Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
KULTURA

Rozpoczyna się Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie!

Równo 400 lat temu ukończono jego budowę!

Marcin Brzeziński 31 stycznia 2019 13:29
Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rozpoczyna się Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie! „Zamek Królewski kojarzony jest najczęściej z wiekiem XVIII, epoką Stanisława Augusta. Ogłaszamy Rok Wazowski, przypominając, że w 1619 roku, równo 400 lat temu, ukończono jego budowę”, mówi dyrektor Zamku profesor Wojciech Fałkowski. „Wtedy przeniesiono centrum administracyjne i polityczne z Wawelu w Krakowie na Zamek Królewski w Warszawie”, dodaje.
Rok Wazowski uczci szereg imprez. Zobaczymy m.in. wystawy Król się żeni! Rolka sztokholmska (jest to unikatowy, 15-metrowy fryz, przedstawiający uroczysty wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki), Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII wieku, Świat polskich Wazów. Odbędą się wykłady, sesje naukowe i ponad 60 koncertów.

Koncert inaugurujący cykl „Rok Wazowski” na Zamku Królewskim w Warszawie

I właśnie koncert zainauguruje Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie. 3 lutego o godzinie osiemnastej zabrzmią w zamkowych salach dzieła Marcina Mielczewskiego w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Na koniec powiedzmy tylko, że Marcin Mielczewski był najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII wieku Jego utwory znano w ośrodkach niemieckich, w Danii, Gdańsku, na Śląsku, Morawach i Słowacji, Ukrainie, w Rosji i przypuszczalnie w Paryżu. Zapraszamy!

Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, dyrygent i pedagog, jeden z najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce.

 koncert zainauguruje  „Rok Wazowski” na Zamku Królewskim w Warszawie
Fot. Materiały prasowe

Wrocław Baroque Ensemble założony w 2012 r. przez Andrzeja Kosendiaka.

 koncert zainauguruje  „Rok Wazowski” na Zamku Królewskim w Warszawie
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?