Julia Pirotte
Fot. Wikimedia Commons
ZE ŚWIATA KULTURY

Często pomijane przez historię... Kim są kobiety, które przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej Polski?

Odpowiedź w książce „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”

Weronika Kostyra 27 listopada 2018 17:15
Julia Pirotte
Fot. Wikimedia Commons

Kim były kobiety, które dzięki pasji i marzeniom przyczyniały się do rozwoju nowoczesnej Polski? Wiele z nich zostało zapomnianych lub są pomijane przez historię, a ich wkład w kulturę jest nieoceniony. To one wykreowały trendy, normy i nowy wizerunek kobiety, które dotyczą niemal każdego z nas. Są wśród nich przedstawicielki wielu dziedzin: architektury, grafiki, mody, fotografii czy wzornictwa. Julia i Lidia Pańków opisały losy dziesięciu z nich w książce Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia. Autorki chciały by opisane kobiety zostały docenione poza jedynie wąskim gronem znawców ich twórczości. „Gdyby wszystkie postulaty naszych bohaterek się spełniły, gdyby wszystkie ich batalie i zabiegi zostały wygrane, żylibyśmy zapewne w mądrzej zaprojektowanych mieszkaniach, otoczeni uprzejmymi, dobrze ubranymi ludźmi i przyjaznymi człowiekowi sprzętami”, czytamy we wstępie.

O czym jest książka Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia?

„Kim była Janina Ipohorska współzałożycielka i redaktorka kultowego Przekroju i dlaczego kryła się pod męskim pseudonimem? Jak Jadwidze Grabowskiej, zwanej nadwiślańską Coco Channel, udało się wprowadzić na polskie ulice paryski szyk i elegancję? Czy scenografia Telewizji Polskiej robiłaby takie wrażenie, gdyby nie była kreowana przez Xymeną Zaniewską? Czym zasłużyła sobie Wanda Telakowska, o której wiersze pisali Miłosz, Tuwim, czy Słonimski, na przydomek Joanny d’Arc polskiego wzornictwa? Jak sławna fotografka dwudziestolecia międzywojennego Zofia Chomętowska stała się prekursorką „zdjęć lifestylowych”? Jaki wpływ na rozwój polskiej architektury miała Barbara Brukalska – pierwsza kobieta profesor na Politechnice Warszawskiej ? Jak to się stało, że wybitna wojenna fotoreporterka Julia Pirotte sportretowała Pabla Picasso i Édith Piaf?”, czytamy w opisie książki.

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia to nie tylko pasjonujący powrót do przeszłości. To także inspiracja i wór do naśladowania dla kobiet, które mimo przeciwności realizują swoje cele. Każda z opisanych bohaterek musiała wyjść przed szereg i w męskim świecie uparcie przeć naprzód. Aby przebić się w zdominowanych przez mężczyzn czasach dwudziestolecia międzywojennego i w niesprzyjającym sztuce okresie PRL-u musiały być charyzmatyczne, silne, wyjątkowo zdolne i wszechstronne.

Książka Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia ukaże się na rynku 28 listopada nakładem Wydawnictwa Muza. 

Książka Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia, Julia Pańków, Lidia Pańków
Fot. Materiały prasowe

Zofia Chomętowska
Fot. FAF

Zofia Chomętowska z aparatem fotograficznym

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.