Fot. Materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Okupowana Warszawa, ideały i śmierć. "Wojenne dziewczyny" walczą o widza. Co wiemy po pierwszym odcinku?

MT 6 marca 2017 12:15
Fot. Materiały prasowe

Wojenne dziewczyny, nowy serial TVP zadebiutował w niedzielę 5 marca. Czy trafi w gusta publiczności? Po pierwszym odcinku trudno mówić o eksplozji zainteresowania, ale... 

No właśnie w przeciwieństwie do lawiny krytyki z jaką spotkała się premiera TVN-owskiego „Belle epoque” nowy serial TVP przyjęto w ciszy. Na facebooku serial lubi jedynie 199 osób. Wielkiej dyskusji jeszcze nie ma, ale nieliczne pojawiające się komentarze mają pozytywny wydźwięk.

Również media piszą o ciekawie zarysowanych postaciach. Przykładowo „Gazeta Wyborcza” pisze o nie najgorzej zapowiadającej się warstwie obyczajowej. zaznaczając, że "Wojenne dziewczyny" to ciekawa  próba spojrzenia na wojnę z często pomijanej perspektywy młodych kobiet, żyjących w mieście, a nie spędzających ten czas w okopach. W tej samej recenzji serialowi dostaje się jednak za sprowadzenie wojny do przygody, której nie trzeba się bać.  

Na ciekawą perspektywę pokazania wojny uwagę zwracają też branżowe portale telewizyjne. Telemagazyn przyznał dziewczynom 7 na 10 punktów. 

„Wojenne dziewczyny” kim są ? 

Wybucha wojna. Irka przeżywa koszmar nalotu na warszawski szpital, w którym pracuje. Ewka zostaje wypuszczona z więzienia, w którym odsiadywała wyrok za kradzieże. Marysia, córka bogatego żydowskiego przedsiębiorcy z Łodzi, ucieka z getta i przyjeżdża do Warszawy odebrać przechowane przez jej ojca pieniądze, ale zaufany bankier okrada jej rodzinę.

Irka, Ewka i Marysia to główne bohaterki nowego serialu historycznego „Wojenne dziewczyny”, który będziemy mogli śledzić już od 5 marca na antenie TVP1.

Kim są bohaterki „Wojennych dziewczyn”?

Irka, Ewka i Marysia nie mają łatwego życia. Zwłaszcza że, stając u progu dorosłości snują marzenia o przyszłości i przepełniają je młodzieńcze ideały. Poza tym, pomimo wojny nie chcą stracić tego, co mają najcenniejsze – szacunku do samych siebie. Będą musiały przejść gruntowną przemianę, by dostosować swoje oczekiwania do brutalnej rzeczywistości.

Polecamy także: Polsko-czesko-słowacka wersja „Bridget Jones’’. A w niej Michał Żebrowski i Paweł Deląg. Kogo zagrają?

Irka Szczęsna z rodzicami i starszym bratem Witoldem mieszka w jednorodzinnym domu w podwarszawskim Klarysewie. Matka, Jadwiga Szczęsna jest żoną Edmunda, urzędnika w magistracie, który powołany w 1939 w randze kapitana rezerwy, dostał się do niewoli i przebywa w oflagu. To inteligencko-urzędnicza rodzina z tradycjami patriotycznymi. Brat Irki, Witold, powołany w 1939, po podchorążówce, wrócił po kapitulacji i natychmiast zaczął działać w konspiracji. Irka oficjalnie o tym nie wie, ale ma pewność, tak jak ich matka. Irka kontynuuje studia chemiczne na tajnych kompletach. Zżera ją tęsknota i niepokój o los jej narzeczonego, porucznika Kamila Brodzkiego.

Ewka Fronczak to z kolei dziewczyna z Czerniakowa.  Złodziejka - sprytna i bystra. Niewykształcona, ale inteligentna. Potrafi grać różne role, co okazuje się przydatne w złodziejskim fachu. Doświadczona życiowo, zwłaszcza, że siedziała już w więzieniu przed wojną. Ma zręczne palce i znajomości w półświatku, które będzie potrafiła wykorzystać. Wojna wyzwala w Ewce dobre odruchy, okaże się lojalna i odważna, a nawet zuchwała.

Marysia Joachim jest inna niż pozostałe bohaterki. Pochodzi z bogatej żydowskiej rodziny z Łodzi, a jej ojciec był właścicielem zakładów przemysłowych. Wykształcona, utalentowana skrzypaczka (gra na altówce) i wysportowana, zna doskonale niemiecki. Marysia nie ma rysów typowo semickich, mówi doskonale po polsku i decyduje się nie iść do getta. Ojciec popiera tę decyzję, przekazuje dziewczynie adres jego warszawskiego przyjaciela w Generalnej Gubernii. Marysia jest delikatną i wrażliwą dziewczyną, jednak pod wpływem wojny, rzucona na głęboką wodę, staje się twarda i nawet bezwzględna.

Polecamy także: Sugerowano by go spalić, a stał się hitem pokolenia. Kultowy „Dirty Dancing” właśnie skończył 30 lat

W postacie trzech głównych bohaterek wcieliły się aktorki młodego pokolenia: Aleksandra Pisula (Marysia), Marta Mazurek (Irka), Vanessa Aleksander (Ewa). W roli matki Irki widzowie zobaczą Danutę Stenkę, natomiast brata Irki gra Michał Czernecki.  W serialu wzięło udział ponad 200 aktorów i 2000 statystów. Zdjęcia będą powstawać w ponad 280 obiektach m.in. na terenie Warszawy, Lublina, Konstancina-Jeziornej, Żyrardowa, Góry Kalwarii, Sochaczewa i Łęczycy.

„Wojenne dziewczyny” są dziełem tych ludzi

Scenariusz serialu, który stworzył Marek Kreutz, jest inspirowany książką Łukasza Modelskiego „Dziewczyny Wojenne”. Serial wyreżyserował Michał Rogalski, który stoi m.in. za takimi produkcjami, jak:  „Czas Honoru”, „Letnie Przesilenie” i „Przepis na życie”. Za obraz i zdjęcia odpowiedzialny jest Marian Prokop, który stał także za kamerą podczas kręcenia „Miasta 44”, „Wojny Polsko-Ruskiej” i „Listów do M”.

Polecamy też: Angelina Jolie nakręciła film dla Netflixa. Opowiada o jednym z najsłynniejszych mordów XX wieku

„Wojenne dziewczyny” już 5 marca (niedziela) w TVP1 o godz. 20.25.

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.