Kora, VIVA! lipiec 2016
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
WSPOMNIENIE

„Ramonka z uczuć zna tylko miłość”. Tak wyglądała przyjaźń Kory i jej ukochanego psa...

Pupil doczekał się nawet książki o sobie

29 lipca 2018 12:02
Kora, VIVA! lipiec 2016
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Kora Jackowska i jej piesek o imieniu Ramona były niemal nierozłączne. Piosenkarka opiekowała się swoim pupilem nie tylko w domu na Roztoczu, ale potrafiła też zabierać go ze sobą na wakacje czy do pracy. Gwiazda wystąpiła nawet z Ramoną w sesji zdjęciowej do do VIVY! w 2012 roku.  Wszyscy pamiętamy też, że piesek towarzyszył artystce podczas części nagrać do muzycznego show Must Be The Music.

Ta piękna relacja zainspirowała ukochanego piosenkarki, Kamila Sipowicza do napisania w 2016 roku wyjątkowej sagi rodzinnej Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt.  Sama Kora stworzyła do niej ilustracje. Zachęcamy do przeczytania wzruszającego fragmentu książki.

Fragment książki o zwierzętach Kory i Kamila Sipowicza

Czupurek i Ramonka

„W 1991 roku zamieszkaliśmy razem w Warszawie. Ola przywiozła z Krakowa Kicię Małą. Był to kot o rodowodzie piwnicznym. I nie chodzi tu o Piwnicę pod Baranami. Kotka była kotna. Urodziła między innymi Czupurka, którego zatrzymaliśmy dla siebie. Resztę utopiliśmy w Wiśle. Oczywiście to żart, jeden z wytworów mojego czarnego humoru. Niezupełnie jednak oddalony od rzeczywistości. To się do dzisiaj zdarza.

Czupurek, podobnie jak jego mama, był kotem szaroburym. Pędzelka dostaliśmy już jako dojrzałego kota. Uratowaliśmy go z jakiegoś ponurego domu. Pokutował za nie swoje grzechy na zimnym, zapuszczonym balkonie betonowego bloku. Był rudawy i miał uszkodzone oczko. Zęby pogubił przez złe albo żadne pożywienie.

Pierwszym psem, jakiego mieliśmy w życiu, jest właśnie Ramona. Jako psiarze nie mieliśmy żadnego doświadczenia. W psie tematy wprowadziła nas Małgosia, nasza przyjaciółka. Psiara i kociara z dziada pradziada.

 

ilustracja do książki
Fot. Olga Sipowicz (Kora)

Ramona ma już kilkanaście lat. Chociaż po bolończykach nie widać wieku, to zaczyna być lekko ślepawa. Podobnie jak jej równolatka Mila.

U Ramonki kłopoty z oczkiem zaczęły się wtedy, gdy Czupurek przywitał ją swoim ostrym pazurem. Ramonka jest mała, lekka, właściwie chudy kurczaczek w otoczeniu białych, kręconych włosów. Bez podszerstka. Regularnie czesana i strzyżona przez Olę lub panie psie fryzjerki.

Wyciąganie rzepów, cierni i trawy z łapek Ramonki traktowane jest przez nią jako niedopuszczalna zniewaga. Ciężka to robota. Przekonywanie Ramony, że to dla jej dobra, nie przynosi skutku. Ma w nosie całą ludzką logikę. Tłumaczę jej, że jeżeli A, to B. Ona nic z tego nie rozumie. Czynność wyczesywania to domena Oli, czasami Małgosi. Ja się tego nie podejmuję. Nie posiadając podszerstka, Ramona nie gubi sierści. I co ważne – nie uczula. Alergicy mogą głaskać Ramonę do woli. A ona to lubi. Żąda tego. Wymaga i rozkazuje. Brak podszerstka ważny jest też w podróży samolotem. Żaden alergik nie ma prawa protestować. Sierść gubi Mila. Przecież nosi włosiane pludry. Ale Mili nie zabieramy na Kretę, do Brazylii czy na Jukatan.

Ramonka z uczuć zna tylko miłość. Wszyscy ją kochają, nikt nigdy na nią nawet nie krzyknął. Jest oczkiem w głowie Oli. Są zżyte do granic możliwości. Nie wiadomo gdzie kończy się Ola, a gdzie zaczyna Ramona. Noszona całe życie na rękach Ramonka jest królową naszego domu. Powtarzam jeszcze raz: numero uno. Muszę to powtarzać głośno i dobitnie. Zwłaszcza wtedy, gdy zbytnio adoruję Milę lub za długo bawię się z kotem Bobo”.

Przykład relacji Kory i jej pieska udowadnia, jak silna potrafi być miłość człowieka do pieska. Tym bardziej przykro jest nam myśleć o tym, że piosenkarce nie będzie już dane spędzać czasu z ukochanym pupilem...  

Inn ilustracje do książki o Ramonce

ilustracja do książki
Fot. Olga Sipowicz (Kora)

ilustracja do książki
Fot. Olga Sipowicz (Kora)

Kora Jackowska
Fot. AKPA

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.