PREMIERA FILMOWA

Czy „Ukryte działania” zdobędą Oscara? Mamy zwiastun!

Sabina Zięba 24 lutego 2017 17:15

"Ukryte działania" to film biograficzny opowiadający historię wspaniałych kobiet - naukowców. Wydarzenia rozgrywają się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku podczas zimnej wojny, kiedy to Rosjanie są zdecydowanymi pionierami w eksplorowaniu kosmosu. Amerykanie wówczas desperacko szukają sposobu, aby ich przegonić w wyścigu. Swój udział w tym procesie mają trzy afroamerykańskie kobiety. Katherine Johnson (w tej roli Taraji P. Henson) to urodzony geniusz matematyczny. Kobieta błyskawicznie ukończyła studia i znalazła pracę w NASA. Niestety, przez kolor swojej skóry nie jest w stanie szybko dorobić się tam wysokiego stanowiska. Jej koleżankami są Dorothy Vaughan (zdobywczyni Oscara, Octavia Spencer) oraz Mary Jackson (Janelle Monae). Wszystkie są zmuszone pracować w piwnicy budynku i korzystać wyłącznie z oddzielnej dla swojej rasy toalety, ale mimo tego nie protestują, tylko ciężką pracą chcą zmienić myślenie współpracowników. Ta segregacja rasowa nie przeszkadza im w udziale w operacji wysłania na orbitę pozaziemską astronauty Johna Glenna. Wiele naukowców NASA, jak np. Al Harrison (w tej roli Kevin Costner) nie dostrzega wówczas problemu kulturowego w siedzibie, skupiając się wyłącznie na sukcesie w wyścigu kosmicznym. Po zwróceniu uwagi podejmują zdecydowane działania...

Polecamy też: Ekranizacja bestsellerowej powieści wkrótce w kinach. Zobacz zwiastun „Chaty”!

W filmie oprócz wyżej wymienionych aktorów możemy zobaczyć również Kirsten Dunst czy Jima Parsonsa, a ciekawostką jest, że za muzykę do dzieła odpowiadali Hans Zimmer, Benjamin Wallfish i Pharrell Williams. W tym roku "Ukryte działania" zdobyły już wiele nominacji do prestiżowych nagród - Złotych Globów, BAFTA, a także trzy nominacje do Oscara w kategoriach "Najlepszy scenariusz adoptowany", "Najlepsza aktorka drugoplanowa" dla Octavii Spencer, a także "Najlepszy film".

Polecamy też: Meryl Streep i Karl Lagerfeld pokłócili się o Oscary. Wiemy, o co poszło

Reżyserowi (Theodore Melfi) udało się połączyć powagę tematu z zaskakującymi lekkością scenami. Dzięki ekranizacji poznajemy nikomu wcześniej nieznaną, prawdziwą historię, która poruszy niejedno serce, a komediowe zabarwienie wywoła uśmiechy na naszych twarzach.  W kinach już od 24 lutego 2017 roku.

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!