Oscary 2018: Top 10 filmów z największą liczbą nominacji do Oscarów 2018

Polub stronę

6. Blade Runner 2049 2017

Blade Runner 2049

 • Ocena:
Blade Runner 2049

W świecie przyszłości replikanci to androidy wykorzystywane do najgorszych zadań. K (Ryan Gosling) to policjant z Los Angeles, który pracuje jako blade runner. Jego zadaniem jest tropienie i likwidacja starych modeli replikantów. W trakcie jednej z misji odkrywa szczątki kobiety, która zmarła w trakcie porodu. Okazuje się, że znaleziony szkielet Więcej

W świecie przyszłości replikanci to androidy wykorzystywane do najgorszych zadań. K (Ryan Gosling) to policjant z Los Angeles, który pracuje jako blade runner. Jego zadaniem jest tropienie i likwidacja starych modeli replikantów. W trakcie jednej z misji odkrywa szczątki kobiety, która zmarła w trakcie porodu. Okazuje się, że znaleziony szkielet należy do replikantki. To szokujące odkrycie – dotychczas uważano, że replikanci nie są w stanie się reprodukować. K rusza na poszukiwania dziecka odnalezionej replikantki, a śledztwo zaprowadzi go między innymi do Las Vegas, gdzie ukrywa się emerytowany blade runner Deckard (Harrison Ford).

Kontynuacja kultowego filmu Ridleya Scotta, wyreżyserowanego w 1982 roku thrillera sci-fi Blade Runner przypadła do gustu większości fanom oryginału, okazując się przy tym… kasową klapą. Zaważył na tym wysoki budżet filmu wynoszący około 150 milionów dolarów. Film w reżyserii Denisa Villeneuve'a zyskał uznanie Akademii, która nagrodziła go nominacjami w pięciu technicznych kategoriach:

 • najlepsze zdjęcia (Roger Deakins),
 • najlepsze efekty specjalne,
 • najlepsza scenografia (Dennis Gassner, Alessandra Querzola),
 • najlepszy dźwięk (Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth),
 • najlepszy montaż dźwięku (Mark A. Mangini, Theo Green).

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp. z o.o.

7. Lady Bird 2017

Lady Bird

 • Ocena:
Lady Bird

Christine McPherson (Saoirse Ronan) uczy się w ostatniej klasie katolickiego liceum mieszczącego się na przedmieściach Sacramento. Pochodząca z biednej dzielnicy dziewczyna marzy o dalszej nauce na renomowanej uczelni, ale jej rodziny na to nie stać. Używająca na co dzień imienia Lady Bird Christine zapisuje się do szkolnego kółka teatralnego, gdzie zakochuje Więcej

Christine McPherson (Saoirse Ronan) uczy się w ostatniej klasie katolickiego liceum mieszczącego się na przedmieściach Sacramento. Pochodząca z biednej dzielnicy dziewczyna marzy o dalszej nauce na renomowanej uczelni, ale jej rodziny na to nie stać. Używająca na co dzień imienia Lady Bird Christine zapisuje się do szkolnego kółka teatralnego, gdzie zakochuje się w sympatycznym Dannym O'Neillu (Lucas Hedges). Wkrótce na próbę zostaje wystawiona jej przyjaźń z Julianne Steffans (Beanie Feldstein). Wszystko za sprawą zakolegowania się z najpopularniejszą dziewczyną w szkole: Jenną Walton (Odeya Rush).

Kameralna komedia o kończącej szkole licealistce była jednym z najbardziej sympatycznych filmów ubiegłego roku. Pięć nominacji do Oscara poprzedził sukces na ceremonii rozdania Złotych Globów, gdzie Lady Bird zwyciężyła w kategorii dla najlepszego musicalu i komedii, a Złotego Globa otrzymała też występująca w roli tytułowej Saoirse Ronan. Nominowana do Oscara za reżyserię i scenariusz Greta Gerwig została pierwszą w historii kobietą nominowaną w debiucie do Oscara za najlepszą reżyserię. Lady Bird otrzymał w sumie pięć nominacji w następujących kategoriach:

 • najlepszy film,
 • najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Ronan),
 • najlepsza aktorka drugoplanowa (Laurie Metcalf),
 • najlepsza reżyseria (Gerwig),
 • najlepszy scenariusz oryginalny (Gerwig).

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp. z o.o.

8. Tamte dni, tamte noce 2017

Call Me by Your Name

 • Ocena:
Tamte dni, tamte noce

17-letni Elio Perlman (Timothée Chalamet) mieszka razem z rodzicami w wiejskiej posiadłości na północy Włoch. To oczytany i zainteresowany muzyką klasyczną chłopak, który spędza wakacje włócząc się po okolicy razem z przyjaciółmi. Ojciec Elia (Michael Stuhlbarg) jest profesorem archeologii. Do pomocy w pracy naukowej zaprasza Więcej

17-letni Elio Perlman (Timothée Chalamet) mieszka razem z rodzicami w wiejskiej posiadłości na północy Włoch. To oczytany i zainteresowany muzyką klasyczną chłopak, który spędza wakacje włócząc się po okolicy razem z przyjaciółmi. Ojciec Elia (Michael Stuhlbarg) jest profesorem archeologii. Do pomocy w pracy naukowej zaprasza do Włoch amerykańskiego doktoranta Olivera (Armie Hammer). Elio i Oliver szybko zaprzyjaźniają się i spędzają razem czas na wycieczkach rowerowych oraz opalaniu. Zafascynowany mężczyzną chłopak daje mu do zrozumienia, że go pociąga.

