Polskie Radio, radio, pierwsza audycja
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA KULTURY

„Halo Warszawa’’. Minęły 92 lata od nadania pierwszej polskiej audycji radiowej

Damian Duda 1 lutego 2017 17:31
Polskie Radio, radio, pierwsza audycja
Fot. Getty Images

1 lutego 1925 roku została nadana pierwsza oficjalna audycja radiowa, z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Technicznego w Warszawie, która była przede wszystkim eksperyment technicznym.

 

Zobacz też: Uwielbiała poezję, boks i papierosy. Pięć lat temu odeszła Wisława Szymborska

Tu Próbna Stacja Radioznawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów’’, powiedział Roman Rudniewski, rozpoczynając tym samym „erę’’ audycji radiowych w Polsce.

Historia Polskiego Radia

Oficjalnie rozpoczęło działalność 18 sierpnia 1925 roku. Założycielem Polskiego Radia był Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Przez pierwsze lata państwowa rozgłośnia była jedną spółką, która miała koncesje na nadawanie programu na terenie całego kraju. Jednak swoją regularną działalność Polskie Radio rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480’’. Z radiem współpracowali m.in. współpracownikami radia byli: Jan Parandowski, Janusz Korczak, Jarosław Iwaszkiewicz, Zdzisław Górzyński oraz Władysław Szpilman.

Przeczytaj też: Samotność w Szwecji. Premiera nowego dokumentu już wywołuje wiele kontrowersji

TAGI #historia

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?