Laila Shukri, Jestem żoną szejka o seksie Arabek
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

„Wszyscy oglądają pornografię”. Poznaj tajemnice życia seksualnego Arabek! 

Dokument Netfliska ujawnia prawdę na ten temat

Konrad Szczęsny 5 lipca 2020 18:51
Laila Shukri, Jestem żoną szejka o seksie Arabek
Fot. Adobe Stock

Pruderyjne, zamknięte na eksperymenty, wycofane... To tylko cześć prawdy. Na temat życia seksualnego Arabek krąży wiele krzywdzących mitów. Dokument wyprodukowany przez Netfliksa, zatytułowany Christiane Amanpour: Seks i miłość w różnych krajach świata, rozprawia się ze stereotypami na ten temat i kreśli złożony obraz tego, jak wygląda kwestia seksualności w krajach arabskich.

Seks Arabek: dokument Netfliksa z mieszkankami Libanu w roli głównej

Jeden z jego odcinków, poświęcony jest w całości temu zagadnieniu w Libanie. Nie brakuje w nim tematów, które w powszechnej opinii stanowić mogą społeczne tabu, jak dziewictwo czy aranżowane małżeństwa. Kobiety, które wypowiadają się w dokumencie, nie mają problemu, by szczerze i bezkompromisowo wyjaśnić, jak wyglądają te drażliwe kwestie w świecie arabskim...

„Dasz wiarę, że w świecie arabskim najczęściej wyszukiwanym słowem jest seks? Wszyscy googlują „seks”. Wszyscy oglądają Youporn. Wszyscy mają obsesję na tym punkcie tylko dlatego, że to tabu”, wyjaśnia w intymnej rozmowie z Christiane Amanpor Joumana Haddad, libańska pisarka i dziennikarka (cytat za artykułem Magdaleny Drozdek, portal O2.pl).

Jej misją jest walka z tym, co uznaje się za stereotyp i co może dawać mylny obraz kultury arabskiej. Mimo że sama pochodzi z rodziny chrześcijańskiej zaznacza na początku, że jej rodzice mieli dużo bardziej konserwatywne podejście do kwestii seksu niż ci, którzy związani byli z muzułmańskim kręgiem kulturowym.

„Przyjęło się mówić, że chrześcijanki są wyzwolone, a muzułmanki żyją w opresji. Wcale tak nie jest. To zależy od rodziny. Od tego, jak ważne są dla nich tradycje i religia”, podkreśla.

Powołuje się przy tym na własne doświadczenia i opisuje, jak życie seksualne zmieniało się i kształtowało w stolicy Libanu, Bejrucie. Zaznacza, że kraj, w którym można łatwo zaobserwować napięcia społeczne, zmienił się pod tym względem, dlatego też postanowiła założyć magazyn Jasad (arabskie „ciało”), by poruszać w nim kwestie delikatne w merytoryczny sposób i połączyć je z wysublimowaną erotyką.

„Chciałam założyć swój własny magazyn i zajmować się tym, o czym trzeba mówić. Dlatego pomyślałam o seksualności, ale nie tylko. O wszystkich tabu związanych z ciałem w świecie arabskim. Homoseksualność, przemoc, małżeństwa nieletnich dziewcząt”, wyjaśniła Christiane Amanpour, legendarnej reporterce CNN i pomysłodawczyni serii.

Okazuje się, że projekt odniósł sukces, ponieważ kolejne egzemplarze szybko znikały ze sklepowych półek, mimo że mogłoby się wydawać, że pomysł spotka się ze sceptycznym przyjęciem i bojkotem. Mimo tego przywódcy religijni ostro skrytykowali Joumanie Haddad, otrzymywała również groźby.

„Spadło na mnie dużo krytyki. Wielu próbowało nas powstrzymać. Było wiele gróźb, nawet śmierci. Grozili, że mnie zgwałcą, obleją kwasem. W skrzynce mejlowej mam na to specjalny folder”, cytuje słowa dziennikarki libańskiej Magdalena Drozdek.

