Najlepsze musicale filmowe. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Kabaret 1972

Cabaret

  • Ocena:
Kabaret

Republika Weimarska, rok 1931. Mieszkający w Berlinie brytyjski pisarz Brian Roberts (Michael York) utrzymuje się z dawania lekcji angielskiego. Jego sąsiadką jest amerykańska artystka i gwiazda kabaretu Sally Bowles (Liza Minelli). Brian i Sally zostają kochankami.  Ich związek komplikuje się za sprawą bogatego arystokraty Maximiliana von Heune (Helmut Griem). Więcej

Republika Weimarska, rok 1931. Mieszkający w Berlinie brytyjski pisarz Brian Roberts (Michael York) utrzymuje się z dawania lekcji angielskiego. Jego sąsiadką jest amerykańska artystka i gwiazda kabaretu Sally Bowles (Liza Minelli). Brian i Sally zostają kochankami.  Ich związek komplikuje się za sprawą bogatego arystokraty Maximiliana von Heune (Helmut Griem). Sally zachodzi w ciążę, ale nie jest pewna tego, kto jest ojcem dziecka. Uważa również, że nie jest stworzona do nudnego życia kury domowej, które oferuje jej Brian. Tymczasem do władzy zaczynają dochodzić naziści.

W terminologii bokserskiej film „Kabaret” w reżyserii Boba Fosse’a należałoby określić mianem jednego z najlepszych filmów wszech czasów bez podziału na gatunki. „Kabaret” został oparty na motywach broadwayowskiego musicalu pod tym samym tytułem autorstwa Johna Kandera i Freda Ebba. Ten z kolei był adaptacją powieści Christophera Isherwooda „Goodbye to Berlin” po raz pierwszy przeniesionej na deski sceniczne w sztuce „I Am a Camera” z 1951 roku. W filmowej wersji „Kabaretu” zostało użytych tylko kilka utworów z musicalowej wersji, a pozostałe zostały napisane specjalnie do filmu przez Kandera i Ebba. Dramatyczna opowieść rozgrywająca się w tle budzącego się nazizmu została nagrodzona ośmioma Oscarami. Wśród statuetek nie było tej dla najlepszego filmu. Tym samym po dziś dzień „Kabaret” Fosse’a pozostaje rekordzistą pod względem filmów z największą ilością zdobytych Oscarów, które nie zwyciężyły w najważniejszej kategorii. „Kabaret” został nagrodzony m.in. za najlepszą reżyserię, zdjęcia i muzykę. Oscary otrzymali też Liza Minnelli za najlepszą rolę żeńską i Joel Grey za najlepszą drugoplanową rolę męską.

2. Czarnoksiężnik z Oz 1939

The Wizard of Oz

  • Ocena:
Czarnoksiężnik z Oz

Dorotka (Judy Garland) mieszka razem ze swoim psem Toto na należącej do jej wujostwa farmie w stanie Kansas. Kiedy Toto grozi uśpienie, Dorotka postanawia uciec z domu, by ratować pupila. Niedługo potem wraca, ale cały dom zostaje porwany przez tornado i ląduje tajemniczej krainie Oz. Chcąc wrócić do domu, Dorotka musi udać się do stolicy Oz, Szmaragdowego Więcej

Dorotka (Judy Garland) mieszka razem ze swoim psem Toto na należącej do jej wujostwa farmie w stanie Kansas. Kiedy Toto grozi uśpienie, Dorotka postanawia uciec z domu, by ratować pupila. Niedługo potem wraca, ale cały dom zostaje porwany przez tornado i ląduje tajemniczej krainie Oz. Chcąc wrócić do domu, Dorotka musi udać się do stolicy Oz, Szmaragdowego Grodu. Tam mieszka władca krainy, a zarazem potężny czarnoksiężnik, który może jej w tym pomóc. W trakcie podróży dołączają do niej nowi towarzysze: Blaszany Drwal (Jack Haley), Strach na Wróble (Ray Bolger) i Tchórzliwy Lew (Bert Lahr). Dorotce zagraża Zła Czarownica z Zachodu (Margaret Hamilton), która chce zemścić się za śmierć swojej siostry.

