Film Kartoteka 64
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Kartoteka 64. Ekranizacja bestsellera Jussiego Adlera-Olsena

Gratka dla miłośników skandynawskich kryminałów

Łukasz Kaliński 25 stycznia 2019 10:44
Film Kartoteka 64
Fot. Materiały prasowe

Detektywi Departamentu Q zajmujący się nierozwiązanymi sprawami z przeszłości – wracają z nowym śledztwem. 25 stycznia na ekrany polskich kin wchodzi duński thriller kryminalny wyreżyserowany przez Christoffera Boe: Kartoteka 64.

„Kartoteka 64”. Opis fabuły

Przeżywający problemy osobiste komisarz Carl Mørck przystępuje do nierozwikłanej od lat sprawy tajemniczego zaginięcia prostytutki. W toku śledztwa odkrywa, że przypadek kobiety stanowi zaledwie fragment znacznie większej układanki, dotyczącej nadużyć najgorszego rodzaju. Takich, których geneza sięga pół wieku wstecz i które prawdopodobnie nadal mają miejsce. Nadużycia seksualne, medyczne eksperymenty, przemoc i gęstniejący mrok składają się na najtrudniejszą i jak dotąd najbardziej zawikłaną sprawą w dziejach Departamentu Q. (opis dystrybutora)

W rolach głównych występują: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Johanne Louise Schmidt, Søren Pilmark i Fanny Bornedal.

Zwiastun filmu „Kartoteka 64”

 „Kartoteka 64”. O filmie

Kartoteka 64 w reżyserii Christoffera Boe to czwarta już ekranizacja bestsellerowego cyklu powieści kryminalnych autorstwa Jussiego Adlera-Olsena. Wcześniej w kinach można było zobaczyć Kobietę w klatce, Zabójców bażantów oraz Wybawienie. Adler-Olsen uważany jest przez krytykę i czytelników za jednego ze skandynawskich mistrzów gatunku. Ekranizacje jego książek cieszą się ogromną popularnością w rodzimej Danii, gdzie jedna z poprzednich części filmu, „Kobieta w klatce”, była drugim najchętniej oglądanym filmem roku, zaraz po dziele Petera Jacksona Hobbit: Pustkowie Smauga.

Departament Q to duński odpowiednik polskiego Archiwum X. Detektywi Departamentu Q na co dzień mierzą się ze sprawami z przeszłości, które wciąż nie znalazły swojego rozwiązania. Departament Q finansowany jest przez duński rząd, jednak w jego zasadność mało kto wierzy. Inni policjanci są zdania, że wraz z upływem lat zmniejszają się do zera szanse na rozwiązanie starych spraw. Detektywi Carl Mørck i Assad mogą liczyć więc tylko na siebie. Pracują we dwójkę z biura mieszczącego się w piwnicach Komendy Głównej.

Kartoteka 64 w kinach od piątku 25 stycznia. 

Film Kartoteka 64
Fot. Materiały prasowe

Film Kartoteka 64
Fot. Materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?