Serial „Taboo”
Fot. materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Krew, przemoc i mrok. Premiera serialu z Tomem Hardym w styczniu, a już został okrzyknięty najlepszą produkcją 2017 roku

Weronika Bruździak-Gębura 2 grudnia 2016 09:45
Serial „Taboo”
Fot. materiały prasowe

Krew, przemoc i mrok. Nowy serial BBC i FX z Tomem Hardym w roli głównej pokazuje zbrodnie Kompanii Wschodnioindyjskiej. Już został okrzyknięty najlepszą produkcją 2017 roku.

 

„Taboo” okrzyknięty najlepszym serialem 2017 roku

Premiera "Taboo" dopiero 10 stycznia, a serial już został okrzyknięty najlepszą produkcją 2017 roku. W roli głównej zobaczymy Toma Hardy'ego. To zresztą debiut pisarski aktora – razem z ojcem, Edwardem „Chipsem” Hardym, napisali scenariusz. Za kamerą stanął duński reżyser, Kristoffer Nyholm.

Jednym z producentów jest Ridley Scott. Pomysłodawcą produkcji jest scenarzysta Steven Knight, znany z serialu "Peaky Blinders". To nie pierwsza współpraca Hardy'ego i Knighta - wcześniej pracowali przy thrillerze "Locke". Za produkcję odpowiada brytyjski BBC One i amerykańska stacja FX (w Polsce znana jako FOX). Serial składa się z ośmiu odcinków.

 

Serial „Taboo”
Fot. materiały prasowe

Na zdjęciu: kadr z serialu „Taboo” z Tomem Hardym w roli głównej

 

Antybohater, który sprzeciwia się Kompanii Wschodnioindyjskiej

Londyn, 1814 rok. Poszukiwacz przygód James Keziah Delaney po 10 latach wraca z Afryki. Nie musi martwić się o byt - przywozi 14 nielegalnie zdobytych diamentów. Na miejscu okazuje się, że jego ojciec nie żyje. Lord Delaney zostawia synowi spory majątek, którego dorobił się w brytyjskich koloniach. James chce pomścić ojca, który najprawdopodobniej został zamordowany. Żeby nie było łatwo, pojawiają się problemy - Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska domaga się od Jamesa odsprzedaży rodzinnej firmy. Ten nie zamierza się na to zgodzić. Planuje rozwinąć przedsiębiorstwo i stać się potentatem handlowo-transportowym. Wpada jednak w poważne tarapaty - w sam środek starcia między dwiem potęgami: USA i Wielką Brytanią.

 

„Taboo” podobny do „Gry o Tron”?

W serialu obok Hardy’ego zobaczymy Jonathana Pyrce'a, który ostatnio grał Wielkiego Wróbla w „Grze o Tron”, i wnuczkę Charliego Chaplina, Oonę, która też wystąpiła w produkcji HBO. „Taboo”, podobnie jak „Gra o Tron”, jest brutalne, krwawe i mroczne. James nie jest szlachetną postacią, tylko dzikim, nieokrzesanym antybohaterem w poszarpanym płaszczu i brudnym cylindrze, który chce stawić czoło Kompanii Wschodnioindyjskiej. „Znam zło, które wyrządzacie, bo byłem kiedyś jego częścią” - mówi bohater grany przez Hardy'ego w zwiastunie. W końcu przestępstwa Kompanii widział na własne oczy w Afryce.

 

Brytyjczycy za pomocą serialu chcą rozprawić się z legendą krwawej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Efekty zobaczymy już w styczniu.

 

Polecamy też: Zobaczcie odważny film Saint Laurent! Czy tym razem Anthony Vaccarello posunął się za daleko?​

TAGI #Tom Hardy

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.