„Czarnoksiężnik z krainy Oz” w reżyserii Victora Flemynga, Kinga Vidora, George’a Cukora, Richarda Thorpe’a i Normana Tauroga to film legenda, powszechnie uznawany za jeden z najlepszych i najważniejszych filmów w historii kina. To zarazem najbardziej znana adaptacja dziecięcej książki „Czarnoksiężnik z krainy Oz” (oryg. „The Wonderful Wizard of Oz”) napisanej przez Lymana Franka Bauma. Film „Czarnoksiężnik z krainy Oz” to nieśmiertelna ikona amerykańskiej popkultury, do której historii przeszedł za sprawą fantastycznej historii, ścieżki dźwiękowej, zapadających w pamięć bohaterów i wykorzystaniu technologii Technicolor. Na koncie filmu znajduje się sześć nominacji do Oscara, które zamieniły się w dwie statuetki dla najlepszej muzyki i najlepszej filmowej piosenki (wykonywana przez Judy Garland „Over the Rainbow”). „Czarnoksiężnik z krainy Oz” był także nominowany w kategorii dla najlepszego filmu roku, ale uległ filmowi „Przeminęło z wiatrem”.

3. Hair 1979

Hair

  • Ocena:
Hair

Claude Hooper Bukowski (John Savage) to naiwny chłopak, który przyjeżdża do Nowego Jorku z Oklahomy. Claude został powołany do wojska i niedługo wyruszy, by walczyć w Wietnamie. Zwiedzając przed wylotem miasto, Claude spotyka grupę hippisów, na czele której stoi George Berger (Treat Williams). Młodzi ludzie wciągają go w swój wyidealizowany Więcej

Claude Hooper Bukowski (John Savage) to naiwny chłopak, który przyjeżdża do Nowego Jorku z Oklahomy. Claude został powołany do wojska i niedługo wyruszy, by walczyć w Wietnamie. Zwiedzając przed wylotem miasto, Claude spotyka grupę hippisów, na czele której stoi George Berger (Treat Williams). Młodzi ludzie wciągają go w swój wyidealizowany świat, a także pomagają w odnalezieniu tajemniczej dziewczyny (Beverly D’Angelo), w której Claude się zakochał. Bukowski nie zamierza jednak porzucić wojska i wiedziony poczuciem obowiązku wciąż chce walczyć w Wietnamie.

Antywojenny musical w reżyserii Milosa Formana to kinowa ekranizacja broadwayowskiego musicalu „Hair: An American Tribal Love-Rock Musical” stworzonego przez Gerome’a Ragniego, Jamesa Rado i Galta McDermota. Opowiadający o hippisowskiej kontrkulturze i rewolucji seksualnej końca lat 60. XX wieku przedstawił światu kilka utworów, które zostały hymnami ruchów sprzeciwiających się udziałowi amerykańskich wojsk w Wietnamie. „Aquarius” czy „Let the Sunshine In” po dziś dzień znajdują pewne miejsce na listach największych musicalowych przebojów wszech czasów. Nie wszystkie utwory z oryginalnego musicalu znalazły się w filmie, a piosenka „Somebody to Love” została skomponowana specjalnie z myślą o filmowej wersji „Hair”. Film Formana został nominowany do Złotych Globów w dwóch kategoriach: najlepszy film (musical bądź komedia) oraz wschodząca gwiazda roku (Treat Williams).

4. Deszczowa piosenka 1952

Singin' in the Rain

  • Ocena:
Deszczowa piosenka

Don Lockwood (Gene Kelly) to gwiazdor niemego kina, którego męczy zaaranżowany z powodów marketingowych związek z aktorką Liną Lamont (Jean Hagen). Uciekając przed nią i przed fanami po premierze swojego najnowszego filmu, Lockwood wsiada do samochodu przejeżdżającej w pobliżu Kathy Selden (Debbie Reynolds). Tak się składa, że Kathy marzy się Więcej

Don Lockwood (Gene Kelly) to gwiazdor niemego kina, którego męczy zaaranżowany z powodów marketingowych związek z aktorką Liną Lamont (Jean Hagen). Uciekając przed nią i przed fanami po premierze swojego najnowszego filmu, Lockwood wsiada do samochodu przejeżdżającej w pobliżu Kathy Selden (Debbie Reynolds). Tak się składa, że Kathy marzy się kariera aktorska. Tymczasem premiera pierwszego filmu dźwiękowego zmusza studio Lockwooda do zamienienia kręconego właśnie filmu „The Dueling Cavalier” w musical. Kathy dołącza do pracujących nad nim Dona oraz jego przyjaciela Cosmo (Donald O’Connor).

