Janusz Gajos, film Kler Wojciecha Smarzowskiego, Wojciech Smarzowski
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego nie wszedł jeszcze do kin, a już wywołuje kontrowersje!

Czy „Kler” wywoła skandal obyczajowy?

Weronika Kostyra 25 lipca 2018 20:00
Janusz Gajos, film Kler Wojciecha Smarzowskiego, Wojciech Smarzowski
Fot. Materiały prasowe

Ten film z pewnością wywoła kontrowersje. Kler to nowa produkcja Wojciecha Smarzowskiego, o której głośno jest długo przed premierą. Reżyser słynie z tego, że nie unika trudnych tematów. Tym razem zainteresował się polskim Kościołem Katolickim i jego współczesnymi problemami. Zamierza poruszyć przede wszystkim kwestie, które są przemilczane, m.in. pedofilię. Z pewnością będzie to gorzki obraz…

Wojciech Smarzowski o pedofilii w kościele o filmie Kler

Twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża, Dom zły i Wesele postanowił skomentować kontrowersje, które natychmiast pojawiły się wokół jego nowego filmu. „Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia”, napisał w oświadczeniu. Z kolei w wywiadzie dla Gazety Wyborczej na temat etiudy Ksiądz i nowej produkcji Kler, powiedział: „Kościół nie rozliczył się z pedofilią w swoich szeregach i to jest temat, który mnie uwiera. I że kompletnie nie zajmuje się ofiarami, co jest po prostu podłe. Wkurza mnie to”.

O czym jest „Kler” Wojciecha Smarzowskiego?

Fabuła filmu przedstawia historie trzech księży, którzy spotykają się po latach od tragedii, która splotła ich losy. Życie każdego z nich potoczyło się zupełnie inaczej – jeden z nich wiejskim proboszczem parafii (Robert Więckiewicz), drugi (Arkadiusz Jakubik), traci zaufanie swoich parafian, trzeci (Jacek Braciak) robi karierę w kurii, lecz utrudnia mu to pławiący się w luksusach arcybiskup (Janusz Gajos), który używa swoich wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce.

Oprócz nich w obsadzie znaleźli się Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Robert Wabich, Rafał Mohr i Henryk Talar. Kler trafi do kin 28 września 2018 roku. 

Kadr w filmu Kler
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.