EN_01360475_0013, 1991 rok, Clive Swift,Patricia Routledge
Fot. Photo by Peter Brooker/REX/Shutterstock/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Tak dziś wygląda życie serialowej pani Bukiet! Zobacz, jak się zmieniła

„Moje życie to etap przed Hiacyntą i po niej”, mówiła Patricia Routledge

Olga Figaszewska 23 września 2021 19:51
EN_01360475_0013, 1991 rok, Clive Swift,Patricia Routledge
Fot. Photo by Peter Brooker/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Dała się poznać jako niesamowita pani Bukiet w kultowym brytyjskim serialu – Co ludzie powiedzą? Patricia Routledge rolą ciekawskiej Hiacynty zyskała sympatię fanów na całym świecie! Nic dziwnego, że serial do tej pory gromadzi przed telewizorami kolejne pokolenia. Jaka prywatnie jest gwiazda kina? Dziś ma 92 lata, wciąż zachwyca poczuciem humoru i fantastyczną formą.

Patricia Routledge – kariera

Patricia Routledge przyszła na świat 17 lutego 1929 roku. Chociaż dziś zaliczana jest do grona   najwybitniejszych brytyjskich aktorek komediowych, to sama nigdy nie myślała poważnie o karierze. Z wyróżnieniem ukończyła studia na kierunku język angielski i literatura na prestiżowym University of Liverpool. Jej przyszłość zmieniło jedno wydarzenie. Patricia Routledge wstąpiła do uniwersyteckiego towarzystwa dramatycznego, w którym jeden z reżyserów zauważył jej talent i namówił, by spróbowała swoich sił w aktorstwie. Tak też się stało. Przyszła gwiazda postanowiła, że zacznie szlifować swoje umiejętności w Szkole Teatralnej przy Bristol Old Vic.

Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Patricia na początku związała się z teatrem muzycznym. Zachwycała wokalem. Nie każdy wie, że jest klasycznie wyszkoloną śpiewaczką i okazjonalnie występowała w operetce. Na koncie ma wiele znaczących kreacji. 

Zaczynała w 1952 roku na deskach Liverpool Playhouse. A już w 1966 roku debiutowała na Broadwayu w How's the World Treating You. A dwa lata później za rolę w Darling of the day otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki musicalowej. Routledge'a zagrała w kilkudziesięciu produkcjach filmowych oraz wielu sztukach teatralnych. Ale największą popularność przyniosła jej główna rola w serialu Co ludzie powiedzą?.

Zobacz też: Leszek Teleszyński był ordynatem Michorowskim w „Trędowatej”.  Jak dzisiaj wygląda jego życie?

forum-0043064422, Patricia Routledge, 1978 rok
Fot. Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Forum

Patricia Routledge w produkcji Doris and Doreen, 1978 rok

Rola Hiacynty Bukiet dała jej największą popularność

Tam wcieliła się w Hiacyntę Bukiet w gospodynię domową, która marzy o awansie społecznym. Jest ciekawska, krytykuje, traktuje wszystkich z góry, wyolbrzymia własne umiejętności i jest przekonana o swojej nieomylności. Do tego wydaje jej się, że imponuje otoczeniu etykietą, nienagannymi manierami i ma głowę pełną pomysłów. To właśnie swoją niepohamowaną niczym kreatywnością potrafi przerazić ukochanego męża. Ryszard jest człowiekiem o anielskiej cierpliwości i nikt nie może zrozumieć, jak udaje mu się wytrzymać pod jednym dachem z Hiacyntą! Aktorka uwielbiała postać swojej bohaterki, ponieważ była inna od niej samej.

Oprócz dwóch rąk, dwóch nóg, dwojga oczu, nosa i ust, naprawdę nie ma między nami podobieństw! Jeśli zagrałbym zabójcę, to nie oznacza to, że ​​muszę popełnić morderstwo w życiu. Po prostu odgrywa się rolę”, mówiła. 

Za kreację Bukiet w 1991 roku zdobyła nagrodę British Comedy Award, a później była nominowana do dwóch nagród BAFTATV Awards (1992 i 1993 roku). Po pięciu latach zakończono pracę nad serialem na prośbę samej Patricii, chociaż produkcja cieszyła się ogromną sympatią i popularnością. Do tej pory widzowie z sentymentem powracają do tych odcinków.

Sprawdź też: Maria Probosz była jedną z największych seksbomb PRL-u. Toksyczny związek zniszczył jej życie

EN_01360475_0013, 1991 rok, Clive Swift,Patricia Routledge
Fot. Photo by Peter Brooker/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Patricia Routledge, co ludzie powiedzą serial, 1990 rok
Fot. Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Forum

Patricia Routledge w serialu Co ludzie powiedzą?, 1990 rok

„Moje życie to etap przed Hiacyntą i po niej. Jeśli ludzie będą mnie pamiętać tylko, jako Hiacyntę to nic na to nie poradzę. Ale jeśli dzięki temu ludzie chodzą do teatru by mnie oglądać, to mogę być szczęśliwa. Nie chciałbym być Hiacyntą na zawsze. Ale to nie znaczy, że nie jestem wdzięczna za tą postać”, dodawała w jednym z wywiadów.

Po raz kolejny widzowie oszaleli na jej punkcie, gdy zagrała w kryminalnym serialu Śledztwa Hetty Wainthropp. Wcieliła się główną rolę pani detektyw. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 2016 roku w filmie dokumentalnym. Warto zaznaczyć, że w 2004 została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

Przeczytaj: Greta Garbo była jedną z największych ikon Hollywood i niemal z dnia na dzień przestała istnieć dla świata

Życie prywatne Patricii Routledge

Patricia Routledge niewiele mówi o swoim życiu prywatnym. Wiadomo, że aktorka nigdy nie wyszła za mąż i nie doczekała się pociech. Wiedzie spokojne życie w Chichester. 92-latka jest w świetnej formie! Zobaczcie, jak zmieniła się serialowa pani Bukiet. W  2020 roku wykonała utwór I've Been to a Marvellous Party.

Życzymy wszystkiego najlepszego!  

Patricia Routledge, Hiacynta Bukiet(Bucket) 2006 rok
Fot. Photo by Antony Jones/UK Press via Getty Images

Patricia Routledge, 2006 rok

Patricia Routledge, Hiacynta Bukiet(Bucket)
Fot. El Pics/Getty Images

Patricia Routledge, 2014 rok
 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.