Daniel Craig w "Spectre"
Fot. Columbia Pictures
Ze świata filmu

Bond ma licencję na zarabianie. "Spectre" pobiło rekord i pokonało "Harry'ego Pottera"

MA 3 listopada 2015 14:04
Daniel Craig w "Spectre"
Fot. Columbia Pictures

"Spectre", najnowsza odsłona przygód Jamesa Bonda, pobiła rekord pierwszych 7 dni wyświetlania w kinach Wielkiej Brytanii. Film zarobił tam 63,8 miliona dolarów, czyli aż o 40 milionów więcej niż poprzedni rekordzista - "Harry Potter i Więzień Azkabanu".

 

Wielka Brytania wręcz oszalała na punkcie nowego Bonda - na premierę 26 października wybrała się nawet rodzina królewska. Nic dziwnego, że sukces finansowy "Spectre" odniosło już po tygodniu wyświetlania. A zyski wciąż rosną.

 

Bo wciąż dochodzą kolejne kraje, które zaczynają wyświetlać film z Danielem Craigiem, Monicą Bellucci, Leą Seydoux i Christophem Waltzem.  "Spectre" wygrało też w Holandii, gdzie zarobiło 3,9 miliona dolarów (włączając pokazy przedpremierowe) i pobiło rekord ustanowiony przez poprzedniego Bonda - "Skyfall" oraz w krajach skandynawskich, gdzie zarobiło łącznie 12,7 miliona.

 

Lea Seydoux, Monica Bellucci i Daniel Craig
Fot. ons.pl

Lea Seydoux, Monica Bellucci i Daniel Craig na premierze "Spectre" w Londynie

 

 

Na razie film zgromadził we wszystkich kasach 80,4 miliona dolarów, choć jest pokazywany w zaledwie siedmiu krajach. Większość premier planowana jest od 6 listopada, w tym na najważniejszym rynku, po brytyjskim, czyli amerykańskim. Sony Pictures liczy na kolejne rekordy, bo produkcja - której budżet wyniósł 250 milionów dolarów, dzięki czemu jest najdroższym filmem bondowskiej serii - zbiera same pozytywne recenzje.

 

Krytycy piszą, że to nie tylko "najdłuższy Bond w historii" (trwa aż 148 minut), ale też "najbardziej spektakularny". "Bond wrócił i wrócił Daniel Craig w niesamowicie ekscytującej, spektakularnej, niemal operowo delirycznej kolejnej przygodzie agenta 007. To czyste szaleństwo akcji z prawdziwym wyczuciem stylu" - zachwala "Guardian". A "Hollywood Reporter" zachwyca się Craigiem, który po raz czwarty wcielił się w agenta Jej Królewskiej Mości: "Można się zgodzić, że Craig ucieleśnia socjopatycznego sadystę lepiej niż którykolwiek z poprzednich 007. Jest terminatorem w smokingu, bronią masowego uwodzenia, patologicznym narcyzem (...), w filmach z Craigiem Bond zyskał jednak nieco uczuciowego tła, co uratowało postać przed byciem wyłącznie anachronicznym, mizoginistycznym zimnym wojownikiem".

 

Monica Bellucci i Daniel Craig w
Fot. Columbia Pictures

Monica Bellucci i Daniel Craig w "Spectre"

 

 

Czy "Spectre" pobije "Skyfall", który jest największym kasowym hitem w historii Bonda, a do tego zdobył dwa Oscary i nagrodę dla najlepszego brytyjskiego filmu BAFTA?

 

W Polsce, podobnie jak w USA, film będzie miał premierę w piątek.

 

Najbardziej dochodowe filmy z bondowskiej serii:
1. "Skyfall" (2012) - 1,1 mld dol.
2. "Goldfinger" (1964) - 761 mln dol.
3. "Operacja Piorun" (1965) - 725 mln dol.
4. "Żyj i pozwól umrzeć" (1973) - 567 mln dol.
5. "Casino Royale" (2006) - 514 mln dol.

 

Przeczytajcie także: "Prędzej podetnę sobie żyły". Daniel Craig odpowiedział na pytanie o Bonda

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.