Film Sauvage
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Poszukiwanie miłości w świecie męskiej prostytucji. Sauvage w kinach

Premiera 31 maja

Łukasz Kaliński 30 maja 2019 12:45
Film Sauvage
Fot. Materiały prasowe

Prezentowany w Cannes podczas Tygodnia Krytyki Sauvage został oparty na prawdziwych relacjach. Występujący w roli głównej Félix Maritaud otrzymał w Cannes nagrodę Rising Star. W Polsce film Camille’a Vidala-Naqueta można było już zobaczyć m.in. na festiwalu Nowe Horyzonty. Teraz trafia do regularnej dystrybucji kinowej. Premiera już 31 maja.

„Sauvage”. Opis fabuły

Léo (Félix Maritaud) mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Jego najbliższy przyjaciel też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

Sauvage z francuskiego znaczy dziki, nieudomowiony. Taki właśnie jest Léo. Najbardziej na świecie ceni swoją wolność, to że może iść i spać, gdzie chce. Tak naprawdę to wszystko, co właściwie posiada. Z drugiej strony bardzo pragnie bliskości. Nieufnie ale łapczywie przyjmuje każde oznaki życzliwości. W ten sposób film Sauvage staje się bardzo interesującym głosem w aktualnej dyskusji o równowadze czy konflikcie między potrzebami wolności i bezpieczeństwa. Odchodzi przy tym od perspektywy politycznej i koncentruje się na psychologii indywidualnych decyzjach bohaterów. (opis dystrybutora)

O filmie „Sauvage”

– Nie od razu wiedziałem, jakiemu tematowi będzie poświęcony mój film – opowiada Vidal-Naquet w jednym z wywiadów. – Chciałem nakreślić portret psychologiczny kogoś samotnego, wyrzutka, który nie posiada niczego, ale poszukuje miłości w brutalnym świecie. Taką właśnie postać rozwijałem w swoich poprzednich krótkometrażowych filmach. Myśl o bohaterze, który nie posiada żadnej własności doprowadziła mnie wśród bezdomnych. A ponieważ chciałem opowiedzieć o postaci potrzebującej miłości, tak trafiłem do świata męskiej prostytucji.

– Oparliśmy postać głównego bohatera na podstawie jego fizyczności – wtóruje reżyserowi odtwórca roli głównej Félix Maritaud. – Nie wiedziałem nic o tym facecie poza tym, że szuka miłości i czułości wszędzie, gdzie tylko zdoła je znaleźć. – Przed rozpoczęciem zdjęć – dodaje Vidal-Naquet – próbowałem znaleźć sposób na nauczenie aktorów tego, by zaakceptowali, że ich ciało będzie służyć do stworzenia artystycznego, ale i dosłownego filmu. Musieli zrozumieć, że ich ciało to narzędzie artystyczne. Pomógł mi w tym choreograf prowadzący zajęcia z aktorami.

Zwiastun filmu „Sauvage”

– Niektórzy ludzie zauważają, że mój film jest niemal dokumentalny – wspomina reżyser. – To zabawne, bo w trakcie zdjęć nie używaliśmy słowa „realistyczny”. Za pomocą filmowania z ręki chcieliśmy pokazać znajdujący się na krawędzi, wibrujący świat. Zdecydowałem się też na użycie zbliżeń, które dodały filmowi energii, wrażenia bicia serca. W filmie jest scena, w której aktorzy grają pośród przypadkowych ludzi, którzy akurat znaleźli się na planie. Ich reakcje są całkowicie autentyczne. Chcieliśmy to również powtórzyć w scenie w nocnym klubie, jednak okazało się to niemożliwe. Na zbyt dużo zmiennych nie mielibyśmy wpływu – tłumaczy Vidal-Naquet.

– Praca nad filmem pokazała mi jak bardzo samotni są mieszkańcy dużych miast. Scena, w której Léo spotyka się z niepełnosprawnym mężczyzną uświadomiła mi, że wiele niepełnosprawnych ludzi, szczególnie we Francji, traktuje to jako swoiste tabu. Kiedy jesteś niepełnosprawny, nikt o tym nie mówi. Jak gdyby nie miało się żadnej seksualności i było zakazane mówienie o tym. Dla moich bohaterów nie miało znaczenia, kim są ich klienci. Było to dla nich proste i naturalne. Sauvage mówi też dużo o stosunku, jaki ma się do ludzi mieszkających na ulicy. Jest taka scena, w której dwóch klientów bardzo brutalnie traktuje Léo. Pokazuję w niej, że tacy ludzie uważają, że mają prawo zrobić z kimś, co im się podoba, bo za to zapłacili. To szokujące jak wielu klientów traktuje innych jak przedmioty. Prezentując takie postaci, chciałem pokazać, że ludzie pracujący jako męskie prostytutki też mają swoje prawa – kończy reżyser.

Sauvage w kinach od 31 maja. 

Plakat filmu Sauvage

plakat filmu Sauvage
Fot. Tongariro Releasing/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Sauvage
Fot. Tongariro Releasing/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?