Polskie Radio, radio, pierwsza audycja
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA KULTURY

„Halo Warszawa’’. Minęły 92 lata od nadania pierwszej polskiej audycji radiowej

Damian Duda 1 lutego 2017 17:31
Polskie Radio, radio, pierwsza audycja
Fot. Getty Images

1 lutego 1925 roku została nadana pierwsza oficjalna audycja radiowa, z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Technicznego w Warszawie, która była przede wszystkim eksperyment technicznym.

 

Zobacz też: Uwielbiała poezję, boks i papierosy. Pięć lat temu odeszła Wisława Szymborska

Tu Próbna Stacja Radioznawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów’’, powiedział Roman Rudniewski, rozpoczynając tym samym „erę’’ audycji radiowych w Polsce.

Historia Polskiego Radia

Oficjalnie rozpoczęło działalność 18 sierpnia 1925 roku. Założycielem Polskiego Radia był Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Przez pierwsze lata państwowa rozgłośnia była jedną spółką, która miała koncesje na nadawanie programu na terenie całego kraju. Jednak swoją regularną działalność Polskie Radio rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480’’. Z radiem współpracowali m.in. współpracownikami radia byli: Jan Parandowski, Janusz Korczak, Jarosław Iwaszkiewicz, Zdzisław Górzyński oraz Władysław Szpilman.

Przeczytaj też: Samotność w Szwecji. Premiera nowego dokumentu już wywołuje wiele kontrowersji

TAGI #historia

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?