Premierowy pokaz filmu Luki Guadagnino podczas festiwalu filmowego w Nowym Jorku zakończył się dziesięciominutową owacją na stojąco, najdłuższą w historii tego festiwalu. Od tego momentu, rozgrywający się w latach 80. ubiegłego wieku gejowski romans zgarnął pokaźną liczbę nagród i nominacji, a podczas marcowej ceremonii rozdania Oscarów będzie miał szanse na cztery statuetki w kategoriach:

 • najlepszy film,
 • najlepszy aktor pierwszoplanowy (Chalamet),
 • najlepszy scenariusz adaptowany (James Ivory),
 • najlepsza piosenka (“The Mystery of Love” Sufjana Stevensa).

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp. z o.o.

9. Mudbound 2017

Mudbound

 • Ocena:
Mudbound

Rodzina McAllanów przeprowadza się do Marietty w stanie Mississippi. Na miejscu okazuje się, że głowa rodziny, Henry McAllan (Jason Clarke) został oszukany, w wyniku czego musi wprowadzić się razem z rodziną do zrujnowanego domu stojącego w okolicy zamieszkałej przez afroamerykańskich rolników. Tam poznają rodzinę Jacksonów, którzy Więcej

Rodzina McAllanów przeprowadza się do Marietty w stanie Mississippi. Na miejscu okazuje się, że głowa rodziny, Henry McAllan (Jason Clarke) został oszukany, w wyniku czego musi wprowadzić się razem z rodziną do zrujnowanego domu stojącego w okolicy zamieszkałej przez afroamerykańskich rolników. Tam poznają rodzinę Jacksonów, którzy dzierżawią od nich ziemię. Kiedy brat McAllana (Garrett Hedlund) i syn Jacksonów Ronsel (Jason Mitchell) wracają z drugiej wojny światowej, ich przyjaźń nie podoba się w podzielonym rasowo społeczeństwie miasteczka.

Wyprodukowany przez Netflix Mudbound już przeszedł do historii. Dee Rees, która wyreżyserowała Mudbound, została pierwszą w historii Afroamerykanką nominowaną w kategorii dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Jej film powstał na motywach powieści Hillary Jordan. Po raz pierwszy w 90-letniej historii Oscarów zdarzyło się również, by nominacja do Oscara za najlepsze zdjęcia trafiła do kobiety. Udało się tego dokonać autorce zdjęć do Mudbound: Rachel Morrison. Do kategorii premierowych osiągnięć należy też dodać dwie nominacje do Oscara dla Mary J. Blige za najlepszą rolę drugoplanową i najlepszą piosenkę („Might River”). To wszystkie cztery nominacje do Oscara dla Mudbound.

Dystrybucja w Polsce: Netflix

10. Uciekaj! 2017

Get Out

 • Ocena:
Uciekaj!

Czarnoskóry Chris Washington (Daniel Kaluuya) to utalentowany fotograf, który od kilku miesięcy spotyka się z Rose Armitage (Allison Williams). Dziewczyna w końcu namawia go, by poznał jej rodziców. Chris obawia się tej wizyty. Jest przekonany, że nie spodoba się im, że córka spotyka się z mężczyzną innej rasy. Wbrew obawom, rodzice Więcej

Czarnoskóry Chris Washington (Daniel Kaluuya) to utalentowany fotograf, który od kilku miesięcy spotyka się z Rose Armitage (Allison Williams). Dziewczyna w końcu namawia go, by poznał jej rodziców. Chris obawia się tej wizyty. Jest przekonany, że nie spodoba się im, że córka spotyka się z mężczyzną innej rasy. Wbrew obawom, rodzice Rose (Bradley Whitford, Catherine Keener) witają go jak członka rodziny. Pomimo serdecznej atmosfery, w położonej na amerykańskim południu posiadłości Armitage'ów dochodzi do serii dziwnych wydarzeń, które zaczynają niepokoić Chrisa.

Jeśli chodzi o oscarowe rekordy, to koniecznie trzeba wspomnieć o reżyserze filmu Uciekaj! Jordanie Peele'em. Został on pierwszym Afroamerykaninem nominowanym do Oscara w aż trzech kategoriach: najlepszy film (Peele jest producentem Uciekaj!), najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz. Jeśli Peele otrzyma Oscara dla najlepszego reżysera, zostanie pierwszym afroamerykańskim reżyserem nagrodzonym tą statuetką. Do tej pory zaledwie pięciu afroamerykańskich reżyserów otrzymało nominację do Oscara. Oscarowe łupy filmu Uciekaj! uzupełnia jeszcze nominacja dla Daniela Kaluuyi w kategorii: najlepsza rola pierwszoplanowa.

PS. Cztery nominacje do Oscarów uzyskał również film Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi.

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp. z o.o.

Podobne rankingi

Oscary 2018: Pięć największych przegranych ceremonii ogłoszenia nominacji

plakat filmu Czwarta władza, reż. Steven Spielberg. Monolith Films plakat filmu Disaster Artist w reżyserii Jamesa Franco plakat filmu The Florida Project. M2 Films plakat filmu Wszystkie pieniądze świata w reżyserii Ridleya Scotta, All the Money in the World. Monolith Films plakat filmu Wonder Woman. Galapagos Films
cały ranking