Jak wygląda życie seksualne Arabek? Fakty i mity

Niestety, społeczeństwo w tym arabskim kraju jest podzielone. Z jednej strony liberalna część, która nie boi się eksperymentów i korzysta z aplikacji randkowych, takich jak Tinder, z drugiej związki wyznaniowe, których jest aż 18 i które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie swoich członków, szczególnie kobiet, którym odbierane są podstawowe prawa, takie jak przyznawanie opieki nad dziećmi czy możliwość wystąpienia o rozwód.

„Według szyickiego prawa kobieta nie może poprosić o rozwód. Mężczyzna tak. Dostanie rozwód, nawet jeśli żona się na to nie zgadza lub nie stawiła się w sądzie. Mąż wyśle ci dokumenty pocztą. Patrzysz i widzisz: „O, jestem rozwódką. No cóż”, mówi Nadyn, muzułmanka, która wyszła za mąż w wieku 18 lat, a rozwiodła się cztery lata później, zostając bez zabezpieczenia i ochrony. To spowodowało, że musiała przystać na warunki męża, w innym wypadku przez okres nawet sześciu lat nie mogłaby widywać syna! Obecnie może to robić tylko raz w tygodniu.

Nie trzeba dodawać, że poprzez te uwarunkowania kulturowe znaczna część kobiet nie wie zbyt wiele o swoim ciele i seksualności. Christiane Amanpour przeprowadza wywiad między innymi z dr Carolyn Ossman, seksuolog i ginekolog, która wykonuje w prowadzonej przez siebie klinice zabieg odtwarzania błony dziewiczej, nazywany hymenoplastyką. Wszystko przez społeczną presję i oczekiwania przedstawicieli płci męskiej, którzy wiążą się jedynie z tymi kobietami, które nie uprawiały seksu przed ślubem.

„To powszechne. Społeczeństwo zmusza kobiety, by zachowały dziewictwo do ślubu. Nie pomagam im okłamywać partnera. Nie ma szans na założenie rodziny. Nikt nie weźmie kobiety za żonę, jeśli nie jest dziewicą. Więc jeśli pomagam kobiecie znów stać się dziewicą, to daję jej szansę na nowe życie, na założenie rodziny”, zdradza kulisy swojej pracy i motywacje Ossman.

Ten bardziej liberalny świat nie ma oporów przed uprawianiem seksu, także, a może przede wszystkim pozamałżeńskiego. Jego przedstawiciele zaliczają się do uważanej za bardziej wyuzdaną części społeczeństwa, widocznej wyraźnie w stolicy kraju. Trzy koleżanki, należące do tej grupy, zwierzają się przed kamerą Christiane Amanpour, jak to wygląda ze społecznego punktu widzenia.

„Mężczyźni nie mają oporów, by chodzić do łóżka z poznanymi na Tinderze kobietami. Ale takiej kobiety nie wezmą sobie za żonę. Do tego wolą dziewice”, zdradzają.

Mimo że w świecie arabskim wciąż pozycja kobiet jest słaba, nie brakuje kojarzonych małżeństw, w których małe dziewczynki wychodzą za mąż za dojrzałych mężczyzn, jak również przemocy na tle seksualnym i ograniczania praw przedstawicielek płci pięknej, dokument Christiane Amanpour pokazuje drugie jego oblicze, bardziej liberalne, w którym tematyka związana z seksem, dojrzewaniem i przełamywaniem tabu jest silnie obecna w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet  

Joumana Haddad, jedna z bohaterek dokumentu:

Christiane Amanpour: Seks i miłość w różnych krajach świata
Fot. Netfliks, screen za O2.pl

Christiane Amanpour, legendarna dziennikarka CNN, pomysłodawczyni dokumentu:

Christiane Amanpour: Seks i miłość w różnych krajach świata
Fot. Netfliks, screen za O2.pl

Żona szejka szczerze o seksie Arabek
Fot. Adobe Stock

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.