Film Jestem William
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Jestem William to duńskie kino dziecięce o braniu losu we własne ręce

W kinach od 7 czerwca

Łukasz Kaliński 5 czerwca 2019 17:43
Film Jestem William
Fot. Materiały prasowe

Oparty na motywach popularnej i cenionej powieści młodzieżowej pod tym samym tytułem autorstwa Kima Fupza Aakesona Jestem William może pochwalić się kilkoma nagrodami. Uhonorowany został m.in. Złotymi Koziołkami w kategorii najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci na Festiwalu Ale Kino! 2018 oraz Wyróżnieniem Jury Dziennikarzy na Festiwalu Kino Dzieci 2018. Film w reżyserii Jonasa Elmera w kinach od 7 czerwca.

„Jestem William”. Opis fabuły

William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, a szczęście złapać za nogi. (opis dystrybutora)

O filmie „Jestem William”

Jestem William to pierwszy film dziecięcy w reżyserskiej karierze Jonasa Elmera. W swoich wcześniejszych dziełach z humorem opowiadał o życiu starszych bohaterów i ich zmaganiu z dorosłością. W przeciwieństwie do niego, autor książki oraz scenariusza do filmu, Kim Fupz Aakeson to uznany autor powieści przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Potrafiący w humorystyczny sposób opowiadać o trudnych życiowych sprawach, jakie czyhają na dzieci w chaotycznym świecie.

Ważną częścią historii opowiadanej przez Elmera jest humor. Głównymi postaciami komediowymi są tutaj wujek głównego bohatera Nils (Rasmus Bjerg) oraz gangster Djernis (Niels Martin Eriksen). Nils znany jest z tego, że ma za nic polityczną poprawność. Mówi to, co ślina przyniesie mu na język i nie potrafi zrozumieć swoich wad. W jego oczach wszyscy, oprócz niego, są idiotami. Nie widzi, że sam jest homofobem, który nie zna żadnej świętości. Pomimo swojego niepoprawnego zachowania, dzieci go uwielbiają.

Zwiastun filmu „Jestem William”

Film Elmera można traktować również jako kino przygodowe. Tytułowy bohater wyrusza w podróż, w trakcie której zmuszony będzie walczyć z groźnymi gangsterami i rozwiązać trzy zagadki, zanim jego świat wróci do normy. William weźmie los we własne ręce, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Jestem William w kinach od 7 czerwca. 

Plakat filmu Jestem William:

plakat filmu Jestem William
Fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Jestem William
Fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!