„Deszczowa piosenka” nie od razu przypadła do gustu widzów. Romantyczna komedia opowiadająca o Hollywood ery przejściowej pomiędzy kinem niemym, a filmami dźwiękowymi dopiero po latach zyskała miano jednego z najlepszych musicali w historii kina i najlepszego filmu bez podziału na kategorie. Do historii kina przeszła tytułowa „Deszczowa piosenka” brawurowo wykonana w strugach deszczu przez Gene’a Kelly’ego. Na przygotowanej w 2017 roku przez magazyn „Sight & Sound” liście pięćdziesięciu najlepszych filmów wszech czasów, film Stanleya Donena i Gene’a Kelly’ego zajął wysokie dwudzieste miejsce. Na koncie „Deszczowej piosenki” są m.in. dwie nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Jean Hagen) i za najlepszą muzykę (Lennie Hayton) oraz Złoty Glob dla Donalda O’Connora za najlepszą rolę męską w komedii lub musicalu.

5. Skrzypek na dachu 1971

Fiddler on the Roof

  • Ocena:
Skrzypek na dachu

Tewje (Topol) to ubogi żydowski mleczarz, który razem z rodziną mieszka w ukraińskiej wiosce Anatewka. Mężczyzna zaprasza w swoje skromne progi marksistę Perchika (Paul Michael Glaser), by w zamian zajął się nauczaniem jego trzech córek: Tzeitel, Hodel i Chawy (Rosalind Harris, Michele Marsh, Neva Small). W Perchiku zakochuje się Hodel. Właśnie Więcej

Tewje (Topol) to ubogi żydowski mleczarz, który razem z rodziną mieszka w ukraińskiej wiosce Anatewka. Mężczyzna zaprasza w swoje skromne progi marksistę Perchika (Paul Michael Glaser), by w zamian zajął się nauczaniem jego trzech córek: Tzeitel, Hodel i Chawy (Rosalind Harris, Michele Marsh, Neva Small). W Perchiku zakochuje się Hodel. Właśnie trwają przygotowania do ślubu Tzeitel z bogatym wdowcem Lejzerem Wolfem (Paul Mann), ale dziewczyna zakochana jest w młodym Motelu Kamzoilu (Leonard Frey). Przed Tewjem trudne zadanie przekonania żony Golde (Norma Crane), by zrezygnowała z wesela najstarszej córki. Tymczasem nadchodzą ciężkie czasy, a Żydzi na rozkaz cara zostają wyrzucani z wiosek, w których mieszkali.

Zarówno broadwayowski musical „Skrzypek na dachu” z 1964 roku jak i jego filmowa wersja wyreżyserowana przez Normana Jewisona zostały oparte na motywach opowiadań autorstwa Sholema Aleichema. Fabuła filmu skupia się wokół mleczarza Tewjego, który stara się zachować religijne i kulturowe żydowskie tradycje, co jest coraz trudniejsze w związku ze zmieniającym się światem i nadchodzącą rewolucją rosyjską. „Skrzypek na dachu” został nominowany do ośmiu Oscarów – w tym dla najlepszego filmu roku – zwyciężając w trzech kategoriach (najlepsza muzyka, zdjęcia i dźwięk). Największą popularnością spośród utworów wykonywanych w filmie „Skrzypek na dachu” po dziś dzień cieszy się śpiewana przez Tewjego piosenka „If I Were a Rich Man”.

Podobne rankingi

Najlepsze filmy o tańcu. Ranking Top 10 najlepszych filmów tanecznych

plakat filmu Dirty Dancing, Wirujący seks plakat filmu Billy Elliot plakat filmu Gorączka sobotniej nocy plakat filmu Footloose plakat filmu Czyż nie dobija się koni?
cały ranking

Najlepsze filmy muzyczne. Ranking Top 10

plakat z filmu Amadeusz plakat z filmu Ściana plakat z filmu Blues Brothers zdjęcie z filmu Whiplash plakat z filmu Sugar Man
cały ranking