OSCARY 2018

Film Twój Vincent nagrodzony dwoma Orłami!

W jakich kategoriach został wyróżniony?

VIVA! 28 lutego 2018 06:00

W tym roku film Twój Vincent walczył już o Oscara. Nie udało się, choć to naprawdę niezwykła produkcja. Za to podczas gali Polskiej Akademii Filmowej Orły 2018, film Doroty Kobieli otrzymał dwie statuetki: za Najlepszą Scenografię i Najlepszy Montaż. O czym tak naprawdę jest Twój Vincent?

Film Twój Vincent — fabuła

Malarski kryminał! Pierwszy w historii pełnometrażowy, animowany film malarski. Najpierw zagrali prawdziwi aktorzy, a później 125 malarzy przez 2 lata namalowało ich na 65 000 obrazach o rozmiarach 103 x 60 cm! W charakterystycznym stylu Vincenta van Gogha. Tak powstał film, od którego nie można oderwać oczu. Historia życia i tajemniczej śmierci Van Gogha rozgrywa się w rzeczywistości wyjętej z jego obrazów!

Depresja Vincenta van Gogha

Vincent van Gogh, którego obrazy „chodzą” dziś za dziesiątki milionów dolarów za życia był biedakiem. Do tego zginął w tajemniczych okolicznościach. Polska reżyserka i malarka, Dorota Kobiela chcąc odkryć tajemnice jego życia, stworzyła poruszające, malarskie, nowatorskie dzieło. Poświęciła mu siedem lat życia.I wyreżyserowała razem ze swoim życiowym partnerem, Hugh Welchmanem, który jest producentem filmowym. Jego animowany Piotruś i Wilk zdobył Oscara w 2007 roku.

Twój Vincent jest produkcją polsko-brytyjską. Muzykę skomponował Clinta Mansella, znany ze współpracy z Darrenem Aronofskym, m.in. przy takich filmach, jak Requiem dla snu, Czarny łabędź, czy Źródło. Operatorami są Łukasz Żal (nominowany do Oscara za Idę) i Tristan Oliver (Wallace i Gromit: Wściekłe gacie).

Dorota Kobiela tak mówi o swoich motywacjach: „Całe życie zmagam się z depresją, dlatego zafascynowała mnie silna wola Vincenta, który potrafił pozbierać się po nieprzyjemnościach, jakich doznał za młodu, i poprzez sztukę znalazł sposób, żeby czynić świat piękniejszym. Kiedy sama przeżywałam trudne chwile, jego listy były dla mnie natchnieniem. Tak zrodził się ten film”.

W poszukiwaniu Vincenta van Gogha

Wszyscy bohaterowie filmu istnieli naprawdę i zostali uwiecznieni na obrazach artysty. W filmie pojawia się 125 obrazów van Gogha, które ożywają pod okiem kamery. Głównym bohaterem filmu jest Armand Roulin, syn przyjaciela malarza, który po śmierci van Gogha stara się doręczyć jego list rodzinie. Dociera do osób, które towarzyszyły śmierci van Gogha i zgłębia tajemnicze okoliczności zgonu artysty.

Van Gogh umarł od rany postrzałowej w brzuch. Twierdził, że sam się postrzelił. Im bardziej Armand Roulin (piękny Douglas Booth, zagrał w Jupiter: Intronizacje) poznaje okoliczności tej śmierci, tym więcej ma wątpliwości. Czy odkryje tajemnice, która spowija tytułowego bohatera?

Tytułowego bohatera, czyli Vincenta van Gogha musiał też odkryć aktor, który go zagrał. To Polak związany z legnickim teatrem im. H. Modrzejewskiej, Robert Gulaczyk. „Kiedy sobie uświadomiłem, że mam zagrać jednego z największych malarzy wszech czasów, przestraszyłem się. Jak zagrać geniusza? ”, powiedział Robert Gulaczyk. „Ale szybko zrozumiałem, że tego nie da się zrobić. Że muszę zagrać człowieka z jego namiętnościami, pasjami, bólem i samotnością. Grania wielkiego malarza wystrzegałem się równie mocno, jak grania chorego psychicznie”.

Tragiczne życie Vincenta van Gogha

Był samotny. Był biedny. Był nieudacznikiem. Nie udało mu się handlowanie obrazami w firmie bogatego stryja. Wyrzucono go , bo nie umiał rozmawiać z klientami. Chciał zostać pastorem, jak ojciec, ale egzaminy były za trudne, więc został pomocnikiem pastora. Wyrzucono go i z tej posady, gdy rozdał biednym górnikom swoje ubrania i rzeczy należące do parafii. Za namową młodszego brata, Theo, sięgnął po pędzle. Zaczynał jako kompletny amator w wieku 28 lat. Dziesięć lat później malarskie środowisko Paryża uznało go za geniusza. Niestety, za życia Vincent sprzedał tylko jeden obraz. Po wielkiej kłótni z przyjacielem, który był gwiazdą impresjonizmu, Paulem Gauguinem, obciął sobie ucho i podarował prostytutce, która była jego kochanką. Następny rok spędził w szpitalu psychiatrycznym. Dręczyła go melancholia i napady szału.

Tajemnicza śmierć Vincenta van Gogha

Pod koniec życia żył w cichej wiosce Auvers-sur-Oise. Dużo malował, zaprzyjaźnił się z mieszkającym tam psychiatrą, Paulem Gachetem, specjalistą od melancholii. Zadurzył się w jego córce. Wydawał się pogodzony z życiem. I nagle ten strzał w brzuch! Dlaczego? Kto to zrobił? Czy malarz popełnił samobójstwo czy został zamordowany? Główny bohater filmu chce znaleźć odpowiedzi. Idzie śladami nieżyjącego artysty. Rozmawia z ludźmi, którzy go znali, których kochał. Prawda, którą odkryje nie będzie prosta. Ale na pewno odmieni jego życie.

Tajemnice Vincenta van Gogha

Metafizyczny kryminał. Piękny, poruszający film. Szukając tajemnicy życia i śmierci van Gogha odkrywamy prawdy o sobie. Czym jest sens życia? Jak bardzo zależymy od innych? Ile powinniśmy poświęcić, żeby obronić swoje wybory? I czy nie za rzadko patrzymy w gwiazdy? Każda sekunda filmu to dziesięć dni pracy malarza. Ten film jest opowieścią o pasji. Wielkiej pasji, miłości do sztuki i życia. Reżyserka powiedziała: „Zdecydowaliśmy się podjąć ryzyko i stworzyć pierwszy ręcznie malowany, pełnometrażowy film animowany, ponieważ ludzie na na całym świecie naprawdę kochają Vincenta. Mam nadzieję, że film będzie dla widzów inspiracją, że zechcą dowiedzieć się o nim więcej, sięgną po jego listy, zobaczą jego obrazy na żywo. Cieszę się, że na swój sposób mam możliwość przedstawienia Vincenta większej rzeczy odbiorców. On na to zasługuje. Chcę, żeby każdy uważał go za swojego!”.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.