Portret Dana Browna i okładka książki "Początek"
Fot. east news
VIVA! Tylko u nas

Codziennie wisi do góry nogami. W bibliotece ma wszystkie swoje książki we wszystkich językach. Kim jest Dan Brown i o czym jest jego najnowsza powieść „Początek”?

Katarzyna Piątkowska 14 października 2017 07:00
Portret Dana Browna i okładka książki "Początek"
Fot. east news

Dan Brown napisał siódmą część przygód Roberta Langdona. Trzy lata temu pisarz mówił, że siedzi i zastanawia się dokąd ma wysłać swojego bohatera i z jakimi dużymi filozoficznymi ideami przyjdzie mu się zmierzyć. Już wiemy, bo premiera „Początku” miała miejsce 3. października. Tym razem Langdon trafia do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie milioner, futurysta i były student Langdona planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji. Odwiedzi też Barcelonę, Madryt i Sewillę, a towarzyszyć mu będzie oczywiście piękna i wykształcona kobieta. Tyle o książce, więcej zdradzić nie możemy. Możemy za to powiedzieć, że Dana Browna można będzie spotkać 24 października w Warszawie, a potem w Krakowie.

Kim jest Dan Brown?

Przedstawiamy Wam Dana Browna, który dzięki Langdonowi stał się jednym z najlepiej zarabiających pisarzy świata. Jedni go kochają inni nienawidzą. Wśród tych innych jest między innymi Watykan. Dan Brown skromnie mówi, że był bardzo zaskoczony tym jak bardzo Watykan wzburzył się jego książką „Kod da Vinci”. Brown stworzył wtedy alternatywną historię Jezusa. „Wychowałem się w domu, gdzie można było zadawać pytania. Mogłem pytać co by było gdyby Jezus okazał się śmiertelnym prorokiem z pięknymi ideami. I to było OK, ale chyba nie OK w innym świecie”, mówił Brown w wywiadzie dla Dzień dobry TVN. 

Jednak filmowcy byli zachwyceni jego powieścią. W 2006 roku nakręcono film z Tomem Hanksem w roli Roberta Langdona. Zresztą trzy z siedmiu do tej pory wydanych książek doczekały się ekranizacji. 

Zobacz też: Tom Hanks, Felicity Jones i dantejskie sceny z Hollywood. "Inferno" wchodzi do kin

Religijny dom

W jego domu naukę godzono z religią, stąd jego szczególne zainteresowania. Tata, profesor matematyki opowiadał mu o teorii Darwina, mama, organistka kościelna, opowiadała o Adamie i Ewie. „Te dwie teorie kolidują ze sobą. Sfrustrowany odszedłem od religii w stronę nauki. Studiowałem fizykę. Im bardziej wchodziłem w naukę tym bardziej się orientowałem, że zaawansowana nauka brzmi jak religia”, opowiadał. Zamiłowanie do rozwiązywania zagadek również zawdzięcza rodzicom. Na każde święta Bożego Narodzenia rysowali mu mapy i plany z zagadkami jak dotrzeć do prezentów. „Dzięki tym zagadkom i łamigłówkom narodziła się we mnie pasja do kryptogramów, które opisuję w książkach” tłumaczy. I dodaje, że nawet teraz, gdy jest już dorosły, ma żonę i miliony na koncie rodzice fundują mu taką świąteczną rozrywkę. 

 

Zwykły facet z milionami

Jestem zwykłym facetem, dla którego oparciem jest rodzina, a nie krótkotrwały sukces i pieniądze. I mówi to człowiek, który jest jednym z najpopularniejszych pisarzy XXI wieku, i który sprzedał ponad 200 milionów książek. Możemy sobie tylko wyobrazić ile pieniędzy zarobił na przygodach Roberta Langdona. W ubiegłym roku za „Kod da Vinci” dla młodzieży zarobił 9,5 miliona dolarów i znalazł się na 12 miejscu na liście 100 najlepiej zarabiających pisarzy 2016 roku. Zanim zaczął zarabiać miał swoją wytwórnię płytową, pisał teksty i był członkiem Narodowej Agencji Autorów Piosenek w Los Angeles. Tu poznał swoją żonę Blythe Newton. Nie była mu pisana kariera muzyczna, choć napisał piosenkę na olimpiadę w Atlancie. „To było moje szczytowe osiągnięcie w dziedzinie pisania piosenek. Po nim już nikt nic u mnie nie zamówił” opowiadał w wywiadzie dla Newsweek Polska. 

 

Zawieszony

Codziennie wisi do góry nogami. Potrzebuje do tego tylko drążka i butów z hakami. Mówi, że to dobrze działa na kręgosłup, zmęczone oczy i pozwala spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy. W domu oprócz drążka ma też bibliotekę, w której znajdują się wszystkie jego książki we wszystkich językach, a wejście do gabinetu znajduje się za wielkim obrazem. „Dzięki sukcesowi jestem człowiekiem wolnym od jakichkolwiek zobowiązań i zmartwień. I to uczucie jest cudowne”, mówi Brown.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.