książę Filip, królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Szokujące doniesienia z brytyjskiego dworu. Wiemy, co się dzieje z księciem Filipem!

Olga Figaszewska 4 maja 2017 14:30
książę Filip, królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Świat wstrzymał oddech. W nocy ze środy na czwartek, Pałac Buckingham, w trybie natychmiastowym zwołał nadzwyczajne spotkanie. Doniesienia zagranicznych mediów nie pozostawiały wątpliwości, że na brytyjskim dworze stało się coś ważnego. Jaka jest prawda?

Zagraniczne media spekulowały, że powodem pilnego zebrania jest śmierć księcia Filipa. Od wielu miesięcy media informowały o pogarszającym się stanie zdrowia monarchy.  Inne głosy sugerowały, że chodzi o królową Elżbietę. Jak podało wówczas źródło „Daily Mail”: „Mimo że spotkania dworu królewskiego czasami są organizowane, sposób, w jaki zostało zwołane właśnie to, jest nietypowy i sugeruje, że to coś naprawdę ważnego”. Jednak wiele osób zwróciło uwagę na flagę Pałacu Buckingham, która wciąż pozostawała wyciągnięta na maszt. O czym to świadczy? W związku z obowiązującymi zasadami, oznacza to, że w członkowie rodziny królewskiej  czują się dobrze i nie ma żadnego powodu do niepokoju.

Zobacz też: „Szybko przekonała się, że nie będzie kobietą jego życia’’. Niezwykła historia miłości Elżbiety II i księcia Filipa

Pałac dementuje plotki o śmierci księcia Filipa

Pałac długo nie komentował powielających się plotek. Sytuację podgrzewało dodatkowo przesunięcie godziny konferencji prasowej, zwołanej przez przedstawicieli rodziny królewskiej w związku z całym zamieszaniem.

W czwartkowe przedpołudnie, rzecznik prasowy pałacu, uciął wszelkie spekulacje w rozmowie z TVNZ: „Królowa i książę Filip mają się dobrze”. Zaznaczył, że spotkania personelu odbywają się cyklicznie. Również królewski korespondent BBC, opublikował na Twitterze post, w którym uspokajał zainteresowanych: „Nie ma żadnych powodów do obaw o zdrowie królowej  albo księcia Filipa”.

Przeczytaj też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji


Książę Filip wycofuje się z życia publicznego

Pałac Buckingham ogłosił, że książę Filip jesienią wycofuje się z  pełnienia publicznych obowiązków, a jego decyzję zaakceptowała sama królowa. Mąż królowej sporadycznie będzie uczestniczył w najważniejszych uroczystościach. Powodem jest sędziwy wiek księcia. W tym roku monarcha będzie świętował swoje 96 urodziny. Królowa bez zmian dalej sprawuje funkcję głowy państwa.

„Książę Filip weźmie udział w już zaplanowanych uroczystościach, do jesieni, zarówno sam jak i w towarzystwie królowej. Po tym czasie jednak książę nie będzie przyjmował kolejnych zaproszeń w sprawie wizyt i uroczystości, jednak nadal może decydować się na uczestnictwo w niektórych publicznych wystąpieniach”, czytamy w wydanym oświadczeniu.

Przeczytaj też: Co jada królowa Elżbieta II? Znamy tajemnice królewskiego jadłospisu

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.