PREMIERA FILMOWA

Czy „Ukryte działania” zdobędą Oscara? Mamy zwiastun!

Sabina Zięba 24 lutego 2017 17:15

"Ukryte działania" to film biograficzny opowiadający historię wspaniałych kobiet - naukowców. Wydarzenia rozgrywają się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku podczas zimnej wojny, kiedy to Rosjanie są zdecydowanymi pionierami w eksplorowaniu kosmosu. Amerykanie wówczas desperacko szukają sposobu, aby ich przegonić w wyścigu. Swój udział w tym procesie mają trzy afroamerykańskie kobiety. Katherine Johnson (w tej roli Taraji P. Henson) to urodzony geniusz matematyczny. Kobieta błyskawicznie ukończyła studia i znalazła pracę w NASA. Niestety, przez kolor swojej skóry nie jest w stanie szybko dorobić się tam wysokiego stanowiska. Jej koleżankami są Dorothy Vaughan (zdobywczyni Oscara, Octavia Spencer) oraz Mary Jackson (Janelle Monae). Wszystkie są zmuszone pracować w piwnicy budynku i korzystać wyłącznie z oddzielnej dla swojej rasy toalety, ale mimo tego nie protestują, tylko ciężką pracą chcą zmienić myślenie współpracowników. Ta segregacja rasowa nie przeszkadza im w udziale w operacji wysłania na orbitę pozaziemską astronauty Johna Glenna. Wiele naukowców NASA, jak np. Al Harrison (w tej roli Kevin Costner) nie dostrzega wówczas problemu kulturowego w siedzibie, skupiając się wyłącznie na sukcesie w wyścigu kosmicznym. Po zwróceniu uwagi podejmują zdecydowane działania...

Polecamy też: Ekranizacja bestsellerowej powieści wkrótce w kinach. Zobacz zwiastun „Chaty”!

W filmie oprócz wyżej wymienionych aktorów możemy zobaczyć również Kirsten Dunst czy Jima Parsonsa, a ciekawostką jest, że za muzykę do dzieła odpowiadali Hans Zimmer, Benjamin Wallfish i Pharrell Williams. W tym roku "Ukryte działania" zdobyły już wiele nominacji do prestiżowych nagród - Złotych Globów, BAFTA, a także trzy nominacje do Oscara w kategoriach "Najlepszy scenariusz adoptowany", "Najlepsza aktorka drugoplanowa" dla Octavii Spencer, a także "Najlepszy film".

Polecamy też: Meryl Streep i Karl Lagerfeld pokłócili się o Oscary. Wiemy, o co poszło

Reżyserowi (Theodore Melfi) udało się połączyć powagę tematu z zaskakującymi lekkością scenami. Dzięki ekranizacji poznajemy nikomu wcześniej nieznaną, prawdziwą historię, która poruszy niejedno serce, a komediowe zabarwienie wywoła uśmiechy na naszych twarzach.  W kinach już od 24 lutego 2017 roku.

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.