Warszawski Festiwal Filmowy
Fot. mat. prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Warszawski Festiwal Filmowy 2017. Poznajcie 5 najlepszych filmów tegorocznej edycji!

Damian Duda 18 października 2017 14:30
Warszawski Festiwal Filmowy
Fot. mat. prasowe

 

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy jest dorocznym przeglądem filmowym odbywający się na początku października w Warszawie. W trakcie trwania festiwalu pokazywane są filmy światowego kina. Ważnym elementem jest plebiscyt publiczności. Najciekawszą tradycją WMFF jest to, że zwycięskie filmy, które przed festiwalem nie miały polskiego dystrybutora, znajdują go i są potem wyświetlane w polskich kinach. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ranking pięciu godnych polecenia filmów prezentowanych w ramach tegorocznego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

 

Zobacz też: Ten film bije wszelkie rekordy. Oto 7 powodów, dla których „Botoks” jest lepszy niż „Pitbull”!

1. „Święte powietrze’’ „Holy Air’’ reż. Shady Srour

Adam i Lamia mieszkają w Nazarecie. Są arabskimi chrześcijanami, członkami znikającej mniejszości na Ziemi Świętej. Kiedy Lamia zachodzi w ciążę, Adam decyduje się otworzyć własny biznes, wykorzystując lokalne zasoby. Oferuje w szklanych buteleczkach… Święte Powietrze. Bo czy w takim miejscu może być coś lepszego niż oddychanie tym samym powietrzem, które wdychała Maryja podczas zwiastowania? Jak jednak wprowadzić produkt na rynek? Adam musi znaleźć sojuszników wśród rządzących Nazaretem – żydowskich polityków, muzułmańskiej mafii i przedstawicieli Kościoła katolickiego. Czy w tym politycznie niestabilnym świecie, gdzie religia jest po prostu jeszcze jednym produktem, który się sprzedaje, Święte Powietrze będzie dla Adama zbawieniem czy raczej zwykłą iluzją? Pełen ironii film, w którym zderzają się interesy religijne, ekonomiczne i społeczne. Portret absurdalnej rzeczywistości potraktowanej z dużym poczuciem humoru.

 

WFF
Fot. Materiały prasowe

2. „Uwodziciel’’ / „The Charmer’’ reż. Milad Alami

Esmail, młody Irańczyk, mieszka w Danii. Desperacko poszukuje kobiet, dzięki którym może pozostać w tym kraju. Oczarowuje je, rozkochuje, jednak nigdy nie pozwala sobie zbliżyć się do kobiety naprawdę. Do czasu. Jego świat wywróci się do góry nogami, kiedy pozna tę jedyną. W tym samym czasie brutalnie dopadnie go przeszłość… Dramat psychologiczny o miłości, tożsamości i walce o lepsze życie.

 

WFF
Fot. Materiały prasowe

3. „Zabicie świętego jelenia’’ / „Killing of a Sacred Deer’’ reż. Yorgos Lanthimos

Steven jest wybitnym kardiochirurgiem, a jego żona, Anna, szanowaną okulistką. Mają dwójkę dzieci: 14-letnią Kim i 12-letniego Boba. Są zamożni, zdrowi i toczą szczęśliwe, rodzinne życie. Steven przyjaźni się z 16-letnim Martinem, którym nie ma ojca i którego niejako przyjął pod swoje skrzydła. Pewnego dnia Steven przedstawia chłopaka swojej rodzinie. Od tego czasu sprawy przybierają nieoczekiwany, katastrofalny w skutkach obrót. Idealny świat zamienia się w chaos. Steven zmuszony zostanie do złożenia szokującej ofiary lub zaryzykowania utraty wszystkiego, co ma. Hipnotyczny thriller z inspiracjami sięgającymi greckiej tragedii. W rolach głównych Colin Farrell i Nicole Kidman.

 

WFF
Fot. Materiały prasowe

4. „Dziennik gangstera’’ / „Hustler's Diary’’ reż. Ivica Zubak

Metin ma 25 lat i mieszka na przedmieściach Sztokholmu, które rządzą się swoimi, niepisanymi prawami. Jednak mężczyzna odstaje od otoczenia. Widzi i czuje więcej niż inni i co więcej - ma dar przekładania tego na słowa. Pisze pamiętnik, któremu powierza wszystko czego doświadcza. Ze szczegółami zapisuje wszystko co widzi, dokąd chodzi i z kim się spotyka. Wychodzi z tego dobra literatura. Gdyby jednak trafiła ona w ręce policji, połowa mieszkańców trafiłaby za kratki. Gdyby z kolei wpadła w niepowołane ręce, źle skończyłoby się to dla Metina. A co, gdyby trafiła do jakiegoś wydawcy? Kiedy pewnego dnia pamiętnik znika, życie Metina wywraca się do góry nogami. Zaskakujący portret mężczyzny żyjącego między dwoma światami. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

 

WFF
Fot. Materiały prasowe

5. „Pomiędzy słowami’’ / „Beyond Words’’ reż. Urszula Antoniak

 Michael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałkiem. Spotyka Stanisława, swojego 55-letniego ojca z Polski. Michael widzi go po raz pierwszy. Stanisław wkracza do świata syna bardziej jako symbol Ojca niż prawdziwy ojciec. Jest ostatnią więzią łączącą Michaela z Polską – krajem, z którym świadomie zerwał kontakt. Obaj są sobie właściwie obcy. Mężczyźni spędzą ze sobą weekend, co odciśnie silne emocjonalne piętno na Michaelu, który zda sobie sprawę ze swego wyobcowania.

 

WFF
Fot. Materiały prasowe

 

Zobacz też: „Pomiędzy nami góry” – ten film musisz zobaczyć!

 

TAGI #film

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.