Oscary 2018: Pięć największych przegranych ceremonii ogłoszenia nominacji

Polub stronę

1. Czwarta władza 2017

The Post

  • Ocena:
Czwarta władza

Rok 1971. W gazecie „The New York Post” ukazuje się seria artykułów napisanych w oparciu o tajne dane wykradzione z Pentagonu. Wynika z nich niezbicie, że przez kilkadziesiąt ostatnich lat opinia publiczna była oszukiwana co do celowości amerykańskich działań wojskowych na Półwyspie Indochińskim. Sąd na polecenie rządu zakazuje dalszych Więcej

Rok 1971. W gazecie „The New York Post” ukazuje się seria artykułów napisanych w oparciu o tajne dane wykradzione z Pentagonu. Wynika z nich niezbicie, że przez kilkadziesiąt ostatnich lat opinia publiczna była oszukiwana co do celowości amerykańskich działań wojskowych na Półwyspie Indochińskim. Sąd na polecenie rządu zakazuje dalszych publikacji, motywując to zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Takiemu atakowi na wolność słowa sprzeciwiają się dziennikarze gazety „The Washington Post”. Wśród nich doświadczony wydawca Ben Bradlee (Tom Hanks) oraz nowa właścicielka gazety Kay Graham (Meryl Streep).

Wydawało się, że współpraca Stevena Spielberga, Toma Hanksa i Meryl Streep (w sumie osiem Oscarów) zakończy się o wiele większą liczbą nominacji niż dwie. Starannie zrealizowany, politycznie zaangażowany, dobrze zagrany i emocjonujący film nie zyskał jednak uznania w oczach Akademii. Czwarta władza została nominowana w kategorii: najlepszy film roku, a druga nominacja trafiła w ręce Meryl Streep. To już 21. nominacja do Oscara w jej karierze.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

2. Disaster Artist 2017

The Disaster Artist

  • Ocena:
Disaster Artist

Podczas zajęć w szkole aktorskiej Greg Sistero (Dave Franco) poznaje charyzmatycznego Tommy'ego Wiseau (James Franco). Obaj marzą o karierze w Hollywood. Tajemniczy Tommy proponuje Gregowi, by razem z nim wyjechał do Los Angeles. Chłopak postanawia skorzystać z szansy, choć niewiele wie o swoim nowym przyjacielu. Na miejscu okazuje się, że zrobienie kariery Więcej

Podczas zajęć w szkole aktorskiej Greg Sistero (Dave Franco) poznaje charyzmatycznego Tommy'ego Wiseau (James Franco). Obaj marzą o karierze w Hollywood. Tajemniczy Tommy proponuje Gregowi, by razem z nim wyjechał do Los Angeles. Chłopak postanawia skorzystać z szansy, choć niewiele wie o swoim nowym przyjacielu. Na miejscu okazuje się, że zrobienie kariery jest o wiele trudniejsze niż się spodziewali. Rozwiązaniem ma być realizacja własnej produkcji, która przyniesie im sławę. Tommy pisze scenariusz, a wkrótce rozpoczynają się zdjęcia do „The Room”.

Nakręcony na motywach książki autorstwa Grega Sistero i Toma Bissella Disaster Artist opowiada prawdziwą historię powstania filmu uznawanego za jeden z najgorszych w historii kina. Jedną z największych niespodzianek ceremonii ogłoszenia nominacji do Oscarów był brak nominacji dla Jamesa Franco. Aktor, który również wyreżyserował Disaster Artist, bezbłędnie wcielił się w postać Tommy'ego Wiseau wiernie oddając jego sposób mówienia i charakterystyczne zachowanie. Nie wystarczyło. Skończyło się jedynie na nominacji w kategorii: najlepszy scenariusz adaptowany dla Scotta Neustadtera i Michaela H. Webera.

Dystrybucja w Polsce: Warner Bros.

3. The Florida Project 2017

The Florida Project

  • Ocena:
The Florida Project

Sześcioletnia Moonee (Brooklynn Kimberly Prince) mieszka razem z matką Hailey (Bria Vinaite) w tanim hotelu na obrzeżach Disney Worldu na Florydzie. Pozostawiona całymi dniami bez opieki włóczy się po okolicy razem z przyjaciółmi, naciągając turystów na drobne kwoty. Hailey dorabia jako striptizerka, a żeby zarobić na opłatę za pokój Więcej

Sześcioletnia Moonee (Brooklynn Kimberly Prince) mieszka razem z matką Hailey (Bria Vinaite) w tanim hotelu na obrzeżach Disney Worldu na Florydzie. Pozostawiona całymi dniami bez opieki włóczy się po okolicy razem z przyjaciółmi, naciągając turystów na drobne kwoty. Hailey dorabia jako striptizerka, a żeby zarobić na opłatę za pokój sprzedaje podróbki perfum. Żyją z dnia na dzień nie myśląc o przyszłości. Przed kłopotami często ratuje Moonee kierownik hotelu Bobby (Willem Dafoe). Nie ma go jednak w pobliżu, gdy Moonee z kolegami przypadkiem podpalają znajdujący się nieopodal pustostan.

