków pozwalają snuć pewne przypuszczenia", opowiadała o swoich obawach w rozmowie z Ewą Szponar dla portalu Kultura Onet.

Od śmierci Artura minął już ponad rok, lecz wciąż nie udało się rozwiązać sprawy tajemniczej śmierci. „Holenderska policja badała jego sprawę bardzo dokładnie. Sama byłam w częstym kontakcie z detektywem, który prowadził śledztwo. Do tej pory niczego nie udało się ustalić", wyjaśniła Manu Luksch.  

Artur Ligęska w więzieniu w Emiratach Arabskich
Fot. Facebook @Artur Ligęski

Artur Ligęska, Inna miłość szejka
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.