Widzowie filmu w reżyserii Seana Bakera bez wyjątku zachwycili się kreacją 7-letniej Brooklynn Kimberly Prince. Dziewczynce wróżono nominację do Oscara i jeśli taką, by otrzymała, zostałaby najmłodszą osoba nominowaną kiedykolwiek do tej nagrody. Tak się nie zdarzyło, co zapewne nie zmartwiło Prince, która w jednym z wywiadów przyznała, że wcale nie chce być sławna. The Florida Project typowany był również wśród kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu roku, ale ostatecznie nominację otrzymał jedynie Willem Dafoe w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska.

Dystrybucja w Polsce: M2 Films

4. Wszystkie pieniądze świata 2017

All the Money in the World

  • Ocena:
Wszystkie pieniądze świata

Jest rok 1973. W Rzymie porwany zostaje 16-letni Paul Getty (Charlie Plummer). Porywacze wkrótce kontaktują się z jego matką Gail (Michelle Williams) i żądają 17 milionów dolarów okupu za syna. Cel porwania został wybrany precyzyjnie. Paul to wnuk najbogatszego Amerykanina na świecie: Jeana Paula Getty'ego (Christopher Plummer). Dziadek Więcej

Jest rok 1973. W Rzymie porwany zostaje 16-letni Paul Getty (Charlie Plummer). Porywacze wkrótce kontaktują się z jego matką Gail (Michelle Williams) i żądają 17 milionów dolarów okupu za syna. Cel porwania został wybrany precyzyjnie. Paul to wnuk najbogatszego Amerykanina na świecie: Jeana Paula Getty'ego (Christopher Plummer). Dziadek chłopaka szybko rozwiewa wszelkie wątpliwości, deklarując przed kamerami telewizji, że nie zapłaci okupu. Zamiast tego wysyła do Rzymu swojego najlepszego negocjatora, byłego agenta CIA Fletchera Chase'a (Mark Wahlberg), by na miejscu przeprowadził prywatne śledztwo.

O najnowszym filmie Ridleya Scotta było głośno jeszcze przed premierą. Wszystko za sprawą skandalu z udziałem Kevina Spaceya, który zagrał rolę miliardera. Postanowiono zastąpić go Christopherem Plummerem i jeszcze raz nakręcić sceny z jego udziałem. Plummerowi poszło tak dobrze, że za swoją rolę został nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy. Twórcy Wszystkich pieniędzy świata spodziewali się chyba jednak więcej nominacji.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

5. Wonder Woman 2017

Wonder Woman

  • Ocena:
Wonder Woman

Diana (Gal Gadot) to córka królowej Amazonek Hippolity (Connie Nielsen). Mieszkające na odciętej od świata wyspie Themiskyrze kobiety całe życie poświęcają doskonaleniu się w sztukach walki. Przygotowują się tym samym do ponownej konfrontacji z bogiem wojny Aresem, która zdecyduje o losach świata. Gdy na wyspę dociera brytyjski lotnik Więcej

Diana (Gal Gadot) to córka królowej Amazonek Hippolity (Connie Nielsen). Mieszkające na odciętej od świata wyspie Themiskyrze kobiety całe życie poświęcają doskonaleniu się w sztukach walki. Przygotowują się tym samym do ponownej konfrontacji z bogiem wojny Aresem, która zdecyduje o losach świata. Gdy na wyspę dociera brytyjski lotnik Steve Trevor (Chris Pine), Amazonki dowiadują się o wybuchu I wojny światowej. Diana jest przekonana, że za wszystkim stoi Ares. Postanawia razem z Trevorem wrócić do Londynu i raz na zawsze pokonać śmiertelnego wroga.

Wyreżyserowany przez Patty Jenkins film Wonder Woman znalazł się na wielu listach najlepszych dzieł 2017 roku. Odniósł nie tylko sukces artystyczny, ale i komercyjny. Z dochodem przekraczającym 820 milionów dolarów został najbardziej dochodowym filmem w historii wyreżyserowanym przez kobietę. Potencjał filmu wyczuli jego autorzy, a ogłoszenie nominacji do Oscara poprzedziła akcja promocyjna, która miała zapewnić uznanie Akademii. Do niczego takiego nie doszło, Wonder Woman nie zdobył ani jednej nominacji do Oscara.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Podobne rankingi

Oscary 2018: Top 10 filmów z największą liczbą nominacji do Oscarów 2018

plakat filmu Kształt wody PL_Pub_Plakat_One_sheet_DUNKIRK  Film Name: DUNKIERKA  Copyright: No Data  Photo Credit: No Data  Caption: No Data plakat filmu Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Frances McDormand plakat filmu Czas mroku, Darkest Hour, reż. Joe Wright zdjęcie z filmu Nić widmo, Phantom Thread, Daniel Day Lewis
cały ranking